Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

piątek, 02 czerwiec 2017 10:33

Jaja w MSiT - Lasek jednak zostaje

Napisane przez Adam Gąsior

Karuzela decyzyjna w MSiT kręci się w najlepsze. Dawid Lasek, który już praktycznie żegnał się ze stanowiskiem podsekretarza stanu, nie zmieni jednak pracy. Gierki polityczne znowu dosięgły turystyki.

Dawid Lasek jest w trudnej sytuacji, ciężko mu będzie utrzymać dotychczasowe stosunki z pracownikami resortu, skoro już namaszczono jego następczynię a potem się z tego wycofano. Jeszcze w czwartek mieliśmy poznać oficjalną decyzję, że Dawid Lasek rozstaje się ze stanowiskiem podsekretarza stanu odpowiedzialnego za turystykę a jego następczynią będzie Alicja Omięcka (czytaj TUTAJ i TUTAJ). W departamencie turystyki panowała od kilku dni atmosfera niepewności. I nie chodzi o posady, raczej o to, z kim przyjdzie pracować i jakie zmiany w trybie pracy to oznacza.

Warto przypomnieć, że w MSiT trwają intensywne prace nad nową ustawą o usługach turystycznych. Resort chciałby, żeby ostateczny jej projekt trafił do Sejmu jeszcze przed wakacjami. Tymczasem wciąż do treści projektu poważne zastrzeżenia zgłaszają zarówno przedstawiciele branży turystycznej, jak i Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów. Jeszcze w tym roku kierownictwo MSiT deklarowało opracowanie i uchwalenie nowej ustawy o POT. Nie jest to dobry czas na zmiany na stanowisku podsekretarza.

Tajemnicą poliszynela jest konflikt między ministrem sportu i turystyki Witoldem Bańką a podsekretarzem stanu Dawidem Laskiem. Nabrzmiał na tyle, że decyzja o odejściu Laska już zapadła. Dowiedzieliśmy się jednak, że konflikt nie spodobał się w kręgach zbliżonych do premier Beaty Szydło i do MSiT poszedł wyraźny sygnał: wszystko ma zostać tak, jak było. Teraz najprawdopodobniej MSiT wyda oficjalny komunikat, że medialne doniesienia o zmianach w resorcie są absolutnie nieprawdziwe, praca w ministerstwie toczy się swoim trybem a Dawid lasek cieszy się nieograniczonym zaufaniem ministra Bańki.

Co się zmieni dla branży turystycznej? Nic wielkiego, poza zmniejszeniem zaufania do kierownictwa resortu, który pozwala sobie na takie zawirowania w ważnym dla prac legislacyjnych okresie. Gierki polityczne w MSiT (ale także i wokół POT) nie stawiają go w dobrym świetle. Co dalej z Domem Turystycznych Marek Terytorialnych? Z racji tego, że najprawdopodobniej nie zebrano na niego pieniędzy (mówiono o potrzebnych 200 mln zł), raczej musi być odłożony do szuflady. Co dalej z Dawidem Laskiem i Witoldem Bańką, czy będą potrafili współpracować i jak długo? Który odejdzie pierwszy z MSiT? O tym przekonamy się najprawdopobniej w niedalekiej przyszłości.