Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 21 maj 2018 19:51

O co chodzi w turystyce "za pół ceny"?

Napisane przez
Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej archiwum prywatne

Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem, prezesem Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Mija 10 lat odkąd zapoczątkował Pan akcję „Poznań za pół ceny”. Jak ocenia Pan ją z perspektywy czasu? Co udało się osiągnąć? Jakie są wnioski na przyszłość?

Z tym nietypowym pomysłem zaczynaliśmy równo dziesięć lat temu, w weekend 24-25 maja 2008 r. Pamiętam, że wszyscy wtedy pukali się w czoło i mówili, że turystyka to nie supermarket i takie akcje nie mogą się udać. Nie przypuszczałem także, że tworzymy nie tyle akcję promocyjną, co bardziej produkt turystyczny.

Dzięki akcji udało się wykreować i wypromować pojęcie ciekawego i niedrogiego weekendu w Poznaniu. Mamy nawet stałych klientów „Poznania za pół ceny”, którzy rok rocznie przyjeżdżają i szukają nowości – a tych nigdy nie brakuje. Akcja dała dobrą markę PLOT w Poznaniu, pozwoliła lepiej poznać branżę, zdobyć jej zaufanie.

Niemniej, jesteśmy na pewno w fazie dojrzałości produktu. Nie jest to już akcja oryginalna, kopiuje ją pół Polski. Warto jednak pamiętać, że z „Poznania za pół ceny” wyrosły już inne nasze projekty. Na przykład promowane przez nas od początku przy okazji akcji atrakcje forteczne doczekały się własnej imprezy – wakacyjnych Dni Twierdzy Poznań, które dziś już same gromadzą kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających.

Jak rozwinęła się akcja – ile podmiotów uczestniczyło w niej na początku, ile teraz? Jakie są wymierne korzyści dla Poznania i dla branży turystycznej?

W pierwszych edycjach brało udział kilkadziesiąt podmiotów. Kiedy jednak akcja okazała się skuteczna, kiedy przedsiębiorcy zauważyli setki dodatkowych gości u konkurencji, kiedy zobaczyli relacje medialne, to szybko liczba partnerów dobiła do około 200 i tylu mniej więcej zbieramy ich przy każdej edycji. Co roku w ramach akcji sprzedajemy ok. 90-100 tysięcy usług. Wiemy to dzięki współpracy z Katedrą Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego, która od pierwszej edycji bada efektywność projektu. W czasie akcji turyści i mieszkańcy wydają ok. 2,2 mln zł. Nie ukrywamy jednak, że najważniejszy wymiar miał dla nas walor promocyjny i pod tym względem sama akcja to od zawsze tylko pretekst.

Akcja Poznań za pół ceny to pierwowzór, jej twórcy mają więc prawo oceniać poczynania naśladowców. Ile miejsc w Polsce robi akcję weekend za pół ceny i z jakim skutkiem? Jakie błędy robią inni?

Naliczyliśmy ponad pięćdziesięciu naśladowców. To dwa razy więcej, niż kopiuje w Polsce „Noc Muzeów”. Niestety większość naśladowców nie wie chyba, skąd i dlaczego ten pomysł się u nas pojawił. Stąd problemy z jakością oferowanych usług. Nie każdy potrafi przypilnować, by oferowane usługi były faktycznie z 50 proc. rabatem, nielimitowane i pełnowartościowe. A już prawie nikt nie zauważa, że u nas jednak wyprzedaży towarzyszy bogaty i unikalny program turystyczny. Niestety, „weekend za pół ceny” jako marka tylko na takich niedoróbkach traci.

Poznań za pół ceny powstał na skutek konkretnego zapotrzebowania i specyfiki rynku hotelowego w tym mieście. Hotelarze w mieście targowym chętnie podniosą obłożenie w weekendy za pomocą tego typu promocji. Czy skopiowanie 1:1 tego pomysłu na inne rynki ma Pana zdaniem sens? 

Pomysł faktycznie narodził się, aby promować ofertę hotelową, która w Poznaniu ze względu na weekendowe niskie obłożenie była bardzo atrakcyjna cenowo. Do tej pory to właśnie hotelarze na początku roku wybierają taki weekend, w czasie którego nie spodziewają się targów, konferencji, a więc mogą oferować ceny znacznie niższe.

Niestety, wielu organizatorów tej akcji w Polsce w ogóle chyba terminu z hotelarzami nie konsultuje. W efekcie wielu z nich nie ma hoteli wśród swoich partnerów. A to już w mojej opinii wypacza sens akcji jako akcji turystycznej. Jeśli więc chcemy, aby akcja zapraszała do nas turystów, którzy mają zostać na noc, to rozmawiajmy z hotelarzami. Inaczej tworzymy produkt zastępczy, przeznaczony głównie dla mieszkańców. Pewnie też fajny, ale jednak nie turystyczny.

Czy uzasadnione jest przenoszenie takiej akcji na cały kraj? Mowa o inicjatywie MSiT, czyli „Polska zobacz więcej. Weekend za pół ceny”

Przenoszenie akcji na poziom krajowy jest bardzo trudne. Nie sposób bowiem ustalić niskiego sezonu dla całej Polski. W efekcie powstają wyspy z ofertami, porozrzucane po całym kraju. Oferty te bywają zresztą bardzo nierówne. Szalenie trudno wypromować wtedy konkretnych partnerów, miejsca. Nam udało się rozszerzyć akcję o okoliczne gminy, ale szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie zorganizować weekendu za pół ceny nawet dla całej Wielkopolski.

Jak ocenia Pan sposób organizacji ww. wydarzenia i jego efektywność?

Przyznaję, że jestem pod wrażeniem konsekwencji tych działań. Trudno oceniać efektywność dla akcji w całym kraju, ale jeśli celem jest zwrócenie uwagi w ogóle na możliwość spędzania weekendów w Polsce, to chyba nie jest źle. O akcji mówi się w mediach, jest obecna w komunikacji POT. W przyszłości może jednak warto zamiast dwóch akcji w roku, które akurat zawsze dla nas wypadają w szczycie wysokiego sezonu, pomyśleć o „Polsce za pół ceny” w miastach, w górach czy nad morzem. Wtedy łatwiej wybrać jeden niski sezon i wypromować konkretną ofertą.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.