Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 19 październik 2016 20:06

Piloci i przewodnicy obradowali i uczyli się razem

Napisane przez MG
Piloci i przewodnicy obradowali i uczyli się razem materiały prasowe

Blisko 100 uczestników, 5 prezentacji, 16 warsztatów doskonalących kompetencje zawodowe i wspólna integracja podczas uroczystej kolacji – tak wyglądał pierwszy Polski Kongres Pilotażu i Przewodnictwa, który odbył się 15-16 października w Nadarzynie k/Warszawy.

Kongres został zorganizowany przez Polską Izbę Turystyki i był wydarzeniem towarzyszącym międzynarodowym targom turystycznym World Travel Show. Niestety wiązało się także z koniecznością dopasowania się do niezbyt dogodnego terminu, bowiem w połowie października jeszcze wielu pilotów i przewodników obsługuje imprezy turystyczne.

Radosław Szafranowicz-Małozięć organizator Kongresu powiedział: “W przyszłym roku termin będzie dogodniejszy, aby jeszcze więcej osób mogło wziąć udział w wydarzeniu. Najważniejsze, że po raz pierwszy polscy piloci i przewodnicy mogli się spotkać z przedstawicielami dwóch międzynarodowych federacji zrzeszających przewodników turystycznych. Do Polski, na zaproszenie Polskiej Izby Turystyki, przyjechała Ivana Curuvija z World Federation of Tourist Guide Associations (WFTGA) i Efi Kalampoukidou z European Federation of Tourist Guide Associations (FEG). Panie zaprezentowały działalność federacji, które reprezentują. Aktualnie Polska nie ma swojej reprezentacji w strukturach WFTGA (o przyjęcie stara się Polskie Stowarzyszenie Trenerów Pilotażu i Przewodnictwa EduGuides), z kolei kilka miesięcy temu do FEG została przyjęta Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich z Krakowa.”

Podczas Kongresu zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 1145 osób (pilotów, przewodników, przedstawicieli biur podróży) prezentujące skutki „uwolnienia” zawodu pilota i przewodnika. Większość respondentów negatywnie oceniła deregulację twierdząc, iż m.in. doprowadziła ona do obniżenia standardu świadczonych usług; otworzyła polski rynek pracy dla osób z zagranicy, pozwoliła na niesprawiedliwe traktowanie polskich pilotów w innych krajach; sprawiła, iż zawód pilota i przewodnika zaczęły wykonywać osoby bez przygotowania zawodowego; zdeprecjonowania statusu zawodowego pilota i przewodnika. Mimo powyższych spostrzeżeń byli respondenci, którzy pozytywnie ocenili deregulację twierdząc, iż sprawiła ona, iż zwiększyła się jakość świadczonych usług, umożliwiono wykonywanie pracy osobom specjalizującym się w wąskiej tematyce, wreszcie biura podróży mogą zatrudniać fachowców a nie tylko osoby z uprawnieniami a deregulacja nie stanowi zagrożenia dla dobrych pilotów i przewodników, którzy zawsze znajdą zatrudnienie.

Bardzo ważnym elementem Kongresu były warsztaty tematyczne prowadzone przez trenerów Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Pilotażu i Przewodnictwa EduGuides oraz trenerów umiejętności psychologicznych. Tematy warsztatów: „Mów tak, aby ludzie słuchali – sposób budowania komentarza pilocko-przewodnickiego”, „Pilot Incentive Travel – w obliczu wyzwania obsługi klienta korporacyjnego”, „Współczesna turystyka miejsca – w jaki sposób znajdować nowe tematy w przestrzeni miejskiej i przekazywać je turystom?”, „Żyrafy i szakale na wycieczkach”, „Proces grupowy w grupie turystycznej”, „Jadę na Bałkany!”.

Radosław Szafranowicz-Małozięć podkreślił: “Przed Kongresem, na branżowych forach internetowych, niektórzy poddawali pod wątpliwość szansę na sukces wydarzenia. Negowano termin, mówiono, że wydarzenie przeznaczone jest tylko dla tzw. działaczy, co także okazało się nieprawdą; twierdzono, iż PIT narzuci swój projekt certyfikacji pilotów wycieczek, co także nie nastąpiło; myślano, iż będzie dążenie do powrotu do regulacji zawodów a nie było. Blisko 100 pilotów i przewodników, którzy przyjechali na Kongres udowodniło, iż takie wydarzenie jest potrzebne.”