Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 20 grudzień 2016 12:55

Ján Bošnovič zostaje na stanowisku

Napisane przez Adam Gąsior
Jan Bosnovic Jan Bosnovic archiwum SACR

Dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce (od 1.10.2002 roku), Ján Bošnovič zostaje na swoim stanowisku. Od 1 stycznia Słowacka Agencja Ruchu Turystycznego (SACR) po ponad 20 latach przestaje istnieć, jako samodzielny twór i przechodzi do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Rozwoju Regionalnego.

Wiadomość o zmianach został podana już w listopadzie. SACR specjalizowała się i była odpowiedzialna za marketing i promocję słowackiej turystyki. Była samodzielna organizacją opłacaną głównie z dotacji unijnych. Włączenie SACR w struktury ministerstwa ma usprawnić jej funkcjonowanie.

Arpad Érsek, Minister Transportu, Budownictwa i Rozwoju Regionalnego, powiedział: “Moim głównym celem jest zwiększenie atrakcyjności Słowacji, jako nie tylko ciekawego turystycznie, ale i bezpiecznego kraju oraz zwiększenie liczby turystów słowackich i zagranicznych. Integracja SACR z ministerstwem ma usprawnić jej działanie i zoptymalizować wyniki."

Przeniesiona organizacja będzie miała te same, co do tej pory kompetencje i uprawnienia (promocję i marketing Słowacji, jako kraju turystycznego). Środki finansowe zaoszczędzone wskutek zmniejszenia kosztów administracyjnych zostaną przeznaczone na promocję Słowacji.
W tym roku Słowację, od początku stycznia do końca sierpnia odwiedziło 3,4 mln turystów (wzrost o 18,4 proc.).. Podobnie (o 18 proc.) wzrosła liczba sprzedanych noclegów (do prawie 8 mln). Zeszłoroczny wkład turystyki do PKP Słowacji wyniósł 2,13 mld euro, o 190 mln euro więcej niż w roku 2014.

Dla polskich biur podróży i mediów najważniejszą wiadomością jest to, że na swoim stanowisku w Polsce pozostaje Ján Bošnovič. Dyrektorem Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce został (założył je) 1 października 2002 roku. Od tej pory Słowacja zyskała na popularności a branża i dziennikarze zyskali wyjątkowego i nieocenionego sojusznika.
W listopadzie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Rozwoju Regionalnego rozpisało konkurs na jego stanowisko (chcą połączyć promocję Polski i Litwy), jednak obecnie wycofało się z tego nierozsądnego pomysłu. Jánka Bošnoviča nie da się tak łatwo zastąpić. Na razie przedłużono mu umowę na pół roku. Liczymy, że zostanie tu na dużo, dużo dłużej.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.