×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/waszatur/domains/waszaturystyka.pl/public_html/media/k2/galleries/5283.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/5283

Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 29 maj 2017 10:51

6 powodów, by odwiedzić Tylicz latem

Napisane przez AG
Dwa kościoły tytlickie Dwa kościoły tytlickie AG

Tylicz, położony tuż obok Krynicy Zdrój, jest dobrze znanym narciarzom odwiedzającym Sądecczyznę. Poniżej przedstawiamy kilka argumentów za tym, że warto go odwiedzić również w inne pory roku.

1. Tylicz bardzo blisko Krynicy Zdrój, najpopularniejszego uzdrowiska Ziemi Sądeckiej. Grzechem byłoby nocować w Krynicy i nie zajrzeć do Tylicza. Dostać się można tutaj na kilka sposobów. Najbanalniejszy - autem lub autobusem. To tylko kilka minut jazdy (7 kilometrów)i chyba nie ma co marnować czasu na tak krótką jazdę. Lepiej spróbować bardziej aktywnych form wypoczynku. Pieszo można dostać się szlakiem czarnym prowadzącym przez wzgórze Huzary (864 m). To także popularna trasa dla zwolenników nordic walking. Trasa powinna nam zająć 1,5 godziny a nagrodą będą niebanalne widoki.
Rowerem można wybrać kilka wariantów. Najpopularniejszy to trasa: Deptak- Krynica Dolna- Powroźnik 8km Tylicz (14km ).

2. Mofeta. Tajemniczy wyraz? Żeby przekonać co to jest wystarczy killka minut spaceru od centrum Tylicza. W niewielkiej rozpadlinie ujęta w kilka kręgów woda bulgocze, świszcze, dyszy. Jej powierzchnia pęcznieje od bąbli, które pękają jeden po drugim. Niewielkie zagłębienie ogrodzone płotem, w nim w kilku betonowych kręgach bulgocząca woda. To właśnie mofeta czyli miejsce, w którym wydobywa się dwutlenek węgla. Według Łemków w tym miejscu oddychało piekło. W latach 60. ubiegłego roku próbowano tutaj produkować żywność dla... kosmonautów. Naukowcy bowiem wymyślili kosmiczną dietę oparta na słodkowodnych algach bogatych w białko. Mofeta miała w produkcji alg pomóc. Stąd betonowe kręgi, mofetą próbowano ograniczyć, rurki dostarczały dwutlenek węgla do donic z algami, proces fotosyntezy był dużo szybszy. Tajny projeky zakończono po kilku latach, algi okazały się nieidealne, miały jednak za dużo białka. Mofetę zasypano i został odkryta, odkopana i udostępniona turystom dopiero kilka lat temu (w 2011). Obecnie w sezonie mofetę odwiedza kilkaset osób dziennie.

3. Muzeum Dziejów Tylicza. Kolejna “nowa” atrakcja Tylicza, placówka powstała w 2014 roku. Mieści się na piętrze dawnego ratusza. W kilku salach można obejrzeć m.in. rzeźby tylickich artystów, stroje regionalne, skrzypce autorstwa tylickiego lutnika Marcina Kozickego, słynne rajtki męskie, szafę tylicką, ślubanek, skrzynię wianową wykonaną bez użycia gwoździa. Ważną częścią ekspozycji jest sala poświęcona konfederatom barskim (m.in.kula armatnia z niedalekich okopów św. Trójcy, pistolet kurkowy). W gablotach znajdują się także mszały polskie i łemkowskie, kopie ksiąg miasta Tylicza i księgi sądowe. Zwiedzanie nie zajmie dużo czasu, ale wpaść tu naprawdę warto.

4. Kościoły przy rynku. Dwie świątynie znajdują się kilkadziesiąt metrów od siebie. Ten starszy, znany turystom i wiernym od lat, to drewniany kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W prezbiterium znajdują się trzy ołtarze z drugiej połowy XVIII wieku - w głównym widoczny jest kopia obrazu Matki Bożej Tylickiej, a w bocznych obrazy Św. Anny Samotrzeć z XVII wieku i Veraicon z XVIII wieku. W kościele znajduje się również chrzcielnica drewniana wykonana najprawdopodobniej przez jednego z uczniów Wita Stwosza. Cudowny obraz Matki Bożej Tylickiej przeniesiony został do nowego kościoła pw. Imienia Maryi. Matka Boża trzyma Dzieciątko Jezus na prawej ręce, a nie jak na ogół na lewej. Dzieciątko nie siedzi, a stoi i lekko tuli się do matki. Obraz jest zasłonięty a odsłonięcie odbywa się przy muzyce elektronicznych organów.

5. Tylicka Golgota. Położona jest na lekkim na wzniesieniu tuż za nowym kościołem. Kapliczki Drogi Krzyżowej połączone są ścieżkami, wzdłuż których znajdują się sentencje i mądrości ludowe. Przy jednej z alejek stoją małe pomniki Jana Pawła II, Kardynała Wyszyńskiego, ks. Jerzego Popiełuszki, biskupa Piotra Tylickiego, króla Kazimierza Wielkiego. Na końcu wyrasta kilkumetrowa wieża Golgoty przypominająca kształtem nieco Wieżę Babel. Spiralna ścieżka prowadzi na szczyt Golgoty, wzdłuż co kilkanaście kroków znajdują się małe groty z symbolami religijnymi i patriotycznymi (m.in. z postaciami historycznymi i polskimi wielkimi bitwami). Na szczycie znajduje się punkt widokowy i wyłożone są kamienie z wielu krajów świata. Sam widok jest wart trudu wejścia na Golgotę - panorama wzgórz otaczających Tylicz i sam Tylicz.

6. Cerkiew pw. Kosmy i Damiana. Pochodzi z połowy XVIII wieku, jest świątynią jednonawową, drewnianą z późnobarokowaym ikonostasem.

www.odkryjtylicz.pl
www.krynica.org.pl

{gallery}5283{/gallery}

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.