Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

czwartek, 16 listopad 2017 16:32

Zimą Wrocław też jest piękny

Napisane przez MG
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu „fot. Pianoforte Agencja Artystyczna - www.jarmarkbozonarodzeniowy.com”.

Szczególną atrakcją od listopada do grudnia jest co roku Jarmark Bożonarodzeniowy na wrocławskim rynku. W tym roku odbędzie się w dniach 17 listopada – 22 grudnia.

Jego wyjątkowa, świąteczna atmosfera przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów z Polski i ze świata. Tradycyjnie i w tym roku drewniane kramy staną w okolicy ratusza, na ul. Oławskiej, w części ul. Świdnickiej (do przejścia podziemnego) oraz na pl. Solnym.
Na licznych, kolorowych straganach zawsze można kupić świąteczne podarunki i drobiazgi dla siebie, bliskich oraz do domu. Wielbiciele biżuterii mogą wybierać wśród wyrobów z kamieni szlachetnych, bursztynu i srebra. Dużym zainteresowaniem cieszą się również saksońskie rzeźby drewniane oraz kartki świąteczne wykonane z drewna i ręcznie malowane. Można również kupić wykonane z naturalnego, lnianego materiału ozdobne torby i worki z kolorowymi motywami, świąteczne wyroby ceramiczne, litewskie przytulne koce z wełny czy ręcznie tkane koronki. Odwiedzający jarmark w świątecznych domkach znajdą też ręcznie wyszywane maskotki, kocyki dla najmłodszych, kolorowe drewniane zabawki, haftowane aniołki, ozdobne torby filcowe i poduchy z motywami ludowymi, zapachowe mydła marsylskie, naturalne kosmetyki i wiele innych trudno dostępnych na co dzień produktów. Miłośnicy rękodzieła, techniki decupage i inspiracji folkowych z pewnością nie będą zawiedzeni. Przy wrocławskiej choince tradycyjnie będzie można zamówić ręcznie malowaną bombkę z życzeniami lub dedykacją, imienną podkowę na szczęście wykutą przez kowala lub pamiątkową monetę wybitą przez wrocławskiego mincerza.

Dla smakoszy
Jarmark Bożonarodzeniowy jest ulubionym miejscem wszystkich łasuchów. Miłośnicy kulinarnych odkryć na pewno znajdą coś dla siebie, m.in. w drewnianym młynie z piernikami w kształcie wrocławskich kamieniczek. Można wybierać wśród wyjątkowych specjałów takich jak: aromatyczne wędzone ryby, włoskie sery czy tureckie baklava i ciasto ze szpinakiem i serem feta. Wśród słodkości nie brakuje pysznych, hiszpańskich churros, owoców w czekoladzie i kołaczy cynamonowych.
Tradycyjnie nie zabraknie polskiej kuchni, potraw z grilla, góralskich oscypków z żurawiną, pieczonych kasztanów, aromatycznych ziół i przypraw, tradycyjnych polskich i litewskich wędlin, węgierskiego langosza z nadzieniem oraz słodkich miodów i austriackich serów. Będzie się też można napić rozgrzewającego grzańca, gorącej czekolady i innych napojów w wyjątkowych, ceramicznych jarmarkowych kubeczkach, a plenerowe kominki swoim blaskiem i ciepłem ogrzeją każdego komu doskwierać będzie zimowa aura.

Dla dzieci
Jarmark Bożonarodzeniowy to także moc atrakcji dla dzieci. W „Bajkowym lasku” na najmłodszych uczestników czekają bajki z wyjątkową oprawą dźwiękową i wizualną, między innymi: „Czerwony Kapturek”, „O dzielnym krawczyku”, „Królewna Śnieżka” czy „Pinokio”. W śnieżnej kuli, tuż obok domków z bajkami, i w trzymetrowym grzybku krasnala, każdy będzie mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Nie lada atrakcją są też rozświetlone sanie z magicznymi prezentami, w pobliżu domku Pod Krasnalem, przy których można zrobić pamiątkowe zdjęcia. Tam też zaparkują renifery z saniami św. Mikołaja. Nieopodal choinki ustawiona będzie skrzynka pocztowa, do której wszyscy mogą wrzucać listy i kartki ze świątecznymi marzeniami skierowanymi do św. Mikołaja.
Goście jarmarku będą świadkami parad – pełnych kolorów, muzyki, światła i energii, a na fanów zimowych wrażeń, czekać będzie wystawa lodowych rzeźb. Nie zabraknie też występów artystycznych ze świątecznym repertuarem. Czas spędzony na jarmarku z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy odwiedzą wrocławski Rynek.

Nie tylko Jarmark
Zimą warto oczywiście odwiedzić inne zakątki miasta.
Zajrzeć na Ostrów Tumski z przechadzającym się wieczorem latarnikiem, wrócić na rynek z ratuszem, przespacerowac się po Dzielnicy Czterech Wyznań, zajrzeć do gmachu Uniwersytetu oraz kompleksu Ossolineum.
Do zimowych spacerów zachęcają promenady i bulwary – bo bliskość Odry, nawet skutej lodem, nadaje wyjątkową atmosferę. Poprzecinany dopływami rzeki i kanałami Wrocław, jest wyjątkowym miastem 12 wysp i ponad 100 mostów. Gdy doskwiera chłód, warto odwiedzić liczne muzea, np. Panoramę Racławicką, Pałac Królewski, Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Teatru, lub jedno z centrów poznawczych – Centrum Historii Zajezdnia czy Hydropolis. Warto wybrać się także poza ścisłe centrum – do Afrykarium, Hali Stulecia czy Pawilonu Czterech Kopuł. Wieczorną rozrywkę zapewnią liczne teatry, sale koncertowe, kina, a także restauracje i kluby. A nad wszystkim czuwają wszędobylskie krasnale, których we Wrocławiu jest niemal 400!

