Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 06 lipiec 2017 14:03

MSiT: w 2016 roku Polacy odbyli ponad 43 mln podróży po Polsce

Napisane przez MG
Kanał w Augustowie Kanał w Augustowie AG

W 2016 roku 57 proc. Polaków wieku ponad 15 lat wyjeżdżało turystycznie – wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

W ubiegłym roku nadal główną przyczyną nieuczestniczenia w wyjazdach turystycznych był brak pieniędzy (36,5 proc. proc.). Drugą podawaną przyczyną były problemy zdrowotne (17,1 proc.) oraz brak wolnego czasu spowodowany zobowiązaniami wynikającymi z pracy lub nauki (15,8 proc.).

Według szacunków Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2016 r. Polacy wzięli udział w 43,5 mln krajowych podróżach turystycznych, w tym w 17 mln podróżach długookresowych i 26,5 mln podróżach krótkookresowych.

Udział wyjazdów długookresowych w wyjazdach krajowych ogółem wyniósł 39,1 proc., a wyjazdów krótkookresowych – 60,9 proc.. Najwięcej podróży długookresowych - 4,7 mln - Polacy odbyli w sierpniu; najmniej – w marcu i lisopadzie – po 400 tys.

Średnia długość pobytu podczas podróży krajowych w 2016 r. nie uległa większym zmianom w stosunku do zanotowanego poziomu w ostatnich latach. W przypadku podróży długookresowych wyniosła około 8,8 noclegów, w przypadku krótkookresowych – 1,9 noclegów.

Jako główny cel wyjazdów długookresowych Polacy wymieniają – turystyczno-wypoczynkowy (58 proc.) i odwiedziny krewnych i znajomych (31,6 proc.).

Większość (87 proc.) Polaków podróżujących podczas podróży długookresowych po Polsce organizuje sobie to samodzielnie, tylko 2,8 proc. korzysta całkowicie lub częściowo z usług biur podróży.

Jako rodzaj zakwaterowania podróży długookresowych w 2016 roku Polacy wymieniają przede wszystkim mieszkanie u krewnych lub znajomych (35,3 pro c.), pensjonat (15,2 proc.), kwaterę prywatną (13,8 proc.), hotel,motel, zajazd (10,2 proc.).

74,9 proc. Polaków podróżuje po kraju samochodem, 13,7 proc. - autobusami, 10,8 proc. - koleją.

Jeśli chodzi o podróże krajowe w sumie (długookresowe i krótkookresowe) to główne cele wyjazdów wyglądaja następująco: odwiedziny krewnych i rodziny – 49,7 proc., turystyczno-wypoczynkowy – 39,3 proc..

91,4 proc. podróżuje samodzielnie a tylko 1,7 proc. korzystało z usług biura podróży.

Aż 54 proc. mieszka u znajomych lub u rodziny, 10,8 proc w hotelu, zajeździe lub motelu, 9,8 proc. - w pensjonacie, 8,2 proc. - na kwaterze prywatnej.

76,1 proc. podróżowało w 2016 roku samochodem, 14,6 proc. - autobusami, 8,5 proc. - koleją.

Do najczęściej odwiedzanych województw należało województwo małopolskie i pomorskie (po 13,1 proc.), mazowiecki (12,2 proc.), zachodniopomorskie (11,5 proc.), dolnośląskie (7,4 proc.) i śląskie (6,0 proc.). Najrzadziej odwiedzane województwa w 2016 r. to opolskie (1,1 proc.), lubuskie (2,1 proc.) i świętokrzyskie (2,3 proc.).