Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

niedziela, 29 maj 2016 16:02

Nowa lotnicza atrakcja w Krośnie

Napisane przez MM
"Aero-Kros" "Aero-Kros" MM

W Krośnie powstaje atrakcja turystyczna, która może wzbogacić ofertę produktową regionu. Firma „Aero-Kros” chce stworzyć pakiety dla turystów wspólnie z hotelem Polanka i udostępniać hangar oraz fabrykę zwiedzającym.

Lotnicze Zakłady Produkcyjno-Naprawcze „Aero-Kros” chcą wejść w skład turystycznej oferty Krosna, otwierając dla zwiedzających swoje podwoje. Firma zamierza przeszkolić pracowników w oprowadzaniu grup, nawiązała też współpracę z hotelem Polanka. Obiekt będzie przede wszystkim atrakcją dla miłośników awiacji, ale nie tylko. W hangarze podziwiać można zarówno samoloty wyprodukowane w zakładach, jak też egzemplarze tutaj wyremontowane.

Jak dotąd, w zakładach naprawiono ponad 1700 szybowców i 500 samolotów oraz wyprodukowano ponad 450 samolotów ULM. Prowadzona jest tu również rekonstrukcja sprzętu lotniczego.

Początki Lotniczych Zakładów Produkcyjno-Naprawczych „Aero-Kros” sięgają połowy lat 50-tych, kiedy władze utworzyły Aeroklub Polski. W Krośnie powstały Okręgowe Warsztaty Lotnicze, które miały zapewnić zaplecze techniczne – obsługiwać Stowarzyszenie w zakresie remontów i obsługi sprzętu lotniczego i pomocniczego.

Na początku lat 60-tych działalność zakładu została przeniesiona do do odbudowanych po zniszczeniach wojennych obiektów byłej wojskowej Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Zmieniono wtedy nazwę na Lotnicze Zakłady Naprawcze APRL w Krośnie.

W wolnej Polsce zakład został zreorganizowany i w 1992 roku zmienił nazwę na Centralną Szkołę Lotniczo-Techniczną Aeroklubu Polskiego w Krośnie. Dotychczasowa działalność została rozszerzona o szkolenie lotniczego personelu technicznego w powołanym Ośrodku Szkolenia Personelu Obsługi Technicznej.

Podupadłe zakłady przejął w 2007 roku prywatny inwestor, który kontynuuje działalność pod nazwą Lotnicze Zakłady Produkcyjno-Naprawcze "Aero-Kros" sp. z o.o. w Krośnie. Jak zapowiada dyrektor zarządzający, Mateusz Rybarczyk, wkrótce zakłady rozszerzą działalność o ofertę dla turystów. Obecnie chętni mogą oglądać wnętrza po wcześniejszym umówieniu się. W przyszłości zakłady będą się także zajmowały renowacją zabytkowych samochodów.