Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

piątek, 20 marzec 2015 15:19

Oświadczenie Polskiej Izby Turystyki w sprawie wydarzeń w Tunezji

Napisane przez AG

Polska Izba Turystyki wydała oficjalne oświadczenie w sprawie zamachu terrorystycznego, który miał miejsce w Tunisie. Składając kondolencje rodzinom ofiar i wyrażając ubolewanie nad tym zdarzeniem, podkreśla konieczność zmian i stworzenia odpowiednich procedur, które ułatwią Państwu Polskiemu oraz branży turystycznej radzenie sobie z następstwami podobnych zdarzeń.

Oto treść oświadczenia
Polska Izba Turystyki wyraża głębokie ubolewanie nad dramatycznymi wydarzeniami, które miały miejsce w Tunisie. Składamy niniejszym najszczersze kondolencje rodzinom wszystkich ofiar zamachu terrorystycznego, który miał miejsce w Muzeum Bardo, mając świadomość, że nic nie zrekompensuje im strat i nic nie umniejszy ich bólu.
Wyrażamy również solidarność ze wszystkimi Tunezyjczykami, którzy zostali poszkodowani w efekcie tego zdarzenia. Warto podkreślić, że turystyka jest dla Tunezji podstawową gałęzią gospodarki i źródłem utrzymania dla przeważającej większości społeczeństwa. Zatrzymanie odradzającego się ruchu turystycznego do Tunezji byłoby dla tego kraju tragedią, której skutki usuwać trzeba będzie latami.

Dla Polaków Tunezja jest jednym z ulubionych kierunków turystycznych, znajdującym się w pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych krajów obieranych za cel podróży wakacyjnych. W ubiegłym roku kraj ten odwiedziło przeszło 150 tysięcy naszych rodaków. Skutki zamachu w Tunisie będą bolesne również dla przedstawicieli polskiej branży turystycznej, dla której kierunek ten stanowi ważny element oferty wypoczynkowej.
Polska Izba Turystyki pragnie niniejszym podziękować polskim touroperatorom za sprawne działania w tej trudnej sytuacji: za szybkie i rzetelne przekazywanie wszystkich informacji dotyczących pobytu polskich turystów w Tunezji, w ramach wdrożonej przez PIT procedury zarządzania kryzysowego. Podobnie jak w poprzednich latach, w przypadku trudnych i nagłych sytuacji, procedura ta sprawdziła się. Dzięki niej Polska Izba Turystyki mogła przekazać odpowiednim organom Państwa, w tym Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Ministerstwu Sportu i Turystyki dokładne dane dotyczące pobytu polskich klientów biur podróży na terenie Tunezji.

Zaistniała sytuacja wskazuje jednak na konieczność podjęcia dyskusji o tym, jak działa system ostrzeżeń dla podróżnych, prowadzony na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Powinno się dołożyć wszelkich starań, aby zawarte w nim informacje były aktualne i przydatne dla touroperatorów, a w szczególności dla turystów indywidualnych. W obecnej formie bowiem system ten się nie sprawdza. Oczywiście, żaden komunikat nie jest w stanie zabezpieczyć nas przed zamachem terrorystycznym. Tym niemniej, ostrzeżenia dla podróżnych zawarte na stronie internetowej MSZ powinny być aktualne i powinny na bieżąco odzwierciedlać sytuację w danym kraju.

Po raz kolejny kryzysowa sytuacja wskazuje na konieczność zmiany ustawy o usługach turystycznych. Polska Izba Turystyki nie pierwszy raz podkreśla, że konieczne jest precyzyjne i jednoznaczne określenie praw klienta do odstąpienia od umowy zawartej z touroperatorem. Należy także wprowadzić zapisy legislacyjne, które umożliwią touroperatorom odwołanie imprezy turystycznej w przypadku wystąpienia zagrożenia konkretnego stopnia, jasno i rzetelnie definiowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ostrzeżeniach dla podróżnych.
Polska Izba Turystyki aktywnie zabiega o wprowadzenie takiego rozwiązania, w ramach prac nad nowelizacją Dyrektywy 90/314. Liczymy również na podjęcie inicjatywy w tej sprawie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.