LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

poniedziałek, 13 czerwiec 2016 18:42

Krynica Morska od 25 lat jest miastem

Napisane przez AG
Krzysztof Swat, burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat, burmistrz Krynicy Morskiej AG

Krynica Morska – jeden z najpopularniejszych polskich kurortów nadmorskich - obchodziła w miniony weekend 25 lecie nadania praw miejskich.

Nosząca przed laty różne nazwy – min.: Łysa, Góra, Łysica, Kahlberg – miejscowość, dzisiejszą nazwę nosi od 1958 roku. 2 kwietnia 1991 roku połączono tzry miejscowości – Krynicę Morską, Przebrno i Nową Karczmę tworząc gminę miejską i nadając Krynicy Morskiej prawa miejskie. 25 lat później hucznie obchodzono tę rocznicę.

Ważnym punktem obchodów była uroczysta sesja rady jednego z najmniejszych miast w Polsce, która odbyła się hotelu Kahlberg. Wśród gości byli m.in.: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Zbigniew Ptak, starosta nowodworski, Marta Chełkowska, dyrektor departament turystyki i promocji urzędu marszałkowskiego województwa pomorskiego, Danuta Janczarek, sekretarz miasta Gdańsk, Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Tomasz Gajewski, zastępca wójta Gminy Stegna oraz Waleria Banasik, przewodnicząca rady gminy Sztutowo.

W otwierającym sesję przemówieniu, obecny burmistrz, Krzysztof Swat powiedział m.in.: „Dwadzieścia pięć lat minęło od chwili, gdy Krynica Morska stała się jedynym miastem na Mierzei Wiślanej i jednocześnie jednym z najmniejszych miast w Polsce. Te ćwierć wieku pracy kolejnych burmistrzów, rad miasta, zaowocowało dynamicznym rozwojem miasta. W tym czasie mieliśmy pięciu burmistrzów, wszystkim serdecznie dziękuję za pracę, jaka wykonali dla Krynicy.
Obecnie naszym celem jest stanie się uzdrowiskiem. To szansa na dalszy rozwój Krynicy Morskiej.
Rozwój Krynicy Morskiej, jest rozpoznawalność w kraju to zasługa miejscowych przedsiębiorców, za co chcę im publicznie podziękować. Naszym sukcesem jest dobra współpraca władz miasta z sektorem prywatnym a także z mieszkańcami. Dzięki aktywności bowiem mieszkańców Krynica może się rozwijać. A aktywność przejawia się w działalności w różnych stowarzyszenaich, m.in.w Lokalnej Organizacji Turystycznej, Stowarzyszeniu 2200.”

Marszałek Mieczysław Struk, podkreślił: „Światło latarni morskiej w Krynicy Morskiej, które widywałem, jako dziecko z Półwyspu Helskiego było pierwszym zetknięciem się z Krynicą Morską Ciekawiło mnie, przyciągało. Krynica Morska jest przykładem, że i w Polsce mogą powstać kurorty niegorsze od tych nad Morzem Śródziemnym.”

Zbigniew Ptak dodał: „Krynica Morska to nasze Saint-Tropez – mówią to wszystkim znajomym i gościom.”

Bogdan Donke zapewnił: „Przekonany jestem, ze już niedługo Krynica Morska będzie polskim uzdrowiskiem numer 7 i że ta Siódemka będzie szczęśliwa.”

Podczas sesji wręczono medale mieszkańcom wybitnie zasłużonym dla Krynicy Morskiej. Odznaczeni zostali: Halina Halama, Franciszek Korzeń, Danuta Szczurek, Maria Sidor, Teresa Pawłowska, Antonina Debis, Jan Kacpura, Zofia Gotkowska, Jan Boduszek oraz krynicka Ochotnicza Straż Pożarna.

Najważniejszym jednak punktem wydarzenia było podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Krynicą Morską i Krynicą Zdrój. Z tej górskiej Krynicy wyruszył 1 czerwca I Krynicki Rajd. W 11 dni uczestnicy (wśród nich 2 kobiety) pokonali 1 200 kilometrów.

Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy Zdrój po podpisaniu umowy powiedział: „Żeby współpraca pomiędzy miastami była owocna i efektywna współpracę muszą podjąć ludzie i środowisko – mówił. Nie ma bowiem sensu podpisywanie umów jeżeli współpraca miałaby polegać tylko na tym, że raz w roku odwiedzają się burmistrzowie czy przedstawiciele rady miejskiej.”

Niemal od razu po zakończeniu sesji rady miejskiej, rozpoczęła się część artystyczna – do późnego wieczora przry marionie i molo trwała zabawa, występy teatrzyku „Pinezka”, koncert Tomasza Steńczyak i zespołu Varius Manx. Przed występami odsłonięto na pirsie mariny tablicą pamiatkową "Pirs Komandorów Portu Jachtowego Krynica Morska".