Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 19 sierpień 2015 11:20

Rząd – turystyka to ważna rzecz

Napisane przez AG
Minister Tomasz Jędrzejczak Minister Tomasz Jędrzejczak MM

We wtorek rząd zdecydował o realizacji przygotowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, „Programu rozwoju turystyki do 2020 roku". Jest to program wykonawczy do Strategii Innowacyjności i Efektywności Rozwoju „Dynamiczna Polska 2020", przyjętej przez rząd w styczniu 2015 r.

Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło: „Turystyka jest ważną częścią gospodarki Polski, dlatego wymaga dalszego rozwoju. W tej branży jest duży potencjał. Od kilku lat udział gospodarki turystycznej w PKB utrzymuje się na poziomie 5–6 proc., z liczbą zatrudnionych szacowaną na ok. 760 tys. osób, czyli 4,7 proc. ogółu pracujących. Przy czym ok. 170 – 200 tys. zatrudnionych jest w usługach gastronomicznych i związanych z zakwaterowaniem. Wpływy z przyjazdu do Polski cudzoziemców sięgają rocznie 9 – 10 mld euro, z czego około połowa pochodzi z przyjazdów turystów zagranicznych."

Tomasz Jędrzejczak, podsekretarz stanu w MSiT odpowiedzialny za turystykę w rozmowie z WasząTurystyką.pl, ocenił: „Cieszę się, że uchwała o programie rozwoju turystyki przeszła praktycznie bez oporów. Że pani premier tak dużo i z atencją mówiła o turystyce i jej znaczeniu, co nie zdarzało się jej poprzednikowi. To pokazuje, że lobbing proturystyczny w rządzie działa.

Ważne jest, że o turystyce się coraz więcej się mówi i coraz więcej robi dla niej. Program przyjęty przez rząd ważny jest choćby w kontekście tego, ze turystyka nie znalazła się wśród dziedzin dofinansowanych przez Unię Europejską a program pozwalana szukanie pieniędzy na rozwój i promocję turystyki w innych obszarach. Dobrze się złożyło, ze program ten przyjęto w Krakowie, mieście tak ważnym dla naszej turystyki, stolicy jednego z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów Polski.

Co do realizacji, to ważnymi zadaniami będzie rozwój turystyki spa i wellness, turystyki wiejskiej i agroturystyki. W tych dwóch ostatnich bardzo ważną rzeczą będzie rozwój informacji i promocji online. Chcemy jeszcze bardziej rozwijać turystykę kulturową. We wrześniu chciałbym doprowadzić do spotkania na temat turystyki city break. Chcę jeszcze bardziej uzmysłowić, ze w Europie to coraz częściej nie jest sama weekendowa wizyta w wielkim mieście. To także dwa, trzy dni zwiedzania okolic. Na przykład odwiedzamy Kraków a potem jedziemy do Wieliczki, Zakopanego. W tym sektorze wiele do zrobienia jest na przykład w Warszawie. Potrzebna jest ścisła współpraca stolicy z mniejszymi ośrodkami Mazowsza, z agroturystyką."

Głównym celem programu przygotowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i przyjętego przez rząd jest wzmocnienie rozwoju konkurencyjnej i innowacyjnej turystyki przez wspieranie przedsiębiorstw, instytucji, organizacji i inicjatyw sektora turystyki z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Cel ten zostanie osiągnięty dzięki realizacji czterech celów operacyjnych:
· rozwój innowacyjności, atrakcyjności, jakości usług i produktów turystycznych, jako czynnika konkurencyjnej gospodarki;
· wzmocnienie aktywności społecznej i przedsiębiorczości w sektorze turystyki oraz zwiększenie kompetencji kadr;
· promocja priorytetowych obszarów turystycznych kraju i regionów oraz specjalizacji gospodarczych opartych na turystyce;
· zagospodarowanie i modernizacja przestrzeni dla rozwoju turystyki i infrastruktury turystycznej, przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

W ramach celów operacyjnych będą realizowane m.in. następujące zadania:
· wspieranie innowacji oraz ekoinnowacji w turystyce i usługach turystycznych,
· wspieranie rozwoju systemów certyfikacji i zarządzania jakością w sektorze turystyki,
· wspieranie klasteringu i powiązań kooperacyjnych oraz partnestwa w regionach i kraju,
· podnoszenie jakości technologicznej e-systemów informacji i usług oraz nowoczesnych systemów gospodarki elektronicznej dla rozwoju turystyki,