Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 08 sierpień 2016 20:22

Wieliczka - 6,5 tys. gości dziennie podczas ŚDM

Napisane przez MG
Komora św. Kingi Komora św. Kingi AG

W dniach 23 lipca - 3 sierpnia podziemnymi szlakami wędrowało ponad 78 036 pielgrzymów (o 2 553 osoby, czyli 3,4 proc. więcej niż w 2015 roku).

Każdego dnia na wycieczkę po solnych zabytku schodziło średnio po 6,5 tysiąca osób dziennie. Włochy Hiszpania, Francja, Niemcy, USA, Kanada, Czechy, Peru, Liban, Iran, Irak, Ekwador, Brazylia, Portugalia, Gwatemala, Chile, Jordania, Argentyna, Meksyk, Paragwaj - to tylko niektóre z ojczyzn pielgrzymów, którzy odwiedzili Kopalnię Soli „Wieliczka”.

ŚDM w kopalni nadal trwa, a pielgrzymi wciąż przyjeżdżają, zaplanowali zwiedzanie kopalni do końca tygodnia. 2 sierpnia padł dotychczasowy rekord w sprzedaży biletów: w ciągu jednego dnia zostało sprzedanych i ich aż 9 086 (poprzedni rekord to 8 479 kupionych przez turystów biletów z 2 maja 2015 roku). 3 sierpnia był ostatnim dniem gdy obowiązywały wydłużone godziny otwarcia podziemi (23.07-3.08). Pielgrzymi najczęściej decydowali się na wycieczkę podstawową Trasą turystyczną, bardzo chętnie wybierali też dedykowany specjalnie im Szlak Pielgrzymkowy „Szczęść Boże”. W komorze Barącza czekało na nich zanurzone w solankowym jeziorze logo ŚDM - od kwietnia zwiastowało ŚDM, a obecnie jest pamiątką po tym wydarzeniu.

Wyjątkowym przeżyciem dla wielu pielgrzymów był udział w podziemnej mszy w jednej z kopalnianych kaplic. Jak sami podkreślali, to coś czego nie da się zapomnieć - wspomnienie, które pozostanie z nimi do końca życia. Kilkudziesięciu z nich zapragnęło także sprawdzić lecznicze właściwości solnych podziemi - zjechali również do Uzdrowiska Kopalni Soli „Wieliczka”, gdzie wzięli udział w zajęciach rekreacyjnych oraz inhalacjach. Kopalnia rozdała też 15 tysięcy przewodników po historii Polski wydanych w 9 językach.

Górniczych akcentów nie zabrakło również podczas najważniejszych wydarzeń ŚDM w Brzegach. Z solnej kropielnicy Ojciec Święty poświęcił dom na Campus Misericordiae. Z kolei Krzyż wyrzeźbiony przez utalentowanych wielickich górników znalazł się przy głównym ołtarzu podczas papieskiej mszy św. w Brzegach, został poświęcony przez Papieża. Przez półtora miesiąca nad krucyfiksem pracowało czterech górników-rzeźbiarzy. Krzyż ma wysokość 160 cm, a jego tłem jest stylizowany fragment kuli ziemskiej - ukrzyżowany Zbawiciel zdaje się obejmować ramionami cały świat. Podstawę krzyża ozdobiło kilkadziesiąt małych krzyżyków – symbolizujących młodzież trzymającą się za ręce. Krzyż został poświęcony przez Papieża i będzie umieszczony w nadszybiu górniczego szybu Regis, a małe krzyżyki będą pamiątką dla pracowników kopalni.

Jako dar dla Papieża Franciszka przygotowano również solną rzeźbę górniczej patronki św. Kingi – Zarząd kopalni przekazał ją podczas prywatnej audiencji Ojcu Świętemu. Papież otrzymał też również album "Krzyż i sól", który przybliża żywą od kilkuset lat tradycję chrześcijańskiej wiary wielickich górników.
W drugim, podobnym albumie Papież napisał górnikom dedykację: Niech Wam Pan odwzajemni serdeczną ojcowską gościnność.
W organizację ŚDM włączyli się także pracownicy kopalni, wielu z nich przyjęło pielgrzymów w swoich domach. Łącznie w parafii św. Klemensa w Wieliczce gościło ponad 1600 pielgrzymów - wszyscy oni na pamiątkę tych wyjątkowych dni zabrali ze sobą do domów bryłkę soli z wielickich podziemi.

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.