Nie piszmy ustawy o POT?
Systemu promocji turystyki w Polsce nigdy nie było - trzeba go stworzyć od nowa. Potrzeba o wiele więcej niż jedynie nowelizacji ustawy o POT.
Czytaj więcej...
Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nie piszmy ustawy o POT?
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 27 sierpień 2015 14:22

Wieliczka przyjazna turystom

Napisane przez MG
Wieliczka przyjazna turystom archiwum Kopalni Soli Wieliczka/R.Stachurski

Kopalnia Soli „Wieliczka" znalazła się wśród pierwszych 12 obiektów, które ponad 30 lat temu wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Na Trasę Turystyczną składają się komory i chodniki, solne i drewniane kaplice, solankowe jeziora. Zwiedzający mogą obejrzeć górnicze maszyny, narzędzia, ślady po ręcznym wydobyciu soli a także miejsca sakralne, a wśród nich kaplicę św. Kingi, które układają się w jedyny w Europie, podziemny szlak pielgrzymkowy „Szczęść Boże".

W otwartej w maju 2013 roku komorze Wincentego Witosa znajduje się podziemny interaktywny plac zabaw, który nie tylko bawi, ale i uczy. Dzieci mogą tu posłuchać bajek, nauczyć się rozpoznawania odmian soli. Czekają na nich też prawdziwe górnicze zadania: sygnalizacja szybowa, przetaczania bałwanów czy układanie tuneli na wzór kopalnianych korytarzy. W towarzystwie Skarbnika poznają magiczną krainę Solilandię.

Wielbiciele przygód powinni zakosztować „Trasy górniczej", czyli zwiedzania poza szlakiem turystycznym. W centrum Wieliczki w szybie Regis, mieści się wejście do prawdziwie górniczego podziemia. Na uczestników wycieczki czekają przydzielone górnicze zadania: tragarza, mapowego, mierniczego, metaniarza i kruszaka. W zabawie mogą uczestniczyć rodzice wraz z dziećmi powyżej 10 -tego roku życia. W prawdziwym górniczym rynsztunku: kombinezonie, kasku z pochłaniaczem po profesjonalnym przeszkoleni, wyruszają się pod ziemię, po niezapomnianą przygodę.

W Wieliczce jest również pierwszym w Polsce podziemnym uzdrowiskiem. Proponuje ono obok leczenia wśród soli m.in. relaks przy tężni solankowej, zajęcia z muzykoterapii i zdrowy-podziemny sen. Przede wszystkim osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia dróg oddechowych w tym astmę oskrzelową, nawracające infekcje: nosa, zatok, gardła i alergie powinny wziąć pod uwagę zjazd 135 metrów pod ziemię do środowiska odizolowanego od czynników zewnętrznych. To doskonała alternatywa dla leczenia farmakologicznego.

Powietrze w Kopalni Soli „Wieliczka" cechuje wyjątkowa czystość bakteriologiczna, bogactwo mikroelementów a także brak alergenów i zanieczyszczeń. Solne powietrze jest wzbogacone o jony sodu, magnezu, manganu i potasu. Panujące w komorach solnych warunki działają stymulująco na układ immunologiczny. Wysoka czystość powietrza pozwala na regenerację flory bakteryjnej układu oddechowego, a to zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotów infekcji.
Na powierzchni działa Hotel Grand Sal****, położony w parku św. Kingi tuż obok szybu Daniłowicza. Budynek hotelu to zrekonstruowane Łazienki Salinarne z przełomu XIX/XX wieku. Na turystów czekają również komfortowe pokoje gościnne w budynku Uzdrowiska w Młynie Solnym. Tutaj też można się w pełni zrelaksować, oddając się w ręce profesjonalistów. Oryginalne masaże, zabiegi na twarz i ciało to oferta z której warto skorzystać. Jak więc widać, jednodniowa wycieczka do wielickiej kopalni to stanowczo za mało, by ją dobrze poznać i zakosztować wszystkich atrakcji.

www.kopalnia.pl