Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

piątek, 19 maj 2017 08:16

PIT: turyści mogą się czuć bezpiecznie

Napisane przez BA
Małgorzata Karwat-Rada Naczelna PIT, Paweł Niewiadomski-prezes PIT, Izabela Stelmańska-Urząd Marszałkowski, Marzena Markowska-rzecznik prasowy PIT, Miłosz Krawczyk Małgorzata Karwat-Rada Naczelna PIT, Paweł Niewiadomski-prezes PIT, Izabela Stelmańska-Urząd Marszałkowski, Marzena Markowska-rzecznik prasowy PIT, Miłosz Krawczyk Beata Antos

Nic nie wróży finansowych problemów biur podróży i tegoroczny sezon będzie bezpieczny dla tych, którzy zdecydują się powierzyć organizację swojego wypoczynku biurom podróży - powiedział Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Jak wynika z danych zebranych przez firmę TravelData przychody z imprez turystycznych w 2016 roku wzrosły o 5,4 proc., a liczba klientów wzrosła o 1,5 proc. (ok. 1 999 tys. osób). Nic zatem nie wróży finansowych problemów dla organizatorów. Poza tym lato 2017 będzie pierwszym sezonem, w którym pełnej ochrony klientom na wypadek niewypłacalności biura podróży udzieli Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Obecnie Fundusz dysponuje środkami w wysokości około 11 mln złotych odprowadzanych w postaci składek od ok. 3350 przedsiębiorców.Warto przypomnieć, że TFG obejmuje ochroną również wyjazdy krajowe zakupione u organizatora turystyki. Prezes Niewiadomski podkreślił, że choć branża inaczej wyobrażała sobie kształt funduszu, to jego powołanie jest krokiem w dobrą stronę.

Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego przypomniała, jak ważne jest staranne wybranie organizatora i sprawdzenie go jeszcze przed zawarciem umowy - czy jest wpisany do rejestru organizatorów turystyki i czy odprowadza składki do TFG - informacja o składce powinna być wyszczególniona na umowie.

Bezpieczne wakacje dla dzieci
O tym jak bezpiecznie wysłać dziecko na obóz lub kolonie powiedziała Małgorzata Karwat, członek Rady Naczelnej PIT, szefowa międzyizbowego zespołu ds. turystyki dzieci i młodzieży. Jak poinformowała po wielomiesięcznej pracy zespołu w ustawie znalazł się szereg zapisów zapewniających bezpieczny wypoczynek najmłodszych. Najważniejsza zmiana jest taka, że każdy podmiot organizujący wypoczynek na zasadach komercyjnych musi posiadać wpis do rejestru organizatorów turystyki i posiadać odpowiednie zabezpieczenie. Ponadto każdy wypoczynek zorganizowany musi być zgłoszony do Kuratorium Oświaty. W przypadku niespełniania przez organizatora odpowiednich warunków, Kuratorium odmówi dokonania wpisu. Małgorzata Karwat uczula, aby zawsze sprawdzać kto jest organizatorem wypoczynku i czy spełnia wymogi formalne, aby świadczyć tego rodzaju usługi, oraz aby zawsze podpisywać z organizatorem umowę, która - w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości - stanowi podstawę do ewentualnego dochodzenia roszczeń przez klienta.
Małgorzata Karwat zwróciła również uwagę na kwestie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wakacyjnych wyjazdów.

Podróżowanie bez barier
O projekcie Turystyka bez Barier opowiedział Miłosz Krawczyk, autor bloga o podróżowaniu z perspektywy osoby niepełnosprawnej oraz wynalazca i konstruktor przełomowego wózka off-road “Blumil”, umożliwiającego poruszanie się osobie niepełnosprawnej po trudnym terenie w bardzo prosty i wygodny sposób. Wózek pokonuje leśne drogi, kocie łby, góry, plaże, śnieg. Zarówno blog, jak i wózek stanowią pomoc dla osób niepełnosprawnych w pokonywaniu barier. Na blogu Miłosz Krawczyk, korzystający ze swoich ponad 20 letnich doświadczeń osoby poruszającej się na wózku, pomaga zaplanować podróż, wybrać najlepsze rozwiązania, znaleźć miejsca i obiekty z udogodnieniami.

“Chcę zbudować miejsce, gdzie takich informacji dla osób na wózkach będzie pod dostatkiem. Inspiracją były pytania, na które piszący do mnie ludzie nie znajdowali odpowiedzi. Jak wygląda proces oddania bagażu, gdzie zaparkować samochód, jak przesiąść się na siedzenie w samochodzie, czy można zabrać wózek, jaki hotel jest najlepiej dostosowany, co robić w okolicy na wózku? I tak powstał blog. To był początek drogi, na której jestem teraz - projektu społecznego Turystyka bez barier, który powstał min. po to, by udostępniać niepełnosprawnym sprawdzone informacje dotyczące podróżowania” - mówi Miłosz Krawczyk.

Obecnie pomysłodawca projektu szuka partnerów, dzięki którym będzie mógł uruchomić wypożyczalnię wózków “Blumil” oraz przygotować pełne kompendium wiedzy zawierające propozycję tras, mapy oraz wszelkie informacje niezbędne do komfortowego i bezpiecznego podróżowania przez osoby niepełnosprawne.
Pierwszym branżowym partnerem projektu jest Polska Izba Turystyki.

Organizatorem konferencji była Polska Izba Turystyki we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego

Rejestr Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych dostępny jest na stronie www.turystyka.gov.pl
Baza wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej dostępna jest na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.