Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Co ma piernik do turystyki?
 • Promocja turystyki - co poszło źle
 • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
 • Warszawa czarterem z Radomia
 • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 21 lipiec 2016 23:55

Wszystkie kluby w Sejmie poparły Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Napisane przez MG/PAP
Minister Dawid Lasek i dyrektor departamentu w MSiT Joanna Jędrzejewska-Debortoli Minister Dawid Lasek i dyrektor departamentu w MSiT Joanna Jędrzejewska-Debortoli AG

W czwartek podczas debaty sejmowej, wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt ustawy, który zakłada powstanie Turystycznego Fundusz Gwarancyjnego.

Jak podała PAP, zaden z klubów nie wniósł poprawek do rządowego projektu noweli ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, ze projket został skierowany do trzeciego czytania.
Przypomnijmy, że Turystyczny Fundusz Gwarancyjny od początku był priorytetem dla obecnego kierownictwa MSiT, mówili o tym wielokrotnie minister Witold Bańka i odpowiedzialny za turystykę podsekretarz stanu Dawid Lasek. TFG nie udało si,e co prawda wprowadziźć w życie przed wakacjami, ale wygląda na to, że uda sie to juz wkrótce (najpóźniej we wrześniu)

Podczas czwartkowej debaty kluby wskazywały, że nowelizacja jest potrzebna i skonsultowana z branżą, gdyż dodatkowo zabezpieczy klientów przez niewypłacalnością organizatorów imprez turystycznych. Ich zdaniem nowe rozwiązania powinny ograniczyć liczbę upadłości biur podróży i przypadków, gdy niewypłacalność jednego może pociągnąć bankructwa kolejnych. Politycy przekonywali też, że projekt jest potrzebny z powodu trudnej sytuacji międzynarodowej; istnieje ryzyko, że upadające biuro mogłoby nie zapewnić powrotu swoich klientów do kraju. Według przedstawicieli PO, obowiązki sprawozdawcze dla biur, jakie nakłada projekt są niepotrzebne w przypadku biur, które objęte zostana stawką zerową składki. Z kolei PSl postulowało zwiększenie najwyższej stawki z 30 do 50 zł, w przypadku biur, które wysyłają turystów w regiony szczególnie niebezpieczne. Nie wyjaśnił jednak, kto miałby ostatecznie decydować, które kraje są “szczególnie niebezpieczne.” Poseł z Kukiz’15 ocenił, że projektowane przepisy nie zakładają narzędzi kontrolnych pozwalających wykryć podmioty, które mimo konieczności wnoszenia składek, będą dążyły do bankructwa.

Wiceminister sportu i turystyki Dawid Lasek powiedział m.in.: “Zakładane w projekcie widełki składek do TFG od 0 do 30 zł uzależnione są od tego, gdzie klienci danego touroperatora wybierają się na wakacje oraz jakim transportem. Ostateczne stawki zostaną określone w rozporządzeniu. Zerową stawkę mogłyby płacić te biura, które organizują imprezy turystyczne w Polsce."

Według PAP, Lasek przyznał, że dodatkowe opłaty zostaną najprawdopodobniej scedowane na klientów biur, ale turyści są skłonni zapłacić więcej, by mieć 100-proc. pewność, że przy upadku biura podróży jest gwarancja pewnego i szybkiego odzyskania pieniędzy.