Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 14 lipiec 2016 16:26

Travelplanet.pl - program +500 nie działa w turystyce

Napisane przez MG
Travelplanet.pl - program +500 nie działa w turystyce program+500.pl

Ze statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl, pieniądze z rządowego Programu 500+ nie są przeznaczane na zorganizowaną turystykę dzieci i młodzieży. Travelplanet.pl porównał wyjazdy na wakacje w 2015 i 2016 roku, rezerwowane od momentu gdy ruszył rządowy program.

Program 500 Plus rozbudził wielkie nadzieje na pobudzenie różnych branż gospodarki, w tym turystyki. Według przeprowadzonych w maju badań IPSOS dla Mondial Assistance, dotyczących wyjazdów na tegoroczne wakacje, Polacy zamierzają wydać na wypoczynek w o ponad 150 zł więcej niż rok temu, a na wyjazd zagraniczny – o ponad 300 zł więcej.
Turyści deklarowali również, że częściej będą wyjeżdżać na letni wypoczynek w większym gronie. Według odpowiedzi respondentów minimalnie zmalała liczba ludzi wybierających się w podróż samotnie – z 25 do 23 procent – i radykalnie spadł odsetek podróżujących par – z 32 do 44 procent. Za to procentowy wzrost udziału widać w trzy- (z 14 do 19 proc.), cztero- (z 13 do 17 proc.) i ponad pięcioosobowych (z 3 do 7 proc.) grupach. Eksperci wyciągali z tego wniosek, że najczęściej są to wyjazdy rodzinne z dziećmi.

Według Travelplanet.pl sondażowe deklaracje rozmijają się z finansowymi decyzjami w formie realnie wydawanych pieniędzy na wypoczynek. Wg tych, założonych w Travelplanet.pl od 1 maja do 3 lipca (wówczas to pojawiły się w portfelach rodziców pierwsze środki z Programu 500+) tego lata polscy turyści chętniej wyjeżdżają na wakacje zorganizowane przez biura podróży. Wzrost wynosi ok. 10 proc w porównaniu z rezerwacjami zakładanymi w tym samym czasie w 2015 roku.
Nie dotyczy to jednak dzieci i młodzieży. W tej kategorii wzrost wyjeżdżających jest znacznie niższy, wynosi bowiem niecałe 7 proc. a więc grubo poniżej średniej.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl, powiedział: “Według naszych statystyk nie ma na razie mowy o tzw. efekcie 500 Plus w zorganizowanej turystyce dzieci i młodzieży. I na potwierdzenie tej konkluzji przytacza szczegółowe dane, według których odsetek dzieci i młodzieży, wyjeżdżających na tegoroczne wakacje nieznacznie spadł - z 31,4 proc. ogólnej liczby turystów w 2015 do 30,5 proc. obecnie. Z tego odsetek dzieci do lat 15 spadł z 28,2 proc. do 27 proc. zaś odsetek młodzieży (16 – 18 lat) wzrósł śladowo – z 3,2 do 3,5 proc. (wg rezerwacji od maja do 3 lipca). Widać że w sezonie wakacyjnym mniej więcej co trzecia rezerwacja zakładana jest na osoby niepełnoletnie. Ale tak było również przed startem programu 500 Plus."

Polscy turyści najchętniej wyjeżdżają z dziećmi do Grecji (44 proc.). I ponadprzeciętnie chętniej wyruszają z nimi do Bułgarii (15 proc. wobec 12 proc. średniej rezerwacyjnej) oraz – co interesujące – do Turcji, zważywszy na jej opinię jako kraju o niestabilnej sytuacji (14 proc. wobec 12 proc. średniej rezerwacyjnej).
W maju i czerwcu wakacje z dziećmi najczęściej rezerwowano dla w sumie 4 osób (41 proc.) i 3 osób (39 proc.) Co dziesiąty turysta, który nie skończył 18 lat, miał wyjechać na wakacje w towarzystwie jednego opiekuna. I również co dziesiąty wyjeżdżał w gronie większym niż 5 osób.

Według Travelplanet.pl, dzieci wyjeżdżające na kolonie i obozy, którym rodzice kupują wypoczynek w biurach podróży to ok 1. proc. rezerwacji wyjazdów turystów do lat 15. Należy jednak pamiętać, że duża liczba takich imprez, zwłaszcza w Polsce, organizowana jest innymi kanałami niż przez duże biura podróży.
Dzieci, dla których rodzice w ten ostatni sposób, w maju i czerwcu rezerwowali kolonie lub obozy najczęściej spędzają je w Polsce (41 proc.) Bułgarii (31 proc.) i Hiszpanii (19 proc.). Za trwający średnio dwa tygodnie wypoczynek zapłacono: w Polsce – 1575 zł, w Bułgarii – 1690 zł, w Hiszpanii – 2270 zł.

Damasiewicz skomentował: “Takie pieniądze są sporym obciążeniem dla wielu budżetów domowych. Ale znacznie przyjaźniej wygląda to w wypadku skorzystania z ofert kredytowania wypoczynku na raty zero procent. Wówczas kolonie w Polsce to w sumie 5 rat po 315 zł, w Bułgarii – po 338 zł, a w Hiszpanii – po 454 zł. W każdym z tych wypadków raty są mniejsze niż miesięczny zastrzyk gotówki z nowego programu wsparcia wielodzietnych rodzin.”