Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 26 luty 2015 13:19

Raport POT – jakie atrakcje turystyczne w Polsce są najpopularniejsze

Napisane przez AG
Raport POT – jakie atrakcje turystyczne w Polsce są najpopularniejsze AG

Wśród zamków najpopularniejszy jest Wawel, wśród parków narodowych – Tatrzański, zaś najchętniej odwiedzaną latarnia morską jest ta na przylądku Rozewie. Polska Organizacja Turystyczna opublikowała raport "Frekwencja w atrakcjach turystycznych".

 

Badanie frekwencji w atrakcjach turystycznych na zlecenie POT, wykonał dr hab. Zygmunt Kruczek, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jak podkreślił w podsumowaniu swojego raportu, większość atrakcji, zwłaszcza takich jak zabytki – obiekty architektury, techniki, pomniki, miasta lub dzielnice wpisane na listę UNESCO czy listę Pomników Historii nie ma monitoringu frekwencji odwiedzających. Samorządy w niektórych miastach badają co prawda ruch turystyczny, ale wyniki tych badań nie pozwalają oszacować dokładnie frekwencji.
Z kolei, według dr Kruczka, frekwencja w festiwalach, imprezach plenerowych, inscenizacjach bitew, itp., również jest podawana szacunkowo, w zależności od szacujących a więc nieprecyzyjna.
Analiza obejmuje 364 atrakcji. Najwięcej atrakcji zaliczono do grupy II obiektów dziedzictwa kulturowego, które pierwotnie służyły innym celom, a z czasem zmieniły funkcje (85 proc.), ale w tej grupie znalazły się muzea (216 placówek). Na drugim miejscy znajdują się obiekty przyrody (9,5 proc.), głównie parki narodowe, a na trzecim wydarzenia, imprezy (około 4 proc.). Najmniejszym zbiorem są parki rozrywki z reguły odmawiające udzielania informacji o frekwencji (2 proc.).

Największą frekwencję wśród parków narodowych zanotowano w Tatrzańskim Parku Narodowym, który odwiedziło prawie 3 mln turystów, następnie w Karkonoskim – 2 mln turystów, a 1,5 mln zwiedziło park Woliński. Na te trzy parki przypada 60 proc. wszystkich zwiedzających. Najmniejszą frekwencję notuje się natomiast w parkach Narwiańskim (12 tys.), Drawieńskim (25 tys.) i Poleskim (28 tys.).
Wśród badanych jaskiń największa frekwencję ma Grota Łokietka w Ojcowie (ponad 92 tys.) oraz Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (ponad 80 tys.) i Jaskinia Ciemna w Ojcowie (58 tys.) odwiedzających.

W kategorii dziedzictwa kulturowego, wykazano prawie 300 atrakcji m.in.:, zamki (wykorzystywane na cele muzealne, hotelowe, albo będące w trwałej runie), pałace, dwory oraz obiekty wpisane na listę UNESCO (14 wpisów, 28 obiektów).

Jeśli chodzi o zamki, to największą frekwencję odnotowano na Wawelu; tylko oddziały Państwowych Zbiorów Sztuki mieszczące się na Wzgórzu Wawelskim odwiedziło w 2013 roku 1,25 mln osób. Zamek Królewski w Warszawie odwiedziło 600 tys. osób, zamek w Malborku - 418 tys.. Na dalszych miejscach znalazły się zamki w Książu (244 tys.), Niedzicy (224 tys.), Ogrodzieńcu (128 tys.), Chęcinach (118 tys.) i Kórniku (62 tys.).

Liderem w zespołach pałacowo-parkowych, jest tutaj Pałac w Wilanowie z ogrodami i towarzyszącymi oddziałami (np. Muzeum Plakatów) - ponad 2,8 mln osób. Niewiele ustępuje mu zespół pałacowo- parkowy Łazienki w Warszawie z 2,1 mln odwiedzających.
W innych pałacach frekwencja była mniejsza: w Łańcucie (319 tys.), Pszczynie (171 tys.), Nieborowie (81 tys.) czy Kurozwękach (93 tys.).

Wśród zabytków techniki najbardziej popularna jest Kopalnia Soli w Wieliczce – Trasa Turystyczna - 1,2 mln zwiedzających w 2013 roku. Kopalnia Soli w Bochni odnotowała 150 tys. gości. Trzecie miejsce zajmuje w tej kategorii Zabytkowa Kopalnia Srebra i Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach (61 tys.), a podziemna trasa turystyczna wraz z muzeum w Nowej Rudzie około 36 tys. Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku przyciągnął 45 tys. turystów. Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku wraz z Kopalnią Złota przyciąga 175 tys. turystów, zaś Kopalnia Krzemienia Pasiastego - Krzemionki - 35 tys. odwiedzających, kopalnia soli w Kłodawie 27 tys., a Chełmskie Podziemia Kredowe około 20 tys

W kategorii obiektów archeologicznych, na pierwszym miejscu znajduje się Biskupin - ponad 166 tys. turystów (Festyn Archeologiczny, gości od 50 do 30 tys. widzów). Skansen archeologiczny w Trzcinicy, zwany Karpacką Troją odwiedza 40- 60 tys. rocznie, zaś rezerwat archeologiczny kamienne Kręgi w Odrach i Węsiorach - 7 tys. odwiedzających.

Liderem w kategorii latarni morskich jest Latarnia morska Rozewie (102 tys.), wyprzedzając latarnie na Helu (54 tys.) , Krynicy Morskiej (43 tys.) i Gąskach (30 tys.).
Na czele listy miejsc pielgrzymkowych są: Częstochowa (4 mln), Kraków – Łagiewniki (2 mln), Zakopane – Krzeptówki (2 mln), Kalwaria Zebrzydowska (1,2 mln) oraz Licheń (1,1 mln).

W roku 2012, polskie muzea odwiedziło 26,7 mln osób, w tym 11,3 mln osób zwiedziło muzea bezpłatnie. Zorganizowane grupy młodzieży szkolnej stanowiły 19,6 proc. ogółu zwiedzających. Najwyższą frekwencję odwiedzających wykazuje Muzeum Pamięci Auschwitz – Birkenau (1,5 mln w 2013 roku), na drugim i trzecim miejscu plasują się dwie placówki muzealne Krakowa ze swoimi oddziałami. Muzeum Historyczne miasta Krakowa odwiedziło w 2013 roku. 940 tys., w tym Podziemia Rynku 440 tys., a Fabrykę Schindlera 270 tys. Muzeum Narodowe w Krakowie odnotowało w tym samym roku frekwencję na poziomie 726 tys., w tym Galeria Malarstwa w Sukiennicach 224 tys. Na czwartym miejscu znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego (490 tys.), potem Muzeum Narodowe we Wrocławiu (466 tys.) wraz z oddziałem Panorama Racławicka (260 tys.).

Wśród skansenów największą liczbą odwiedzających wykazało Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (130 tys.) wyprzedzając Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni (127 tys.) i Park Etnograficzny w Olsztynku (86 tys.).

Największą frekwencję wśród parków z dinozaurami może się pochwalić Jura Park w Bałtowie (320 tys. odwiedzających w 2013 r.) wyprzedzając Jura Park w Krasiejowie (210 tys.) i Park Dinozaurów Nowiny Wielkie (35 tys.). w lubuskim.