Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 16 marzec 2015 20:43

Turystyka przemysłowa na Śląsku coraz popularniejsza

Napisane przez MG
Poziom 320 w kopalni Guido Poziom 320 w kopalni Guido archiwum kopalni Guido

Do 2019 roku, liczba turystów odwiedzających zabytki techniki województwa śląskiego powinna przekroczyć milion.

Dwa lata temu nieczynne kopalnie, osiedla familoków i stare wąskotorówki przyciągnęły 638 tysiące gości, w roku 2014 już 724 tysięcy.
Najpopularniejszym obiektem zabytkowym jest zabrzańska kopalnia Guido, którą w ubiegłym roku odwiedziło 122,5 tysiąca gości.

 

Dariusz Krawczyk, rzecznik prasowy zabrzańskiego Urzędu Miejskiego, zapowiedział: „W pierwszym kwartale roku 2016 otwarta zostanie Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, która połączy górniczy skansen Królowa Luiza z centrum miasta. Długość podziemnych szlaków sięgnie wtedy 8 kilometrów. Co istotne, część z nich będzie można pokonać na pokładzie łodzi. To będzie największy tego typu kompleks w Polsce."

Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego w Wydziale Kultury Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, skomentował: „Spodziewamy się, że będzie przyciągał ok. 250 tysięcy odwiedzających rocznie."

Tarnogórską kopalnię srebra w ubiegłym roku zwiedziło 73,5 tysiąca, co dało tarnogórskim podziemiom trzecie miejsce na liście najczęściej odwiedzanych obiektów (poza Guido wyprzedziło je jeszcze Muzeum Browaru Żywiec: przeszło 90 tys. zwiedzających). Czwarty w stawce jest kompleks "Sztygarka" w Chorzowie (blisko 43,3 tys. odwiedzających), zaś pierwszą piątkę zamyka tarnogórska sztolnia Czarnego Pstrąga (niemal 42 tys. gości). Świetny wynik wypracował także siemianowicki Park Tradycji, który odwiedziło ponad 40 tys. osób.

Hajduga ocenił: „Przykłady z Europy zachodniej pokazują, że tego typu obiekty muszą "stać na czterech nogach": ofercie turystycznej, edukacyjnej, komercyjnej, czyli wynajmowaniu powierzchni oraz rozrywkowo-kulturalno-gastronomicznej. Wpływ na przypływ zwiedzających może mieć także zwiększenie liczby samych obiektów tworzących szlak zabytków. W grę wchodzi dopisanie do szlaku wież byłej kopalni "Polska" w Świętochłowicach, obiektów byłej walcowni cynku w Katowicach czy elementów Kanału Gliwickiego. Jeśli te wszystkie elementy zagrają, to w ciągu najbliższych lat rzeczywiście może pęknąć magiczna bariera miliona odwiedzających. Czyli tylko nieco mniej niż już dzisiaj odwiedza kopalnię soli w Wieliczce."