Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

wtorek, 15 marzec 2016 01:25

Przemysł spotkań spotyka się na stadionie PGE Narodowy

Napisane przez AG
Żaneta Berus, Krzysztof Celuch, Joanna Jędrzejewska Debortoli Żaneta Berus, Krzysztof Celuch, Joanna Jędrzejewska Debortoli AG

W krajach rozwiniętych przemysł spotkań przynosi gospodarce 3 - 5 proc. dochodu. W Polsce brakuje dokładnych szacunków - najwyższy czas to zmienić.

Podczas otwarcia „Meetings Week Poland 2016” na warszawskim stadionie PGE Narodowy, minister Witold Bańka powiedział: “Branża spotkań  zajmuje w polskiej turystyce ważne miejsce. Jestem przekonany, że tegoroczna konferencja przyczyni się do dalszego dynamicznego jej rozwoju."

„Meetings Week Poland” odbywająca się jpo raz czwarty a o jej wadze świadczy przyznanie imprezie patronatu Ministra Sportu i Turystyki. Wydarzenia w ramach tej   konferencji  będą się odbywać w dniach 14-18 marca 2016 roku w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy.  

Organizatorzy spodziewają się, że w tegorocznej edycji weźmie udział ponad 1000 osób. Celem Meetings Week Poland jest zademonstrowanie skali branży spotkań w Polsce, jej znaczenia dla gospodarki oraz skupienie w jednym czasie osób z całego środowiska dla wyrażania opinii istotnych dla przyszłości profesjonalistów odpowiadających za realizację różnego rodzaju wydarzeń, konferencji i kongresów.

Podczas dyskusji panelowej o przemyśle spotkań, Joanna Jędrzejewska Debortoli, dyrektor departamentu turystyki w MSiT, powiedziała m.in.: “Przemysł spotkań przyczynia się do rozwoju infrastruktury turystycznej. Odgrywa tęż wielką rolę w kreowaniu rynku pracy, w rozwoju małych firm… Niezwykle istotne są wszelkie działania mające na celu rozbudowę infrastrukturę tego rynku. Rozwój przemysłu spotkań ma wpływ na wizerunek Polski w świecie. Polski, jako kraju bezpiecznego, gościnnego, kraju ludzi będących doskonałymi organizatorami, kraju, który ma wiele do zaoferowania.To, że Polska jest bezpiecznym krajem, wpływa na zwiększanie się liczby wielkich imprez w naszym kraju. Ministerstwo Sportu i Turystyki docenia wagę przemysłu spotkań a dowodem tego choćby fakt, że po raz trzeci z rzędu objęliśmy patronatem Meetings Week Poland.”

Z kolei Żaneta Berus, prezes EXPO XXI Warszawa, stwierdziła: “Przemysł spotkań to wciąż branża niedoceniana, bo wciąż nie jest czytelnie rozpoznawalna, nadal brakuje danych o rynku spotkań. Nie zajmuje się tym GUS, przemysłu spotkań nie ma w ogóle w jego statystykach. Naszej branży brakuje także spójnej promocji. Chociaż w tym względzie sytuacja poprawiła się, czego przykładem jest działalność Poland Convention czy Convention Bureau w Warszawie. Jednak brakuje nam promocji Polski, jako kraju - celu dla przemysłu spotkań.”

Ireneusz Węgłowski, wiceprezes ORBIS S.A., dodał: “My, hotelarze kochamy przemysł spotkań i kochamy uczestników spotkań. Kongresy, konferencje to są na ogół duże imprezy, dużo wcześniej zaplanowane. Ich uczestnicy nie korzystają tylko z usług noclegowych, ale i z usług gastronomicznych i kulturalnych. Chciałbym, żeby tam gdzie są nasze hotele powstawało  jak najwięcej centrów kongresowo-konferencyjnych. Gdy ich nie ma, hotelarze sami próbują nadrobić ten brak rozbudowując swoja infrastrukturę o sale konferencyjne. Ale w interesie nas - hotelarzy jest, by przemysł spotkań i jego infrastruktura jak najlepiej się rozwijała.”

