Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

czwartek, 20 kwiecień 2017 19:33

Projekt Kukiz’15 ustawy likwidującej POT - odrzucony

Napisane przez AG

Podczas posiedzenia sejmowej Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, poseł Kukiz’15, powiedział m.in.: - Nie mam dobrego zdania o 17-letniej historii tego tworu centralistycznego, jakim jest POT. POT jest niepotrzebna. Minister Lasek w imieniu rządu odpowiedział: wniosek jest bezpodstawny.

Przypomnijmy, że 9 stycznia w budynku Sejmu wicemarszałek Stanisław Tyszka oraz poseł Kukiz’15 Jerzy Kozłowski przedstawili projekt ustawy likwidujący Polską Organizację Turystyczną.
Komunikat na stronie ruchkukiza.pl głosi m.in. “...Posłowie Kukiz’15 wnioskują o likwidację POT-u z dniem 1 stycznia 2018 r. Ma ona ulżyć budżetowi państwa i przyczynić się do zmniejszenia niepotrzebnych jednostek w strukturach administracji publicznej. Według przedstawiciela wnioskodawców Jerzego Kozłowskiego oszczędności dla podatników związane z tym projektem wyniosą 45 mln zł rocznie. Polskiej turystyce nic zaś się nie stanie, gdyż zadania POT-u może skutecznie realizować Departament Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, którego cele są niemal identyczne."

Wojciech Fedyk, były prezes POT, ekspert Tourist Consulting, w rozmowie z portalem WaszaTurystyka.pl, powiedział m.in.: “Pomysł posłów Kukiz’15 to czysty populizm. Nie jest on oparty na rzetelnej analizie działalności POT.”

Dzisiaj wnioskodawca z partii Kukiz’15 wygłosił uzasadnienie, w którym mówił m.in.: “Polska Organizacja Turystyczna jest znana tylko ludziom z branży. Polacy nic nie wiedzą o POT. Jak ma budować markę turystyczną Polski, organizacja, która sama nie zbudował swojej marki.”
Następnie poseł wnioskodawca przytaczał głosy z branży (część cytowanych było na portalu WaszaTurystyka.pl), głównie powtarzające się zarzuty: “kasa jest przejadana”, “wysokie zarobki, zero odpowiedzialności”, “brak łączności z ROT-ami i LOT-ami”.
Poseł Kukiz’15 podkreślił także, że “co czwarta osoba w POT, to szef, czyli na trzech pracowników jest jeden dyrektor… średniej płacy w POT mogą pozazdrościć pracownicy MSiT.”
Jego zdaniem POT dysponuje bardzo dużymi pieniędzmi, które zamiast wpompowania w promocję są marnotrawione. Według Kukiz’15 POT jest niepotrzebna a jej obowiązki powinno przejąć Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Stanowisko rządu przedstawił podsekretarz stanu w MSiT odpowiedzialny za turystykę, Dawid Lasek. Zdaniem Rady Ministrów wniosek o likwidację POT jest bezpodstawny.

Jak podkreślił minister Lasek, wszystkie tezy przedstawione przez wnioskodawcę są błędne. Teza o dublowaniu prac POT i departamentu turystyki MSiT jest błędna, POT nie realizuje tych samych zdań, co MSiT. Na przykład POT nie uczestniczy w kreowaniu turystyki, ale za to opracowuje strategię marketingową a MSiT tego nie robi.

Również, zdaniem rządu, teza o marnotrawieniu środków publicznych jest nieprawdziwa, bo oparta na błędnych danych. Stan zatrudnienia w POT na 31 grudnia 2016 roku wynosił 58 etatów w centrali i 40 w ZOPOT-ach. Zmniejszanie zatrudnienia jest systematycznie realizowane. Również zarzut o za wielkich wydatkach na delegacje nie znajduje potwierdzenia w danych z zeszłego roku, kiedy wydano na nie 400 tys. zł.

Rząd nie zgadza się również z tezą o braku sukcesów POT, POT zdaniem Rady Ministrów skutecznie spełnia swoje zadania o czym świadczą wyniki badań, które pokazują zupełnie coś innego niż wnioskodawcy. Minister Lasek przytoczył część danych świadczących o dobrych wynikach kampanii promocyjnych POT. Polska zyskała na tych akcjach.
Podobnie za błędną została uznana przez rząd teza Kukiz’15 o braku związku działalności POT z liczbą turystów przyjeżdżających do Polski.

Dawid Lasek dodał od siebie, że jednym z głównych celów MSiT w 2017 jest zmiana ustawy o POT.

Rada Ministrów negatywnie zaopiniowała wniosek Kukiz’15 i wnioskowała o zaprzestanie prac nad tym wnioskiem.

Poseł Raś z Platformy Obywatelskiej podkreślił, że PO jest przeciwna wnioskowi oraz zapowiedział, że jego partia przedstawi projekt nowelizacji ustawy o POT zawierający uwagi ROT-ów i LOT-ów.
Poseł Matuszewski z PIS podkreślił: “POT wymaga podrasowania. Trzeba dać szansę, by ta organizacja tak poważna pracowała idealnie.”

Wniosek Kukiz’15 został odrzucony przez Komisję na tym etapie i nie będzie prac nad nim.

10 stycznia pisaliśmy na portalu WaszaTurystyka.pl m.in. “To powracający co pewien czas u polityków bzdurny pomysł…” (czytaj TUTAJ).

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.