Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

wtorek, 13 czerwiec 2017 14:58

Mazowsze rozmawiało o promocji turystycznej

Napisane przez AG
Mazowsze rozmawiało o promocji turystycznej AG

Marka była tematem przewodnim VII Kongresu Promocji Mazowsza, który odbył się w Warszawie. Rozmawiano jednak nie tylko o samej marce, także o współpracy marketingowej, sposobach promocji, brandingu.

Stu kilkudziesięciu reprezentantów samorządów różnego szczebla z Mazowsza, ekspertów od marketingi i promocji przez kilka godzin dyskutowało, uczestniczyło w warsztatach.

Pierwszą część stanowiły wykłady właśnie o marce i jej znaczeniu. Prelegentami byli: Jarosław Górski z Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc BEST PLACE oraz Dariusz Tworzydło, prezes zarządu Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Ten drugi podkreślił: “Budowanie marki to proces długi, wymaga współpracy i koordynacji na wielu płaszczyznach i pomiędzy wieloma podmiotami. Problem pojawia się, kiedy nadchodzi kryzys. Warto pamiętać, aby w takiej sytuacji nie popełniać kardynalnych błędów, którymi najczęściej są zamykanie się przed mediami, unikanie dialogu, brak otwartej i spójnej komunikacji, brak planu działania i ich koordynacji.”

Druga część była poświęcona marce w przestrzeni.

Adam Mikołajczyk, prezes zarządu Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc BEST PLACE, powiedział m.in.: “Marka dzieje się w przestrzeni. Architektura opiera się na emocjach, a więc pomaga w strategii marki, buduje wizerunek… Kilka lat temu w Polsce nastąpił przełom. Polska architektura zaczyna być w kręgu zainteresowania designerów, ale i turystów.Coraz więcej ludzi przyjeżdża w konkretne miejsca, żeby oglądać polską architekturę nowoczesną, nie tylko tę wielką, ale i małe obiekty. Wzrasta rola kreatywności w turystyce miejskiej. Liczy się nie tylko oglądanie i poznawanie, ale także doświadczanie nowych, unikalnych wrażeń. Oferta kulturalna coraz częściej wzmacnia swój potencjał przez potencjał miejsc. Obecnie najlepsi architekci tworzą przestrzenie przyciągające turystów.”

Z kolei Piotr Oleksiak z Brandquest w doskonale ilustrowanym wykładzie odpowiedział na pytanie zawarte w tytule swojego wystąpienia “Mieć logo albo nie mieć…” Przedstawił podstawowe zasady przy tworzeniu nośnego logotypu, z uwzględnieniem logotypów turystycznych. Zaprezentował najlepsze światowe i krajowe logotypy, ale i przykłady kompletnie nieudanych prób. Wskazał, jakich błędów należy unikać przy procesie tworzenia logotypów, jak stworzyć uniwersalne logo, zaakcentował dlaczego logo jest ważne w promocji.

Tomasz Stemplewski opowiadał, jak przed kilkunastu laty wraz z zespołem pracował nad marką turystyczną Śląska. Region ten bardzo słabo kojarzył się z wypoczynkiem, jest bardzo zróżnicowany. Śląsk to przecież m.in. różniące się między sobą Beskid Śląski i Beskid Żywiecki, zabytki architektury przemysłowej Śląska i Zagłębia, skałki i zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Jasna Góra. Trzeba było znaleźć wspólny mianownik dla tych wszystkich miejsc a jednocześnie w promocji uwzględniać różnorodność regionu. Prelegent podkreślił rolę systematycznych badań opinii, sondaży, które pomagają w budowie oferty produktowej i promocji. To turyści odwiedzający Śląsk wskazali, że jednym z wyróżników regionu jest miejscowa kuchnia.

Uzupełnieniem, ale i ważną częścią Kongresu były warsztaty: Customer Journey - czyli wybierz się w podróż, aby zrozumieć swojego odbiorcę; Wykorzystanie danych z monitoringu portali społecznościowych na potrzeby promocji samorządów; Skuteczna komunikacja video z wykorzystaniem YouTube.

Patronem medialnym Kongresu był portal WaszaTurystyka.pl