Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 22 marzec 2018 11:22

Promocja Wrocławia na wszystkie sposoby

Napisane przez AG
Promocja Wrocławia na wszystkie sposoby archiwum visitwroclaw.eu

Wrocław od dawna ma opinię miasta, które dba o swoją markę. Promocja miasta może uchodzić w Polsce za wzorcową.

W chwili przyznania Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury szacowano, że liczba turystów w roku obchodów podwoi się. To, co wydarzyło się w 2016 roku, przerosło jednak oczekiwania wszystkich – Wrocław znalazł się w międzynarodowych rankingach (Mercer, Financial Times), wizytę w nim polecały takie wydawnictwa, jak Lonely Planet czy portale typu Trip Advisor, w hotelach brakowało wolnych miejsc, a bilety na największe wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 wyprzedały się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Jednym z narzędzi promocyjnych miasta, a jednocześnie nowoczesnym przewodnikiem dla turystów, jest portal visitwroclaw.eu – jedna strona wszystkich stron miasta.

visitwroclaw.eu – jedna strona wszystkich stron miasta

Serwis visitwroclaw.eu zbiera w jednym miejscu zarówno ważne dane, jak i ciekawostki o mieście.

Wiola Samborska, dyrektorka Biura Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia, powiedziała: „Chcemy, żeby strona visitwroclaw.eu była współtworzona przez mieszkańców, którzy są naturalnymi ambasadorami miasta. Niepowtarzalny klimat i atmosfera, o których tak często wspominają turyści, są bowiem zasługą otwartych, zaangażowanych, kreatywnych i pełnych energii wrocławian. Rekomendacje mieszkańców mają zachęcać turystów do odkrywania Wrocławia i jego nieoczywistych miejsc.”

Serwis visitwroclaw.eu zbiera w jednym miejscu zarówno ważne dane, jak i ciekawostki o mieście. Informator, czyli najważniejsze informacje skierowane do turystów, podzielono na kilka zakładek m.in.: Warto wiedzieć, Podróż do Wrocławia, Podróżowanie po Wrocławiu, Informacja turystyczna, Ważne telefony. Serwis oferuje możliwość dodawania do bazy m.in. obiektów gastronomicznych oraz noclegowych prowadzonych na terenie Wrocławia. Pojawią się w nim także trasy i miejsca polecane przez mieszkańców. Można w nim także dowiedzieć się, jak kupić kartę turystyczną WROCŁAW Tourist Card, która oferuje zniżki do wielu instytucji i obiektów na terenie miasta. Portal jest w pełni dostępny na urządzeniach mobilnych oraz skomunikowany z kanałami lub profilami w mediach społecznościowych.

Magdalena Najborowska-Pacamaj, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta i Turystyki dodała: „Na stronie szybko można znaleźć informacje o obiektach, które warto odwiedzić, wydarzeniach kulturalnych, sportowych i muzycznych, nie zabraknie też tego co najbardziej interesuje turystów, czyli: gdzie zjeść, gdzie spać i co zwiedzić.”

Chatbot nie tylko do promocji

Wrocławianie, jako nieliczni w kraju, nadążają za trendami w promocji i komunikacji. Jednym z takich trendów są chatboty. Biuro Promocji Miasta i Turystyki we Wrocławiu jest pierwszą jednostką samorządową w Polsce, która zdecydowała się na wdrożenie tego rozwiązania i jedną z pierwszych instytucji, którym chatbot służy nie do celów sprzedażowych, a informacyjnych.

Do stworzenia chatbota na facebookowym profilu visitwroclaw.eu skłoniła Biuro Promocji Miasta i Turystyki UMW zwiększająca się liczba zapytań dotyczących możliwości wypoczynku we Wrocławiu. Turyści i mieszkańcy zwracali się z pytaniami o imprezy organizowane aktualnie w mieście, ciekawe trasy turystyczne, restauracje i hotele, repertuary kin oraz teatrów, a także transport. Potrzebowali konkretnych i aktualnych informacji na już. Nie chcieli tracić czasu na przeszukiwanie Internetu.
Chatbot ma jeszcze inną zaletę – możliwość zbierania informacji na temat turystów. Analiza pytań użytkowników daje urzędnikom wiedzę o tym, na jakie informacje jest największe zapotrzebowanie i jakimi atrakcjami są zainteresowani turyści. Te informacje pozwalają lepiej profilować ofertę turystyczną, i jednocześnie selekcjonować treści pojawiające się na stronie czy w mediach społecznościowych.

Wiola Samborska podkreśliła: „By ułatwić gościom dostęp do informacji, uruchomiliśmy chatbot. Wystarczy kliknąć wyślij wiadomość na Facebooku Visit Wrocław, aby otrzymać interesujące nas treści. Ruszyliśmy też z projektem Take Over Wro – jako jedno z niewielu miast na świecie przestaliśmy postrzegać turystów wyłącznie jako odbiorców i zaprosiliśmy ich do współtworzenia, pozwalając im na czas pobytu we Wrocławiu prowadzić naszego Instagrama.”

Turyści twórcami instagramu Wrocławia

Miasto zdecydowało się przekazywać instagramowy profil @visitwro wybranym bloggerom i instagramerom na czas ich pobytu we Wrocławiu. Jako pierwszy w Polsce profil przekazany podróżującym, @visitwro pozwala odkryć klimat miasta ich oczami i obiektywami. Nieodłącznym elementem publikowanych zdjęć są spostrzeżenia gości w dwóch językach. Dodatkową atrakcją są InstaStories, czyli dostępne przez 24 godziny relacje gościa z pobytu we Wrocławiu. Zaproszenie do współpracy opublikowano w serwisie www.visitwroclaw.eu/take-over-wro.

Do tej pory oficjalny profil turystyczny Wrocławia na Instagramie w ramach akcji #TakeOverWro przejęło 3 zagranicznych blogerów. Cała akcja przyniosła ponad 12 000 polubień pod postami z hashtagiem #TakeOverWro, wzrost liczby followersów oraz nowe ciekawe spojrzenie na miasto.

Z kartą łatwiej

Karta WroclawTouristCard jest dostępna w formie plastikowej, zakupić ją można w wyznaczonych punktach, więcej dowiedzieć się można na stronie https://visitwroclaw.eu/wroclaw-tourist-card.