Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 17 lipiec 2018 17:15

Lato nad wodą we Wrocławiu

Napisane przez MM
Wieczór na bulwarach nad Odrą Wieczór na bulwarach nad Odrą Urząd Miejski Wrocławia

Wrocław to dobry wybór dla tych, którzy lubią odkrywać latem ciekawe, atrakcyjne miasto, ale w gorące dni nie chcą rezygnować z ochłody nad wodą. Liczne plaże i kąpieliska sprawią, że możemy zwiedzać i wypoczywać jednocześnie.

Choć nie jest położony nad morzem, Wrocław latem obfituje w wodne atrakcje, a ci, którzy lubią się w gorące dni wykąpać czy popływać statkiem, nie będą rozczarowani. W mieście oprócz rzeki i starorzecza znajduje się około 200 zbiorników wodnych, co daje świetne możliwości, by po zwiedzaniu zrelaksować się i odetchnąć od upału.

We Wrocławiu znajdziemy trzy bezpłatne kąpieliska, a także baseny na otwartym powietrzu. Darmowe kąpieliska znajdują się: przy ul. Królewieckiej na Maślicach, przy ul. Harcerskiej na Oporowie i przy ul. Jeziorowej i Sasankowej w Pawłowicach. W okresie wakacyjnym są one strzeżone przez ratowników, przy każdym znajdują się punkty medyczne i toalety. Miejsca te sprzyjają odpoczynkowi, są zacisznie zlokalizowane, otoczone zielenią, z dostępem do plaży. Ci, którzy niekoniecznie chcą spędzać czas na publicznym kąpielisku, mogą skorzystać z basenu na powietrzu (Wejherowska).

Latem życie we Wrocławiu koncentruje się na brzegach Odry, a liczne plaże miejskie oferują mnóstwo atrakcji. Bardzo popularne, chętnie uczęszczane miejsce to plaża ZaZoo, zajmująca kilka tys. mkw. w środku miasta, tam gdzie Odra łączy się ze swoim starorzeczem. Kultową już knajpą stał się ZaZoo Beach Bar, gdzie rodziny i grupy znajomych spędzają całe letnie dni i wieczory. W barze znajdziemy i drinki i przekąski, a także dania na ciepło (m.in. pizzę z pieca).

Wrocławianie tak pokochali plażowanie bez wyjeżdżania nad morze, że urządzili sobie największą plażę miejską w Polsce. Jej powierzchnia to 15 tys. mkw., by ją utworzyć wykorzystano ponad 1100 ton piasku. Znajdziemy ją między Odrą a basenami przy Wejherowskiej, a gdy już tam dotrzemy, możemy położyć się pod parasolem, na hamaku bądź leżaku. To Hawaje w centrum miasta: z palmami i barem, nastrojowo oświetlone po zmroku. Hot Spot Beach Bar to miejsce tętniące muzyką taneczną. Dla tych, którzy chcą spędzić na plaży dłuższy czas i coś przekąsić, dobrą informacją będzie bliskość food trucków. A na tych, którzy plażując, chcą być aktywni, czekają boiska do siatkówki i badmintona, tor do skimboardu oraz miejsce do gry w boule.

Na Wybrzeżu Wyspiańskiego miejsce dla siebie znajdą ci, którzy lubią odpoczynek nad wodą wśród zieleni. Forma Płynna Beach Bar, znajdujący się po sąsiedzku z Bulwarem Politechniki, to zaciszne miejsce, gdzie można usiąść na trawniku w otoczeniu drzew. Można tam pójść w dzień z dziećmi (są plenerowe zabawki) albo wieczorem na koncert czy wieczorek muzyczny.

Przy Mostach Trzebnickich z kolei działa w sezonie letnim Stara Odra Beach Bar. Miejsce to podbiło serca mieszkańców miasta i z pewnością przyciągnie też turystów. Dużo się tam dzieje: koncerty jazzowe, występy stand-uperów, wieczorki taneczne. Dla dzieci organizowane są animacje, a dla dorosłych – zajęcia jogi i fitness. Nie braknie oczywiście food trucków i drinków z plażowego baru.

Miejscem na chwilę odpoczynku, szczególnie dla rowerzystów będących w drodze po pętli wokół Wielkiej Wyspy, jest OpatoVice Beach Bar, w pobliżu Jazu Opatowickiego. Można się tu opalać albo schować przed słońcem pod jednym z dużych parasoli. Dzieci mogą bawić się w piaszczystej części baru, zjeżdżać z minizjeżdżalni albo bujać na huśtawce. Dla najmłodszych organizowane są zajęcia, znajdą się też aktywności dla rodziców (joga, crossfit).

Dla tych, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku, a przy okazji zjeść świeżo wypiekaną pizzę i zobaczyć ciekawy film w letnim kinie, dobrym miejscem będzie Przestrzeń, plenerowa knajpka na Sępolnie (u zbiegu ul. Mickiewicza i Paderewskiego). Jest tu oczywiście bar (wypijemy m.in. piwo, cydr, kawę), ale też piaskownica i plac zabaw dla dzieci. Dorośli mogą posiedzieć na leżakach i meblach ogrodowych, chroniąc się przed słońcem w cieniu rozłożystych dębów. Albo pograć w szachy czy badmintona. A wieczorem, jeśli jest środa lub niedziela, obejrzeć film.

