Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

niedziela, 29 maj 2016 16:02

Nowa lotnicza atrakcja w Krośnie

Napisane przez MM
"Aero-Kros" "Aero-Kros" MM

W Krośnie powstaje atrakcja turystyczna, która może wzbogacić ofertę produktową regionu. Firma „Aero-Kros” chce stworzyć pakiety dla turystów wspólnie z hotelem Polanka i udostępniać hangar oraz fabrykę zwiedzającym.

Lotnicze Zakłady Produkcyjno-Naprawcze „Aero-Kros” chcą wejść w skład turystycznej oferty Krosna, otwierając dla zwiedzających swoje podwoje. Firma zamierza przeszkolić pracowników w oprowadzaniu grup, nawiązała też współpracę z hotelem Polanka. Obiekt będzie przede wszystkim atrakcją dla miłośników awiacji, ale nie tylko. W hangarze podziwiać można zarówno samoloty wyprodukowane w zakładach, jak też egzemplarze tutaj wyremontowane.

Jak dotąd, w zakładach naprawiono ponad 1700 szybowców i 500 samolotów oraz wyprodukowano ponad 450 samolotów ULM. Prowadzona jest tu również rekonstrukcja sprzętu lotniczego.

Początki Lotniczych Zakładów Produkcyjno-Naprawczych „Aero-Kros” sięgają połowy lat 50-tych, kiedy władze utworzyły Aeroklub Polski. W Krośnie powstały Okręgowe Warsztaty Lotnicze, które miały zapewnić zaplecze techniczne – obsługiwać Stowarzyszenie w zakresie remontów i obsługi sprzętu lotniczego i pomocniczego.

Na początku lat 60-tych działalność zakładu została przeniesiona do do odbudowanych po zniszczeniach wojennych obiektów byłej wojskowej Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Zmieniono wtedy nazwę na Lotnicze Zakłady Naprawcze APRL w Krośnie.

W wolnej Polsce zakład został zreorganizowany i w 1992 roku zmienił nazwę na Centralną Szkołę Lotniczo-Techniczną Aeroklubu Polskiego w Krośnie. Dotychczasowa działalność została rozszerzona o szkolenie lotniczego personelu technicznego w powołanym Ośrodku Szkolenia Personelu Obsługi Technicznej.

Podupadłe zakłady przejął w 2007 roku prywatny inwestor, który kontynuuje działalność pod nazwą Lotnicze Zakłady Produkcyjno-Naprawcze "Aero-Kros" sp. z o.o. w Krośnie. Jak zapowiada dyrektor zarządzający, Mateusz Rybarczyk, wkrótce zakłady rozszerzą działalność o ofertę dla turystów. Obecnie chętni mogą oglądać wnętrza po wcześniejszym umówieniu się. W przyszłości zakłady będą się także zajmowały renowacją zabytkowych samochodów.