Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

wtorek, 09 styczeń 2018 10:00

Kopalnia Soli Wieliczka – ponad 1,7 mln turystów

Napisane przez MG
Kopalnia Soli Wieliczka – ponad 1,7 mln turystów archiwum Kopalni Soli "Wieliczka"

W 2017 roku Kopalnię Soli „Wieliczka” odwiedziła największa w historii liczba turystów – 1 708 131, o 9 proc. więcej niż w 2016 roku.

Kopalnia zorganizowała w ubiegłym roku ponad 350 imprez i wydarzeń.
Do dyspozycji kuracjuszy po renowacji oddano uzdrowiskową komorę Wessel. W różnych rejonach podziemi zabezpieczano ponad 20 wyrobisk i kilkanaście chodników - prowadzone prace górnicze i modernizacje służą podnoszeniu bezpieczeństwa ludzi, obiektu i znajdującego się na powierzchni miasta.

Prawie połowę (49 proc.) gości stanowili turyści krajowi, a największy wzrost odwiedzin odnotowali dorośli z zagranicy (stanowili oni 41 proc. zwiedzających, z kolei dorośli z kraju 30 proc., dzieci i młodzież „krajowa” 18 proc. a 10 proc. to młodzież i dzieci z zagranicy).
Najwięcej gości odnotowano z: Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Francji, USA, Norwegii, Szwecji, Czech i Belgii. Największą dynamikę przyjazdów odnotowali Belgowie. Nie zabrakło też turystów z tak odległych krajów jak: Surinam, Bahrajn, Brunei, Lesotho.

Największym powodzeniem cieszyła się Trasa Turystyczna, ale i Trasa Górnicza bardzo zyskała na popularności, szczególnie wśród młodzieży szkolnej. Spośród tematycznych ofert najczęściej wybierane były: Solilandia (dla dzieci w grupie lub rodzinnie) oraz Szlak Pielgrzymkowy.

W 2017 w podziemiach miało miejsce ponad 350 wydarzeń, w tym tych o charakterze kulturalnym, naukowym, edukacyjnym, społecznym, sportowym, związanych z górniczą tradycją, a także imprez na zamówienie kontrahentów.
Odbyły się m.in. wydarzenia kulturalne (Koncerty Noworoczne, WieliczkArt, festiwale), edukacyjne (np. Zdrowie na 5+), sportowe (m.in. start 6. etapu Tour de Pologne, Gala Boksu), ważne społecznie przedsięwzięcia (m.in. 60-lecie wielickiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, koncert charytatywny „Polska dla świata. Solidarni z ofiarami wojny).

2017 upłynął pod znakiem ważnych jubileuszy – 25 lat temu nastąpił wyciek na Minie, 10 lat temu z ogromnym sukcesem go zamknięto. Z okazji tej podwójnej rocznicy jesienią w wielickich podziemiach zorganizowano międzynarodowe sympozjum, którego tematem przewodnim było zagrożenie wodne występujące w kopalniach soli na całym świecie.

Czas intensywnych prac górniczych

Na Trasach Turystycznej i Górniczej renowacji poddano kilka wyrobisk. Na turystycznym szlaku zrekonstruowano mur w kaplicy św. Antoniego, w komorze Sielec zmodernizowano ekspozycję wraz z systemem oświetlenia, komora Janowice zyskała nową instalację elektryczną i animacje światło. Na Trasie Górniczej prace prowadzono w komorach Korytno, Gospoda i Janik.
Po dwóch latach prac renowacyjnych do dyspozycji kuracjuszy w uzdrowisku oddano komorę Wessel. W przestrzeń zabezpieczonego górniczo wyrobiska wkomponowano funkcjonalne rozwiązania i klimatyczne oświetlenie, a liczba miejsc na podziemne pobyty uległa podwojeniu.

Wieliccy górnicy zabezpieczali w ubiegłym roku m.in. komory: Baum, Saurau, Margielnik, Gaisruck, Geramb, Kuchnia, Brygida, Rainer, Maria Teresa IV i V, Freitag Tegoroczne prace zabezpieczające pochłonęły prawie 1 tys. metrów sześciennych drewna zwiezionego do podziemi oraz blisko 9 km kotew, wprowadzonych w górotwór. Górnicy poddali renowacji m.in. chodniki: Świętosławskie, Bąkle, Neustadter, Król Saski i Kaniów, a także przebudowywali wiele innych poprawiając bezpieczeństwo ważnych pod względem technicznym rejonów.

Jednym z priorytetów na co najmniej dekadę jest kompleksowa modernizacja szybów (zapewniają bezpieczną komunikację ludzi, skuteczną wentylację, umożliwiają transport materiałów). W najbliższej dekadzie modernizowane będą: Kościuszko, Kinga i Daniłowicz. Renowacja szybów – zarówno tych służących obsłudze ruchu turystycznego, jak i tych do transportu osób i materiałów, jest niezbędna dla bezpiecznego funkcjonowania kopalni w przyszłych latach.

W połowie 2018 gotowy będzie przedział schodowy w szybie Paderewski, potem ruszą prace związane z montażem w nim windy. Zrekonstruowane zostanie historyczne nadszybie, zabudowana maszynownia dźwigu. W tym roku rozpocznie się także przebudowa stacji wentylatorów przy szybie Wilson i likwidacja szczelin w „Regisie”. W rejonie „Daniłowicza” ruszy modernizacja kotłowni oraz budowa wielopoziomowego parkingu. W jego sąsiedztwie rozpocznie się budowa Centrum Obsługi Turystów. W najbliższych latach planowana jest też rewitalizacja Parku świętej Kingi.