LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

poniedziałek, 23 listopad 2015 20:18

POT - turyści z Azji będą nas liczniej odwiedzać

Napisane przez AG
Plakat promujący Kraków w Japonii Plakat promujący Kraków w Japonii archiwum POT

Trwająca od stycznia 2013 roku kampania promująca turystycznie Polskę w Azji kończy się mocnym akcentem - 25 listopada, podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, zostanie otwarty 14 na świecie Zagraniczny Ośrodek POT.

Katarzyna Wełpa rzecznik POT powiedziała na wstępie konferencji podsumowującej kampanię: "Nasze działania spotkały się na początku z nieufnością i niedowierzaniem, że przyniosą efekty. Wyniki, które dzisiaj przedstawiamy pokazują, że warto było. A pamiętać trzeba, że efektem kampanii nie sa tylko wymierne liczby turystów przyjeżdżających z Chin, Indii i Japonii, ale i poprawa wizerunku Polski, jako celu turystycznych wyjazdów."

Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, wiceprezes POT podkreśliła: "Kryzys gospodarczy, który dotknął kilka lat temu Europę, szczególnie boleśnie dotknął intensywnie rozwijającą się branżę turystyczną. Trzeba było szukać nowych rozwiązań i Komisja Europejska podjęła decyzję, by wspierać działania promujące Europę na rynkach azjatyckich. Miały one poprawić wizerunek Europy, jako celu wyjazdów turystycznych. Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła działania mające ukazać Polskę - kraj atrakcyjny dla azjatyckich turystów. Skupiliśmy się na trzech krajach: Chinach, Indiach i Japonii. Kampanię promującą Polskę w Azji kończymy z przytupem. 25 listopada otworzymy biuro Polskiej Organizacji Turystycznej w Pekinie."

Lider projektu "Lubię Polskę" Emilia Kubik, dodała: "Na kampanię wydaliśmy 50 mln złotych, z czego 85 proc. przeznaczyliśmy na promocję na rynku chińskim, zaś resztę na Indie i Japonię. Głównym celem kampanii było wzmocnienie pozycji konkurencyjnej Polski na trzech rynkach azjatyckich. Równie ważna jest także budowa wizerunku Polski. Najważniejszymi naszymi grupami docelowymi byli touroperatorzy, w tym organizatorzy przemysłu spotkań, dziennikarze, producenci filmowi oraz konsumenci. Projekt "Lubię Polskę" prowadziliśmy pod hasłem "Polska, come and find Your story." Chcieliśmy pokazywać Polskę, jako kraj warty odwiedzenia. A robiliśmy to poprzez kampanię w mediach, działania PR, roadshowy dla branży turystycznej, podróże studyjne, przygotowanie materiałów i szkolenia."

W ramach kampanii nasz kraj odwiedziło 13 dziennikarzy i 42 touroperatorów z Japonii, 35 dziennikarzy i 29 touroperatorów z Indii i 73 dziennikarzy oraz 61 touroperatorów z Chin. Strona internetowa poland.travel zanotowała prawie 17 mln wejść w Chinach, ponad 10 mln w Indiach i ponad 900 tys. w Japonii.
Z kolei nakręcony w Polsce film bollywodzki "Kick" z hinduską gwiazdą filmową Salmanem Khanem, zaowocował zainteresowanie bollywodzkich producentów filmowych oraz ukazaniem się 55 publikacji w mediach zagranicznych.
Trudno oszacować wyniki kampanii, choć już można zauważyć wzrost liczby turystów z Chin, Indii i Japonii.

Doradca prezesa POT ds. współpracy międzynarodowej Robert Kępiński, podkreślił: "Do Europy przyjeżdża każdego roku ok. 7 - 8 mln Chińczyków a więc tort do podzielenia jest naprawdę duży. Nie będziemy mieli tak dużych pieniędzy na promocję, ale staramy się, aby posiadane środki wykorzystać jak najpełniej. Współpracujemy z innymi polskimi placówkami w Chinach a także z narodowymi organizacjami turystycznymi z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Najważniejsze jest, by turyści z Azji przyjeżdżali do Europy Centralnej. Oni nie podróżują do jednego tylko kraju, więc jeśli już tu przyjadą, musimy ich skłonić, by odwiedzili też nas. A mamy z kim konkurować, przypomnę tylko dla porównania, że gdy my otwieramy pierwszy ośrodek w Chinach, Czesi mają już trzy takie ośrodki."

Otwarcie ZOPOT-u w Pekinie odbędzie się w idealnym momencie. We wtorek prezydent Andrzej Duda oraz minister sportu i turystyki Witold Bańka, podpiszą umowę o współpracy między Chinami i Polską w dziedzinie turystyki. Szefem ZOPOT-u, którego otwarcie nastąpi w środę, jest Jan Wawrzyniak, ostatnio szef ZOPOT-u w Berlinie. Pomagać mu będzie chińska pracownica.
Emilia Kubik szacuje, że ponad 100 touroperatorów z Chin, Indii i Japonii ma Polskę w ofercie katalogowej. W 2014 roku Polskę odwiedziło 48 198 turystów z Chin, 18 654 z Indii oraz 50 693 z Japonii.