Gdy już napatrzymy się na wodę, plażując na brzegu, narasta ochota, by zmienić perspektywę i spojrzeć na miasto z poziomu rzeki. Rejs po Odrze to kolejny świetny sposób na poznanie miasta, na trasie znajdują się najważniejsze zabytki i atrakcje Wrocławia: Ostrów Tumski, Wyspa Słodowa, Uniwersytet Wrocławski, Bulwary Xawerego Dunikowskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich, Wybrzeże Wyspiańskiego, Most Pokoju i Most Grunwaldzki, dom na wodzie, wrocławskie ZOO.

Rejsy statkami i jachtami ruszają z kilku przystani. Statek Statek Kaczuszka i Korsarz odpływają z Przystani Piaskowej przy ul. Grodzkiej, Statek Rusałka – z Przystani Amfiteatralnej przy Bulwarze Dunikowskiego. Natomiast jacht motorowy Vera Mia – z Mariny Topacz przy Moście Uniwersyteckim. Można też zamówić rejs specjalny dla większej grupy, z okazji imienin, urodzin czy wesela. Taki rejs to również pomysł na event, spotkanie integracyjne czy konferencyjne.

Rejsy proponuje też Wrocławska Żegluga Pasażerska, dysponująca dużymi statkami: Neredia, Wiktoria, Goplana, Driada i stateczkiem Gucio. W godzinach od 10.00 do 20.00 statki odpływają co 15 minut z Przystani Kardynalskiej przy bulwarze Piotra Włostowica. Można wykupić bilet całodzienny, który obejmuje wszystkie duże statki. Statkiem dopłyniemy do Przystani Zoo i okolic Wyspy Opatowskiej, albo przez Śluzę Szczytniki do Przystani Zwierzyniecka.

Po Odrze pływają też dwa katamarany: Kuba i Ray. Dzięki odpowiedniej wysokości mogą docierać do miejsc niedostępnych dla innych jednostek, gdyż mieszczą się pod wszystkimi mostami Starego Miasta. Z katamaranu obejrzymy większość nadbrzeżnych atrakcji miasta, możemy też wyczarterować jednostkę i popłynąć w rejs indywidualny. Rejsy odbywają się od 10.00 do 20.00, katamarany odpływają z Przystani Turystycznej, znajdującej się przy Moście Piaskowym, w pobliżu Hali Targowej. Co dwie godziny (od 12:00) ruszają rejsy największego statku śródlądowego w Polsce - Wratislavii. Rejsy rtozpoczynają się przy przystanii Wratilsawia (koło Hali Targowej, statek płynie w kierunku Wyspy Opatowickiej.

Ci, którzy kochają szaloną zabawę w wodzie, z pewnością chętnie odwiedzą Aquapark we Wrocławiu. To jeden z największych takich obiektów w Polsce, wyróżniający się też na tle Europy. Zabawę w wodzie zaczynają tutaj nawet najmniejsze dzieci, ale i te starsze nie będą się nudziły. Oferta parku obejmuje zajęcia grupowe, ale też wstęp indywidualny na baseny rekreacyjne, sportowe (jest basen olimpijski), do dziecięcej zatoki, jacuzzi oraz do strefy fitness i do rozległego saunarium. Latem relaksować się można w basenach zewnętrznych, wśród których znajduje się basen solankowy. No i oczywiście największa atrakcja nie tylko dla najmłodszych, czyli liczne zjeżdżalnie wodne.

Dorośli z pewnością docenią liczne łaźnie w saunarium, w którym można się odprężyć i zregenerować. Do dyspozycji gości są: sauny fińskie suche, łaźnie parowe, biosauna, łaźnia kamienna i sauny z aromaterapią, a także największy w Polsce ogród saunowy. Część strefy z saunami dostępna jest tylko dla pań, a we wtorki tylko one mają wstęp do całego saunarium.

Będąc we Wrocławiu warto też wybrać się na wycieczkę rowerem. Miasto obfituje w liczne ścieżki rowerowe, można też zrobić sobie wycieczkę objazdową dookoła centrum. Znajdziemy na niej również mniej znane atrakcje i ciekawe obiekty. Ci, którzy nie zabrali swojego sprzętu, mogą wypożyczyć rower miejski. We Wrocławiu jest to proste i wygodne – pobieramy aplikację Nextbike i udajemy się do jednej ze stacji, które znajdziemy na mapie.

Więcej informacji o tym, jak wypoczywać latem we Wrocławiu znajdziemy na oficjalnym miejskim portalu turystycznym: www.visitwroclaw.eu 

Co jeszcze dzieje się latem we Wrocławiu?

Brave Festival – przegląd kultur, tradycji i rytmów z całego świata
13 – 22 lipca 2018
www.bravefestival.pl

„Non Sola Scripta” – XXV Międzynarodowy Festiwal Organowy
www.impart.art.pl
1 lica – 2 września 2018

Nowe Horyzonty – XVIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy
26 lipca – 5 sierpnia 2018
www.nowehoryzonty.pl

Forum Musicum – skarby muzyki polskiej
17 – 25 sierpnia 2018
www.nfm.wroclaw.pl/forum-musicum

Miesiąc Spotkań Autorskich (gość honorowy – Turcja)
1 lipca – 4 sierpnia 2018
www.msa.wroclaw.pl

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.