Kilka inspiracji
Rynek – w którego centrum znajdują się Sukiennice i gmach ratusza, będący unikatowym w skali Europy zabytkiem architektury gotyckiej i renesansowej. Z czterech stron otaczają go mieszczańskie kamienice, z których najcenniejsze to kamienice Pod Siedmioma Elektorami, Pod Złotym Słońcem oraz kamieniczki Jaś i Małgosia. Późną jesienią i zimą odbywa się tu jarmark.

Muzeum Pana Tadeusza – mieszczące się w samym rynku wyjątkowe miejsce na literackiej mapie Polski i Europy. Nie tylko pokazuje rękopis Adama Mickiewicza, ale także próbuje wyjaśnić znaczenie i wpływ epopei na wiele pokoleń Polaków. Muzeum to nie tylko ekspozycje stałe i bogaty program wystaw, ale przede wszystkim innowacyjna działalność edukacyjna, która współgra z programami artystycznymi, naukowymi i wydawniczymi.

Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego – najstarszej, założonej ponad 300 lat temu, wrocławskiej uczelni, który zajmuje barokowy kompleks tworzony przez dawne kolegium i kościół jezuicki. Mieści się tu m.in. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego z perłą dolnośląskiego baroku – Aulą Leopoldina oraz salą muzyczną Oratorium Marianum, gdzie od 200 lat koncertują wybitni artyści. W obserwatorium astronomicznym w Wieży Matematycznej zobaczyć można dawne wyposażenie, m.in. XIV-wieczne astrolabium, globus nieba z XVI wieku i datowany na 1665 rok cyrkiel.

Ostrów Tumski – najstarsza część Wrocławia, dawna wyspa, która mieści wspaniałe zabytki architektoniczne, a zimą jest przepięknie oświetlona. Najokazalsza jest odbudowana po wojennych zniszczeniach gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz niezwykła kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja – dwukondygnacyjny ceglany kościół halowy. Znajduje się tu również Muzeum Archdiecezjalne, które od ponad 100 lat gromadzi zabytki sztuki sakralnej, w tym słynną Księgę henrykowską z XIII–XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim (w roku 2015 dokument wpisano na Listę Pamięć Świata UNESCO). Tylko tutaj wieczorem można zobaczyć latarnika zapalającego gazowe latarnie.

Panorama Racławicka – unikatowy obraz autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka, który jest unikatowym przedstawieniem bitwy pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 roku, upamiętniającym 100. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Dzieło o wymiarach 15 x 114 m zostało umieszczone w specjalnie zbudowanej rotundzie. Dzięki zespoleniu zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), widzowie mogą uczestniczyć w niecodziennym spektaklu złudzeń.

Dzielnica Czterech Wyznań – wyjątkowe miejsce pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja, gdzie na małym obszarze sąsiadują ze sobą katedra prawosławna, kościół rzymskokatolicki, synagoga i kościół Ewangelicko-Augsburski.

Pałac Królewski – który jest siedzibą nowoczesnego Muzeum Historycznego. Można w nim poznać historię miasta, oglądając ekspozycję „1000 lat Wrocławia”, a także zwiedzić apartamenty królewskie. Tuż obok mieści się Muzeum Teatru

Hydropolis – wrocławskie centrum edukacji ekologicznej – jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów Europie. Jest to jedyne miejsce w Polsce, które pokazuje niemal wszystkie oblicza wody. Na zwiedzających czeka blisko 70 interaktywnych urządzeń i multimedialnych instalacji.

Hala Stulecia – jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku. Zaprojektowana została przez wybitnego architekta Maxa Berga. Powstała w 1913 roku z okazji międzynarodowej wystawy w 100-lecie bitwy pod Lipskiem. W 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historie jej powstania przybliża Centrum Poznawcze – stała multimedialna wystawa.

Do kompleksu Hali należy także Pawilon Czterech Kopuł. Zaprojektowany przez wybitnego architekta Hansa Poelziga, wybudowany został w latach 1912–1913. Dawniej mieścił wrocławską Wytwórnię Filmów Fabularnych, obecnie po wielu dekadach przywrócony został do pełnienia funkcji wystawienniczych. W zmodernizowanym budynku prezentowana jest jedna z najciekawszych i najbogatszych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej należąca do Muzeum Narodowego.

Wrocławski Ogród Zoologiczny – najstarszy i największy pod względem liczby wystawianych zwierząt ogród zoologiczny w Polsce. Na terenie ogrodu znajdują się zarówno zabytkowe zabudowania, m.in. baszta niedźwiedzi, słoniarnia, pawilon małp, jak i nowoczesne pawilony, jak Afrykarium – unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu.

Muzea Wrocławia – np. jedyne w Polsce Muzea Architektury czy Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Narodowe i Muzeum Miejskie z licznymi oddziałami, ciekawe Muzeum Farmacji, multimedialne Centrum Historii Zajezdnia, niewielkie Muzea Człowieka i Geologiczne, fascynujące Muzeum Przyrodnicze.

Dzieci warto zabrać także do Kolejkowa – największej makiety kolejki torowej w Polsce. Na 260 metrach kwadratowych mieści się ponad 2300 figurek ludzi i zwierząt, 15 pociągów i ponad setka samochodów, akweny, wiadukty, mosty i ponad 160 budynków. Ogromna makieta kolejowa tętni życiem, przedstawiając w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego życie miniaturowych mieszkańców.

www.visitwroclaw.eu

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.