Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

niedziela, 26 styczeń 2014 23:26

Turystyka ostatnim priorytetem Ministerstwa Sportu i Turystyki

Napisane przez AG
Minister sportu i turystyki, Andrzej Biernat Minister sportu i turystyki, Andrzej Biernat archiwum MSiT

Wspomniany priorytet szósty nosi tytuł: "Wzrost znaczenia turystyki jako dziedziny gospodarki".

Na posiedzeniu Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, które odbyło się 23 . informację na temat planów działalności Ministerstwa Sportu i Turystyki w najbliższych latach przedstawili: minister sportu i turystyki - Andrzej Biernat oraz podsekretarz stanu w resorcie - Tomasz Półgrabski.
Sześć priorytetów na najbliższe dwa lata ogłosił nowy minister, Andrzej Biernat. Pierwsze pięć dotyczą rozwoju sportu, zarówno wyczynowego, jak i masowego. na szóstym ostatnim miejscu znalazła się turystyka.

Minister powiedział m.in.: Wzrasta znaczenie turystyki w tworzeniu PKB w Polsce. W 2012 r. wyniosło ono 6 proc., a wydatki w gospodarce turystycznej były szacowane na 96,4 mld zł. Dodatkowo turystyka aktywizuje inne sektory gospodarki poprzez wydatki pośrednie i wpływa na wzrost zatrudnienia. Szacuje się, iż jedno miejsce pracy w sektorze turystycznym tworzy 3-4 miejsca pracy w branżach okołoturystycznych – podsumował Minister Sportu i Turystyki. Efekt Euro 2012 to wzrost polskiej marki. W 2012 i 2013 r. Polska odnotowała najwyższy wzrost marki międzynarodowej spośród 100 badanych krajów. To wzrost o 75 proc. Dzięki temu Polska awansowała do pierwszej 20. państw o najbardziej wartościowej marce. Zależy nam na zwiększeniu znaczenia turystyki w gospodarce. Turystyka skorzysta z unijnych funduszy: została wpisana w czterech programach operacyjnych na lata 2014-20. Polska Organizacja Turystyczna wyda w tym roku kilkadziesiąt milionów złotych na promocję w Europie i Azji... Ustawa o funduszu gwarancyjnym, trzecim filarze zabezpieczającym turystów, jest gotowa i czeka na decyzję komitetu stałego rady ministrów. Na ukończeniu są prace nad nowelizacją ustawy o usługach turystycznych.

Wspomniany priorytet szósty nosi tytuł: "Wzrost znaczenia turystyki jako dziedziny gospodarki". Jego podpunkty brzmią:
- wzmocnienie turystycznego wizerunku Polski
- efekt euro 2012 - wzrost marki Polska
- program rozwoju turystyki do roku 2020
- turystyka w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020.

Co oznacza deklaracja priorytetu, jak przebiegać będą ewentualne działania ukryte pod hasłami, będziemy ocenić w najbliższych miesiącach. Problemów do rozwiązania w turystyce jest sporo, nie wystarczy więc życzyć sobie, że będzie to poważna gałąź gospodarki przynosząca do budżetu coraz więcej pieniędzy. Trzeba tej gałęzi pomóc w rozwoju. Do tematu na pewno wrócimy.