W tym roku podczas Meetings Week Poland premierę miał raport „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2016”. Dokument opracowany został już po raz siódmy przez Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej. Jak podkreślił Krzyszto Celuch, kierownik Poland Convention Bureau POT:Współpraca z wszystkimi regionalnymi biurami marketingu miejsc (convention bureaux), rekomendowanymi organizatorami kongresów oraz podróży motywacyjnych, obiektami oraz uczelniami wyższymi umożliwiła zebranie danych dotyczących przemysłu spotkań z czternastu województw, kilkudziesięciu obiektów i dała szansę dokonania analizy liczby 33 980 spotkań i wydarzeń. Oszacowany na podstawie tych danych wkład przemysłu spotkań w gospodarkę kraju to 1577,3 mln zł, a łączny wkład w tworzenie miejsc pracy to 30 312 miejsc pracy w skali kraju. Głównym celem opracowania jest prezentacja wyników określających liczbę, rozmiar spotkań i wydarzeń organizowanych na terenie Polski w 2015 roku oraz ukazanie ich wartości ekonomicznej. Ponadto raport przedstawia profil uczestników, charakterystykę spotkań zorganizowanych przez rekomendowanych organizatorów oraz materiał dotyczący znaczenia przemysłu spotkań w kształtowaniu pozycji konkurencyjnej światowych i polskich miast."

Tegoroczna edycja raportu to obraz 33 980 spotkań i wydarzeń, wzięło w nich udział 6 960 303 uczestników. Zgodnie z założeniami UNWTO, w opracowaniach statystycznych są brane pod uwagę spotkania i wydarzenia spełniające takie warunki jak: udział minimum 10 uczestników, czas trwania co najmniej pół dnia tj. cztery godziny, miejsce (obiekt), w którym odbywa się spotkanie zostało opłacone specjalnie w tym celu.

Najlepszym miesiącem z punktu widzenia liczby spotkań i wydarzeń okazał się ponownie październik, w którym odbyło się 4342 spotkań i wydarzeń, co dało 13 proc. w skali roku. Na kolejnych miejscach zostały sklasyfikowane listopad (3995 – 12 proc.), czerwiec (3664 – 11 proc.), wrzesień (3575 – 11 proc.). Natomiast lipiec i sierpień to już tradycyjnie okres, w którym odbyło się najmniej spotkań i wydarzeń (1766 – 5 proc., 1433 – 4 proc.). Krócej niż jeden dzień trwało 71 proc. spotkań, co daje 24 275 wydarzeń. trwały dwa dni (19 proc. – 6359 spotkań) oraz powyżej dwóch dni, tj. 3346 spotkań, co dało 10 proc.

44 proc. wydarzeń organizowanych w Polsce stanowiły kongresy i konferencje, 33 proc. - wydarzenia korporacyjne, 20 proc. - wydarzenia motywacyjne, 2 proc. - targi. Jeśli chodzi o charakter wydarzeń,to 23 proc. stanowiły wydarzenia handlowo- usługowe, 22 proc. - imprezy polityczno - ekonomiczne, 18 proc. - humanistyczne, 17 proc. - techniczne, 11 proc.- medyczne, 9 proc. - informatyczno-komputerowe. Ponad jedna trzecia wydarzeń (35 proc.) miała charakter lokalny, 33 proc. - ogólnopolski, 16 proc. - wojewódzki,16 proc. - międzynarodowy. W większości, bo w 80 proc. zleceniodawcą organizacji wydarzeń byli przedsiębiorcy, w 10 proc. Były nimi stowarzyszenia oraz organizacje non profit i  w 10 proc. - instytucje rządowe. Uczestnik wydarzenia organizowanego w Polsce wydawał dziennie średnio 390,7 zł na nocleg, 150,5 zł na usługi gastronomiczne, 15,3 zł na usługi kulturalne. Według - niepełnych, jak podkreślał Krzysztof Celuch- danych raportu,najwięcej wydarzeń odbyło się w Warszawie (10 322), Krakowie (5 188), Gdańsku (3 244), Poznaniu (2 979) i Wrocławiu (2 719).

Wartość dodana wydarzeń organizowanych w Polsce w ubiegłym roku to:

Dochody z usług hotelowych -1 292 mln zł

Dochody z usług gastronomicznych - 285,3 mln zł