Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

czwartek, 02 marzec 2017 17:38

Ponad 50 proc. Polaków wyjechała wypocząć w 2016 roku

Napisane przez PAP/MG
Plaża w Krynicy Morskiej Plaża w Krynicy Morskiej AG

W 2016 roku nieco ponad połowa Polaków wypoczywała - przynajmniej dwa dni - poza miejscem zamieszkania; urlopy najczęściej spędzaliśmy w kraju - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Najchętniej Poalcy wypoczywali w Polsce, Niemczech, Grecji, Chorwacji.

Według CBOS wyjazdy wypoczynkowe stały się elementem stylu życia, ale jedynie dobrze wykształconych, zamożniejszych Polaków. Nadal "stosunkowo rzadko" na urlop wyjeżdżają badani, którzy nie ukończyli wyższych uczelni, są mniej zamożni, starsi, a także osoby utrzymujące się z pracy we własnych gospodarstwach rolnych.

Spośród 51 proc. Polaków - którzy zadeklarowali, że wypoczywali poza miejscem zamieszkania (przynajmniej raz w roku, przez co najmniej dwa dni) - 82 proc. spędziła urlop w kraju. Za granicą wypoczywało w 2016 r. 19 proc. dorosłych Polaków, co stanowi 37 proc. ogółu wyjeżdżających.
Badani, którzy wybrali wypoczynek w Polsce, najchętniej - tak jak w poprzednich latach - odwiedzali dwa województwa: pomorskie i małopolskie. W porównaniu z rokiem 2015 na popularności zyskała też wschodnia Polska, zwłaszcza województwa podlaskie i lubelskie, natomiast mniej turystów niż przed rokiem wypoczywało w województwie zachodniopomorskim.
Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów zagranicznych pozostawały w 2016 r. kraje europejskie. Najwięcej osób odwiedziło Niemcy (14 proc. ogółu wyjeżdżających za granicę w celach turystyczno-wypoczynkowych czyli tyle samo, ile w roku 2015). Na kolejnych miejscach były: Grecja (13 proc. osób spędzających urlop za granicą), Chorwacja (12 proc.) oraz Włochy i Hiszpania (po 11 proc.).
CBOS zauważa, że w ostatnich latach odnotowano "spadek wyjazdów do krajów, w których dominuje islam".
Z sondażu wynika, że tak jak w poprzednich latach, najczęstszym powodem rezygnacji z wyjazdów wypoczynkowych lub turystycznych był brak pieniędzy (31 proc. wskazań wśród niewyjeżdżających). Jednocześnie - wskazuje CBOS - na przestrzeni ostatnich lat Polacy coraz rzadziej wskazują, że nie wyjechali na urlop z powodów finansowych (spadek z 40 proc. wskazań dla roku 2014 do 31 proc. za rok 2016).