Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

czwartek, 02 listopad 2017 11:53

Niemodlin – perła Opolszczyzny

Napisane przez MG
Zamek w Niemodlinie Zamek w Niemodlinie Paweł Augustyniak

Książęcy Zamek Niemodlin 1313 to jeden z najpotężniejszych i najcenniejszych historycznie zamków w Polsce. Można go zwiedzać zaledwie od dwóch lat.

Polscy właściciele odkupili Zamek w Niemodlinie od Włochów i rozpoczęli prace remontowe. W tym roku zamek wygrał plebiscyt Polskiej Organizacji Turystycznej - Top Zamki i Pałace w Polsce. O jego wygranej zdecydowali internauci w głosowaniu.

Zamek wzniosła w 1313 roku rodzina książęca Bolesława I po to aby bronić ziem opolskich. Zamek ma burzliwą historię. Był kilkakrotnie niszczony i odbudowywany. Niszczyli go husyci w XV wieku, w XVI wieku wybuchł duży pożar, ucierpiał też w czasie wojny trzydziestoletniej.
Zamkiem opiekowali się kolejni właściciele, przedstawiciele niemieckich rodów arystokratycznych którymi byli: Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie do 1945 roku był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma.

W XVI wieku zamek był dwukrotnie przebudowywany na rezydencję renesansową. Na początku XVII wieku przybrał formę typowej renesansowej czteroskrzydłowej rezydencji. W XVIII wieku zamek przebudowywano w stylu barokowym. Do dziś zachowało się wiele elementów dekoracji jak stiuki, renesansowy kominek, ornamenty kolebkowego sklepienia.

Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez dekadę stał opuszczony i niszczał. Po latach zastoju zamek znów tętni życiem. Można zwiedzać imitację Bursztynowej Komnaty, izbę tortur, salę balową, zamkowy ogród, kaplicę, krypty zamkowe, figury mostu zamkowego. Wkrótce ma powstać Muzeum Ikon i Zbrojownia. Cyklicznie odbywa się Święto Karpia, pokazy rycerskie, nocne zwiedzanie i bale. Są starania, aby zdobył on zaszczytny tytuł Pomnika Historii

Najstarsze na świecie arboretum i żelazny most
W pobliżu zamku nie brakuje atrakcji. W odległości 3 kilometrów znajduje się Arboretum w Lipnie, najstarsze arboretum w Polsce, założone ok. 1783 roku. Na terenie ogrodu rośnie wiele gatunków drzew ze strefy umiarkowanej Ameryki Północnej, Azji, Europy Południowej. Park jest najcieplejszym miejscem Opolszczyzny – średnia roczna temperatura wynosi 8,6 °C .
Po przejechaniu 5 kilometrów odnajdziemy Park Jurajski Krasiejów. Muzeum paleontologiczne połączone z parkiem rozrywki umieszczone na ciągle aktywnym terenie wykopalisk paleontologicznych z replikami zwierząt prehistorycznych.

Niecałe 20 kilometrów od zamku odwiedzimy Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu to jedyne muzeum na wolnym powietrzu w województwie opolskim z bogatą plenerową ekspozycją zabytków drewnianej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego.

W Opolu znajduje się też Zoo na Wyspie Bolko. Ma powierzchnię 20 ha i jest w nim ponad 1000 zwierząt reprezentujących 227 gatunków. Większość budynków na terenie powstała w XXI w., co czyni opolskie zoo jednym z najnowocześniejszych w Polsce.

W odległości 40 kilometrów w Ozimku zobaczymy zabytkowy most dla ruchu pieszego na rzece Mała Panew. Wybudowany w 1827 roku jest najstarszym w Europie kontynentalnej żelaznym mostem wiszącym. Jest to wiszący most łańcuchowy wykonany w całości z żelaza i uwzględniając to kryterium, należy go uznać za najstarszy tego typu most na świecie.

Biała dama i rozpustni mnisi
Jedną z najciekawszych zamkowych legend jest opowieść o białej damie. W dawnych czasach odbywało się na huczne wesele młodego pana z dziewczyną z Czech. Kiedy przyszła pora na oczepiny i noc poślubną, panna młoda wybiegła z sali balowej. Następnego dnia odnaleziono ją w pustej trumnie na katafalku, gdzie schowała się przed mężem. Umarła, bo zatrzasnęło się za nią wieko trumny. Wesele zamieniło się w stypę. Pannę młodą pochowano w podziemiach zamkowej kaplicy. Według wielu opowieści jej duch nadal krąży po zamku i przywołuje ukochanego.
Inna legenda głosi, że kiedy na zamku odbywał się bal nadeszła wiadomość, że wojska króla potrzebują wsparcia. Mężczyźni pojechali z odsieczą i zostawili kobiety pod okiem sześciu mnichów. Niespodziewanie okazało się, że wojska nie są już potrzebne i mężczyźni wrócili do zamku. Zobaczyli mnichów bez habitów, którzy ochoczo zajęli się opieką nad pozostawionymi niewiastami. Pan zamku wpadł w szał i wszystkich zrzucił z okna, czego nikt nie przeżył.

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.