PLL LOT zainaugurowały nową trasę do Uzbekistanu

13 marca 2024 roku PLL LOT uruchomiło pierwsze połączenie do Taszkentu. Ceremonia inauguracyjna odbyła się na Lotnisku Chopina w Warszawie. Rejsy na trasie Warszawa – Taszkent zostały zaplanowane na środy, piątki i niedziele.
Pierwsze rozkładowe połączenie PLL LOT do Taszkentu wystartowało 13 marca o godzinie 22:55. W uroczystości otwarcia na Lotnisku Chopina w Warszawie wzięli udział m.in. prezes zarządu PLL LOT Michał Fijoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska, ambasador Uzbekistanu w Polsce Amirsaid Agzamkhodjaev, p.o. prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych Łukasz Chaberski oraz załoga i pasażerowie pierwszego rejsu. W stolicy Uzbekistanu Boeing 737 MAX 8 Polskich Linii Lotniczych LOT wylądował następnego dnia, kilka minut po godzinie dziewiątej czasu lokalnego.
„Otwieramy dziś kolejne połączenie PLL LOT – do Uzbekistanu. To jeden z najbardziej intrygujących krajów świata, który ma wiele do zaoferowania pasażerom z Polski i Europy. Atrakcje Jedwabnego Szlaku, legendarne zabytki Samarkandy, Chiwy czy Buchary to kolejne unikalne punkty na podróżniczej mapie świata, dostępne w siatce połączeń PLL LOT. Jestem również przekonany, że możliwość komfortowego dotarcia do serca Azji Centralnej na pokładach naszych samolotów stworzy potencjał dla dalszego rozwoju turystyki oraz współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Uzbekistanem” – powiedział prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT Michał Fijoł podczas uroczystości otwarcia.
„Nasze połączenie uruchomiliśmy również z myślą o obywatelach Uzbekistanu. Z Lotniska Chopina, które stanowi wygodny punkt przesiadkowy, podróżujący z Taszkentu mogą dotrzeć do blisko 80 miast w Europie czy Ameryce Północnej, dostępnych w naszej siatce połączeń” – dodał.
Rejsy na trasie Warszawa – Taszkent zostały zaplanowane na środy, piątki i niedziele. W podróż powrotną Boeingi 737 MAX 8 Polskich Linii Lotniczych LOT będą wyruszać w poniedziałki, czwartki i soboty. W kwietniu i maju polski przewoźnik uruchomi na tej trasie dodatkową rotację we wtorki, z planowanym powrotem do Warszawy w środy.
Uzbekistan 2030
Wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli 45 państw (w tym Polski) w 2019 roku przyniosło znaczący wzrost liczby obcokrajowców przybywających do Taszkentu i innych miast Uzbekistanu – z 2,7 mln w 2017 r. do 5 mln w 2023 roku. Z nowoczesnymi kompleksami hotelowymi oraz koleją szybkich prędkości łączącą największe miasta, Uzbekistan znajduje się w czołówce państw o najdynamiczniej rozwijającym się przemyśle turystycznym według Światowej Organizacji Turystyki. Strategia „Uzbekistan 2030” zakłada zwiększenie liczby turystów zagranicznych do 15 mln.
Obok połączeń do Aten i Rijadu Taszkent jest kolejnym kierunkiem przewidzianym w strategii rozwoju PLL LOT na lata 2024-2028. Planując rozwój siatki o 20 nowych połączeń, polski przewoźnik chce być dla pasażerów pierwszym wyborem i partnerem w poszukiwaniu nowych propozycji podróżniczych.
POWIĄZANE WPISY
3 lutego 2026
Katowice Airport inwestuje w bezpieczeństwo. Nowa baza ułatwi pracę służb i poprawi komfort podróży
Katowice Airport otworzyło nowoczesną bazę dla służb technicznych. Obiekt obejmuje biura,…
0 Komentarzy2 Minuty
3 lutego 2026
Wkrótce rusza III tura ferii zimowych. Ryanair podpowiada, dokąd lecieć z regionalnych lotnisk
Od 16 lutego 2026 roku w wybranych województwach rozpocznie się III tura ferii zimowych.…
0 Komentarzy3 Minuty
3 lutego 2026
Malaysia Airlines i Singapore Airlines finalizują partnerstwo
Malaysia Airlines i Singapore Airlines ogłosiły sfinalizowanie partnerstwa biznesowego.…
0 Komentarzy2 Minuty
28 stycznia 2026
Zimowe wyjazdy w góry dostępne z całej Polski. FlixBus oferuje połączenia do Zakopanego, Słowacji i Czech
Podróżni planujący ferie zimowe mogą korzystać z rozbudowanej siatki połączeń FlixBusa,…
0 Komentarzy2 Minuty
28 stycznia 2026
Ryanair zatrudni 120 osób w Krakowie i Katowicach. Dni otwarte odbędą się w lutym
Ryanair planuje zatrudnienie 120 nowych pracowników obsługi naziemnej i pasażerskiej w…
0 Komentarzy1 Minuty
26 stycznia 2026
Ryanair opublikował wyniki finansowe za III kwartał 2026 roku. Linia obsłużyła 47,5 mln pasażerów
Silny popyt i wyższe ceny biletów pozwoliły Ryanair zwiększyć przychody w III kwartale…
0 Komentarzy3 Minuty
22 stycznia 2026
FlixBus przejmuje Flibco. Firma wzmacnia pozycję w segmencie transferów lotniskowych
FlixBus przejmuje większościowy pakiet udziałów w Flibco, platformie transferów…
0 Komentarzy3 Minuty
20 stycznia 2026
LOT odpowiada na potrzeby pasażerów. Zimowa siatka połączeń obejmuje popularne regiony narciarskie
Polskie Linie Lotnicze LOT zapraszają do zimowych podróży, oferując połączenia do miast…
0 Komentarzy3 Minuty
20 stycznia 2026
Wizz Air rozszerza letnią siatkę połączeń z Polski. Nowe trasy do Bułgarii, Włoch i Grecji
Wizz Air uruchomi trzy nowe bezpośrednie połączenia z Polski w sezonie letnim 2026.…
0 Komentarzy2 Minuty









