Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

wtorek, 10 styczeń 2017 15:20

Populistyczny pomysł Kukiz’15: zlikwidować POT

Napisane przez Adam Gąsior
Konferencja Kukiz'15 Konferencja Kukiz'15 archiwum facebook/TVN24

Wczoraj w budynku Sejmu wicemarszałek Stanisław Tyszka oraz poseł Kukiz’15 Jerzy Kozłowski przedstawili projekt ustawy likwidujący Polską Organizację Turystyczną.

To powracający co pewien czas u polityków bzdurny pomysł. Tym razem przedstawiciele Kukiz’15, jako głównego argumentu używają finansów. Dowodzą, że likwidacja POT przyniesie oszczędności w wysokości 45 mln zł rocznie. Jerzy Kozłowski dowodził, że “budżet z roku na rok jest coraz większy, a POT de facto dubluje zadania departamentu MSiT.”
Według Kukiz’15, średnia pensja w POT wynosi 9 343 zł miesięcznie, a pensja kierownika zagranicznego oddziału POT to aż 17 074 zł miesięcznie. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta ostatnia liczba to niewiele ponad 4 000 dolarów - na Nowy Jork i wynajem w nim mieszkania, nie jest to na przykład przesadnie wysoka pensja

Jerzy Kozłowski powiedział także m.in. “Spojrzymy sobie na listę płac i jesteśmy zaskoczeni tym że pracownicy POT mają średnią płac wyższą od tych, którzy pracują w ministerstwie, czyli rząd płaci mniej niż POT…”

Kuriozalne były kolejne agumenty. Według Jerzego Kozłowskiego, turyści przyjeżdżają do Polski tylko gdy są wydarzenia, Polska promuje się gdy są tu wydarzenia na skalę europejską i światową, więc cała promocja innego typu jest niepotrzebna.
Z kolei zdaniem Tyszki POT nie służy promocji Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie, a jej akcje marketingowe, mimo że bardzo kosztowne, posiadają marginalny zakres oddziaływania. Działania POT-u nie przyczyniają się także bezpośrednio do wzrostu liczby turystów, którzy odwiedzają Polskę.

Komunikat na stronie ruchkukiza.pl głosi m.in. “...Posłowie Kukiz’15 wnioskują o likwidację POT-u z dniem 1 stycznia 2018 r. Ma ona ulżyć budżetowi państwa i przyczynić się do zmniejszenia niepotrzebnych jednostek w strukturach administracji publicznej. Według przedstawiciela wnioskodawców Jerzego Kozłowskiego oszczędności dla podatników związane z tym projektem wyniosą 45 mln zł rocznie. Polskiej turystyce nic zaś się nie stanie, gdyż zadania POT-u może skutecznie realizować Departament Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, którego cele są niemal identyczne."

Katarzyna Wełpa, rzeczniczka POT zapytana o komentarz, powiedziała portalowi WaszaTurtystyka.pl: “Nie będziemy komentować tych wypowiedzi, przygotowujemy odpowiedź dotycząca nieprawdziwych liczb podanych przez posłów Kukiz’15.”

Wojciech Fedyk, były prezes POT, ekspert Tourist Consulting skomentował: “Pomysł posłów Kukiz’15 to czysty populizm. Nie jest on oparty na rzetelnej analizie działalności POT. Najlepiej byłoby tego typu pomysłów w ogóle nie komentować. Jeśli się proponuje zmiany, to na ogół na lepsze a nie na gorsze, jak w tym przypadku. Trzeba zaproponować coś rozsądnego a nie epatować rzekomo skandalicznie wysokimi zarobkami w POT. Jeśli są takie wysokie, to może posłowie zrezygnują z apanaży poselskich i przejdą do POT?
Środki, którymi dysponuje budżet, które są przekazywane do POT nie są wystarczające, żeby wykonywać zadania promocyjne. Jeśli zostaną przekazane do dyspozycji MSiT nie będą mogły być lepiej wydane. Na przykład, jak sobie posłowie wyobrażają rozwiązanie problemu współdziałania w ramach partnerstwa publicznego, jak departament turystyki będzie mógł współorganizować stoiska na targach, skoro prawo nie przewiduje, by ministerstwo mogło podpisywać umowy z podmiotami współorganizującymi. Czysty populizm, pomysł nie warty komentarzy.”

Reprezentanci Kukiz’15 nie przestudiowali raczej sytuacji w innych krajach europejskich. Oprócz Słowacji, której rząd podjął podobną decyzję likwidując Słowacką Agencję Ruchu Turystycznego (która jednak była inaczej finansowana niż POT, bo tylko ze środków unijnych), wszystkie kraje posiadają narodowe organizacje turystyczne. Różny jest ich status, ale żaden rozsądny rząd, uznający turystykę za gałąź gospodarki, nie likwiduje organizacji lub instytucji odpowiedzialnej za promocję. Jerzy Kozłowski chyba nie rozumie mechanizmów promocji turystycznej, skoro twierdzi, że turyści przyjeżdżają do Polski tylko wtedy, gdy się w naszym kraju odbywa jakaś wielka impreza. Oczywiście tego typu imprezy jak EURO czy ŚDM zwiększają liczbę gości w danym terminie, ale chodzi o to, by oni wracali, by zachęcali innych do odwiedzin Polski. Czy w Kukiz’15 słyszeli po “efekcie Barcelony”? A co po likwidacji POT będzie z ROT-ami i LOT-ami? Też są niepotrzebne? Czy ich funkcje mają przejąć urzędy wojewódzkie i gminne? I co wtedy ze współpracą z branżą turystyczną, z sektorem prywatnym?
Portal WaszaTurystyka.pl wielokrotnie krytykował niedostateczne działania POT, chwalił także działania skutecze. Można zarzucić POT niedociągnięcia, braki, złe ruchy w ostatnich latach. Ale propozycja likwidacji POT, organizacji odpowiedzialnej za promocję turystyczną Polski za granicami i w kraju świadczy o kompletnej nieznajomości tematu turystyki i promocji turystycznej.

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.