Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 23 listopad 2015 20:18

POT - turyści z Azji będą nas liczniej odwiedzać

Napisane przez AG
Plakat promujący Kraków w Japonii Plakat promujący Kraków w Japonii archiwum POT

Trwająca od stycznia 2013 roku kampania promująca turystycznie Polskę w Azji kończy się mocnym akcentem - 25 listopada, podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, zostanie otwarty 14 na świecie Zagraniczny Ośrodek POT.

Katarzyna Wełpa rzecznik POT powiedziała na wstępie konferencji podsumowującej kampanię: "Nasze działania spotkały się na początku z nieufnością i niedowierzaniem, że przyniosą efekty. Wyniki, które dzisiaj przedstawiamy pokazują, że warto było. A pamiętać trzeba, że efektem kampanii nie sa tylko wymierne liczby turystów przyjeżdżających z Chin, Indii i Japonii, ale i poprawa wizerunku Polski, jako celu turystycznych wyjazdów."

Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, wiceprezes POT podkreśliła: "Kryzys gospodarczy, który dotknął kilka lat temu Europę, szczególnie boleśnie dotknął intensywnie rozwijającą się branżę turystyczną. Trzeba było szukać nowych rozwiązań i Komisja Europejska podjęła decyzję, by wspierać działania promujące Europę na rynkach azjatyckich. Miały one poprawić wizerunek Europy, jako celu wyjazdów turystycznych. Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła działania mające ukazać Polskę - kraj atrakcyjny dla azjatyckich turystów. Skupiliśmy się na trzech krajach: Chinach, Indiach i Japonii. Kampanię promującą Polskę w Azji kończymy z przytupem. 25 listopada otworzymy biuro Polskiej Organizacji Turystycznej w Pekinie."

Lider projektu "Lubię Polskę" Emilia Kubik, dodała: "Na kampanię wydaliśmy 50 mln złotych, z czego 85 proc. przeznaczyliśmy na promocję na rynku chińskim, zaś resztę na Indie i Japonię. Głównym celem kampanii było wzmocnienie pozycji konkurencyjnej Polski na trzech rynkach azjatyckich. Równie ważna jest także budowa wizerunku Polski. Najważniejszymi naszymi grupami docelowymi byli touroperatorzy, w tym organizatorzy przemysłu spotkań, dziennikarze, producenci filmowi oraz konsumenci. Projekt "Lubię Polskę" prowadziliśmy pod hasłem "Polska, come and find Your story." Chcieliśmy pokazywać Polskę, jako kraj warty odwiedzenia. A robiliśmy to poprzez kampanię w mediach, działania PR, roadshowy dla branży turystycznej, podróże studyjne, przygotowanie materiałów i szkolenia."

W ramach kampanii nasz kraj odwiedziło 13 dziennikarzy i 42 touroperatorów z Japonii, 35 dziennikarzy i 29 touroperatorów z Indii i 73 dziennikarzy oraz 61 touroperatorów z Chin. Strona internetowa poland.travel zanotowała prawie 17 mln wejść w Chinach, ponad 10 mln w Indiach i ponad 900 tys. w Japonii.
Z kolei nakręcony w Polsce film bollywodzki "Kick" z hinduską gwiazdą filmową Salmanem Khanem, zaowocował zainteresowanie bollywodzkich producentów filmowych oraz ukazaniem się 55 publikacji w mediach zagranicznych.
Trudno oszacować wyniki kampanii, choć już można zauważyć wzrost liczby turystów z Chin, Indii i Japonii.

Doradca prezesa POT ds. współpracy międzynarodowej Robert Kępiński, podkreślił: "Do Europy przyjeżdża każdego roku ok. 7 - 8 mln Chińczyków a więc tort do podzielenia jest naprawdę duży. Nie będziemy mieli tak dużych pieniędzy na promocję, ale staramy się, aby posiadane środki wykorzystać jak najpełniej. Współpracujemy z innymi polskimi placówkami w Chinach a także z narodowymi organizacjami turystycznymi z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Najważniejsze jest, by turyści z Azji przyjeżdżali do Europy Centralnej. Oni nie podróżują do jednego tylko kraju, więc jeśli już tu przyjadą, musimy ich skłonić, by odwiedzili też nas. A mamy z kim konkurować, przypomnę tylko dla porównania, że gdy my otwieramy pierwszy ośrodek w Chinach, Czesi mają już trzy takie ośrodki."

Otwarcie ZOPOT-u w Pekinie odbędzie się w idealnym momencie. We wtorek prezydent Andrzej Duda oraz minister sportu i turystyki Witold Bańka, podpiszą umowę o współpracy między Chinami i Polską w dziedzinie turystyki. Szefem ZOPOT-u, którego otwarcie nastąpi w środę, jest Jan Wawrzyniak, ostatnio szef ZOPOT-u w Berlinie. Pomagać mu będzie chińska pracownica.
Emilia Kubik szacuje, że ponad 100 touroperatorów z Chin, Indii i Japonii ma Polskę w ofercie katalogowej. W 2014 roku Polskę odwiedziło 48 198 turystów z Chin, 18 654 z Indii oraz 50 693 z Japonii.