O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

poniedziałek, 23 styczeń 2017 16:14

Polska wydaje najmniej na promocję turystyczną

Napisane przez AG

Z raportu European Travel Commission (ETC), opracowanego przez POT wynika, że Polska jest jednym z krajów, które na promocję turystyczną przeznaczają najmniej środków w Europie.

Raport obejmujący 30 europejskich krajów, w których istnieją Narodowe Organizacje Turystyczne nie pozostawia złudzeń – jeśli chodzi o finansowanie promocji turystycznej Polska na tle innych krajów europejskich wypada bardzo blado.

Jeśli chodzi o wysokość budżetu POT w 2016 roku, to był on o 36 proc. niższy niż w roku 2015 i wyniósł 9,7 mln euro. Tylko Słowacja zanotowała większy spadek budżetu swojej Narodowej Organizacji Turystycznej - o minus 56 proc. (do 4,2 mln euro). Mniejsze budżety niż w 2015 roku miały również na przykład NTO w Czechach (o minus 22 proc.) i Chorwacji (o minus 24 proc.), ale i tak były dużo wyższe niż w Polsce - odpowiednio: 15,6 mln euro i 34,6 mln euro.

Oto przykłady budżetów Narodowych Organizacji Turystycznych w innych krajach europejskich w 2016 roku:
Austria - 52,1 mln euro
Belgia-Flandria - 71,1 mln euro
Dania - 30,1 mln euro
Irlandia 58,85mln euro
Słowenia - 14 mln euro
Węgry - 22,3 mln euro

Według raportu, 23 proc. z europejskich Narodowych Organizacji Turystycznych deklaruje dodatkowe zewnętrzne źródła finansowania. W 1/3 krajów działalność NTO finansowana jest w formie dotacji z budżetu państwa na poziom powyżej 90 proc. całego budżetu; w tym w 4 krajach 100 proc. budżetu NTO pochodzi z dotacji podmiotowej.

W 1/3 krajów korzysta z programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej; wysokość środków z tego źródła jest bardzo różna i kształtuje się od 1 proc. do 90 proc. budżetu NTO

2/3 NTO zadeklarowało zewnętrzne źródła finansowania, przy czym ponad połowa wszystkich badanych NTO prowadzi swą działalność na przychodach własnych ale przy silnej potrzebie i świadomości partnerów współfinansowania kampanii (przykładowo chodzi o zamawiane kampanie w NTO).

W raporcie, który ukazał się na stronie POT niedługo po ujawnieniu przez partię Kukiz'15 planów likwidacji tej instytucji, ujawnione są też informacje strukturalne na temat organizacji. Dowiadujemy się, że w kraju POT zatrudnia aktualnie na pełnych etatach 58 osób (o 25 proc. mniej niż w roku 2014), natomiast za granicą POT zatrudnia w 14 Zagranicznych Ośrodkach w pełnym wymiarze czasu pracy - 40 pracowników łącznie z dyrektorami. W sumie jest to 98 osób zatrudnionych na pełnym etacie.

POT prowadzi promocję na rynkach zagranicznych, przede wszystkim, za pośrednictwem 14 Zagranicznych Ośrodków POT (ZOPOT), w tym: 11 w krajach europejskich: Niemcy, Szwecja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Hiszpania, Ukraina i Rosja 3 na rynkach pozaeuropejskich: USA, Japonia, Chiny (od października 2015).

Zasięg działania niektórych ZOPOT jest szerszy niż kraj ich urzędowania, dotyczy to: Austrii - promocja na rynku węgierskim, austriackim i szwajcarskim USA – promocja na rynku północno-amerykańskim i kanadyjskim Hiszpanii – promocja na rynku hiszpańskim i portugalskim Wielkiej Brytanii – promocja na rynku brytyjskim i irlandzkim Belgii – promocja na rynku belgijskim i luksemburskim Szwecji – promocja na rynkach skandynawskich.

Według klasyfikacji European Travel Commission, obecne rozmieszczenie geograficzne przedstawicielstw POT w bardzo dużym stopniu pokrywa się z najważniejszymi rynkami - 9 na 10 rynków europejskich i 4 na 5 rynków dalekich.

Warto podkreślić, że środki finansowe lub wartość usług pozyskanych przez ZOPOT-y od partnerów zewnętrznych na wspólne działania promocyjne w roku 2015 roku wyniosła 1 661 931 euro (najwięcej pozyskał ZOPT w Wiedniu - 737 800 euro).