Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 26 wrzesień 2016 10:56

Anna Jędrocha zaprasza do dyskusji o samorządzie gospodarczym w turystyce

Napisane przez MG

Jednym z wiodących tematów Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy, który odbędzie się w dniach 12-14 października, będzie samorząd gospodarczy. Sekretarz Kongresu Anna Jędrocha z Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza do dyskusji o samorządzie gospodarczym w turystyce.

W dniach 12-14 października tego roku odbędzie się w Świdnicy długo wyczekiwany Kongres Turystyki Polskiej, od poprzedniego kongresu upłynęło wiele lat, nagromadziło się dużo problemów, z którymi branża turystyczna się boryka. Zamiarem organizatorów jest zaproszenie do udziału jak najszerszej reprezentacji środowisk turystycznych, aby omówić ważne dla nich tematy i wypracować jednolite stanowisko w zasadniczych sprawach dotyczących przedsiębiorców turystycznych.
Od poprzedniego upłynęło wiele lat, nagromadziło się dużo problemów, z którymi branża turystyczna się boryka. Zamiarem organizatorów jest zaproszenie do udziału jak najszerszej reprezentacji środowisk turystycznych, aby omówić ważne dla nich tematy i wypracować jednolite stanowisko w zasadniczych sprawach dotyczących przedsiębiorców turystycznych.

Jeden z bloków tematycznych będzie poświęcony funkcjonowaniu samorządu gospodarczego w turystyce. Możemy zadawać wiele pytań o zasadność i formę istnienia samorządu gospodarczego, np. jaka jest rola samorządu gospodarczego w gospodarce rynkowej, jakie zadania powinna wypełniać izba turystyczna, czy przynależność powinna być obowiązkowa czy dobrowolna, jakie kompetencje może czy powinna administracja państwowa przekazać samorządom gospodarczym? Na wiele tych i innych pytań pewnie nie odpowiemy jednoznacznie, ale musimy wyznaczyć sobie wspólne cele, aby wzmocnić turystyczny samorząd gospodarczy.

W mini-ankiecie na Facebooku zadałam pytanie „Komu potrzebny jest turystyczny samorząd gospodarczy: przedsiębiorcom, samorządom terytorialnym, administracji rządowej czy w ogóle nie jest potrzebny? Ostatnią opcję wybrało zaledwie 4,3 proc.respondentów, a pierwszą, że samorząd potrzebny jest przedsiębiorcom wskazało 87 proc. badanych. To dobry prognostyk.

Dlaczego więc samorząd gospodarczy w turystyce nie cieszy się powszechnym zaufaniem przedsiębiorców? Przecież w turystyce działają mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy tylko poprzez samorząd gospodarczy mogą tworzyć warunki do rozwoju gospodarczego. Wszystkie organizacje samorządu gospodarczego w turystyce stawiają sobie za cel reprezentowanie interesów swoich członków, podnoszenie jakości usług turystycznych poprzez działalność edukacyjną i promowanie dobrych praktyk, kształtowanie oraz upowszechnianie zasad etyki zawodowej, promowanie swoich członków w kraju i zagranicą. Te zadania są zbieżne z tymi realizowanymi przez samorząd terytorialny, który odpowiada za tworzenie klimatu wokół przedsiębiorczości, edukacje – przygotowanie kadr pracowniczych stosownie do lokalnych potrzeb, wprowadzenie podatków lokalnych, planowanie zagospodarowania przestrzennego, współpracę międzynarodową ukierunkowaną na zaspokajanie lokalnych potrzeb gospodarczych.

Wynika z tego jasno, że potrzebna jest ścisła współpraca samorządu terytorialnego ze strukturami regionalnymi samorządu gospodarczego, szczególnie w zakresie badania potrzeb firm, aby stymulować ich rozwój oraz badania potrzeb lokalnego rynku pracy w celu dostosowywania edukacji do realnego zapotrzebowania, wynikającego z postępu gospodarczego, jakości życia, edukacji, rynku pracy, współpracy międzynarodowej. Potrzebę istnienia samorządu gospodarczego do współpracy z samorządem terytorialnym wskazało 43,5 proc. respondentów.

Samorząd gospodarczy reprezentuje też przedsiębiorców wobec administracji rządowej poprzez uczestniczenie w przygotowywaniu projektów aktów normatywnych dotyczących działalności gospodarczej w turystyce, jak i dokonywanie analiz i ocen wdrażania oraz funkcjonowania istniejących przepisów prawnych i finansowych. To uczestniczenie nie zawsze jest skuteczne, dlatego pewnie tylko 17,4 proc. respondentów, wskazało, że samorząd gospodarczy potrzebny jest administracji rządowej. Przedsiębiorcy pokazali, że sobie radzą w ciągle zmieniających się warunkach funkcjonowania, a każda nowa administracja centralna zmienia istniejące przepisy, i nie zawsze na lepsze. Czy możemy tutaj przyjąć tezę, że państwo bez powszechnego i mocnego samorządu gospodarczego sobie nie poradzi? Jeśli tak, to jakiej organizacji potrzebuje Państwo, żeby tworzyć dobre warunki do rozwoju turystyki? Jaki powinien być turystyczny samorząd gospodarczy, żeby administracja państwowa przekazała mu część swoich kompetencji?

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.