Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 20 lipiec 2018 12:24

Rusza Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki

Napisane przez MG
Rusza Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki materiały prasowe

Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki to projekt mający przybliżyć dziedzictwo przemysłowe nie tylko mieszkańcom naszego regionu, ale też turystom odwiedzającym Dolny Śląsk.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w porozumieniu z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska postanowił uruchomić projekt pod nazwą Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki.

Celem projektu jest popularyzacja i promocja dolnośląskiego dziedzictwa przemysłowego poprzez oznaczenie wybranych obiektów specjalnymi tablicami informującymi o ich wyjątkowości. Umieszczone na budynkach tablice, w trzech językach: po polsku, po angielsku i po niemiecku, informować będą przechodniów i turystów o historii i znaczeniu obiektu. Wszystkie one trafią też na internetową Dolnośląską Mapę Zabytków Techniki (www.mapazabytkow.pl).

Na inaugurację mapy wybranych zostało siedem takich obiektów:

⦁ Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej mieszczące się w zabytkowej parowozowni z 1909 roku.
⦁ Młyn Papierniczy w Dusznikach Zdroju zbudowany przed 1562 rokiem, będący jednym z najstarszych zabytków techniki papierniczej w Europie.
⦁ Elektrownia Wodna Wrocław 1 zaprojektowana przez wybitnego architekta Maxa Berga i wzniesiona w latach 1921-24.
⦁ Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim wybudowane w 1707 roku i będące jednym z najstarszych przykładów architektury związanej z włókiennictwem.
⦁ Młyn Hilberta w Dzierżoniowie z zachowanym kompletnym i sprawnym ciągiem technologicznym pochodzącym z 1937 roku.
⦁ Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA w Wałbrzychu jako jeden z najstarszych i największych naziemnych zespołów kopalni na terenie Dolnego Śląska.
⦁ Muzeum Motoryzacji TOPACZ udostępniające zwiedzającym największą na Dolnym Śląsku kolekcję zabytkowych samochodów i motocykli.

Uroczysta inauguracja mapy i podpisanie umowy o współpracy w tym zakresie pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska będzie miało miejsce w dniu 23 lipca 2018 roku o godzinie 11.00 w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej i połączone będzie z konferencją prasową.
Marszałek Województwa Cezary Przybylski oraz prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska Piotr Gerber uroczyście odsłonią także tablicę potwierdzającą przynależność jaworzyńskiej parowozowni do Dolnośląskiej Mapy Zabytków Techniki. Wybrane siedem obiektów to dopiero początek i Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki systematycznie będzie powiększać się o kolejne budowle spełniające ściśle określone kryteria, wśród których najważniejszym jest autentyzm zachowanych miejsc. Kolejne obiekty pojawią się na mapie jeszcze w tym roku.

Inauguracja mapy 23 lipca 2018 roku nie jest przypadkowa, gdyż właśnie tego dnia rozpoczyna się trwający tydzień Festiwal Zabytków Techniki (23-29.07.2018r). Tegoroczna piąta edycja Festiwalu ma ambicję przybliżenia, a przede wszystkim udostępniania zwiedzającym najważniejszych obiektów przemysłowych charakterystycznych dla rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska. Nad sterylne muzealne wnętrza przedkładamy produkcyjne hale, bocznice kolejowe i górnicze szyby, w których wciąż – mimo upływu lat – wrze przemysłowe życie. Dlatego też w czasie Festiwalu Zabytków Techniki można będzie m.in. zobaczyć takie zakłady przemysłowe, które na co dzień nie są w ogóle dostępne dla gości i turystów.

 

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.