Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

wtorek, 15 marzec 2016 01:25

Przemysł spotkań spotyka się na stadionie PGE Narodowy

Napisane przez AG
Żaneta Berus, Krzysztof Celuch, Joanna Jędrzejewska Debortoli Żaneta Berus, Krzysztof Celuch, Joanna Jędrzejewska Debortoli AG

W krajach rozwiniętych przemysł spotkań przynosi gospodarce 3 - 5 proc. dochodu. W Polsce brakuje dokładnych szacunków - najwyższy czas to zmienić.

Podczas otwarcia „Meetings Week Poland 2016” na warszawskim stadionie PGE Narodowy, minister Witold Bańka powiedział: “Branża spotkań  zajmuje w polskiej turystyce ważne miejsce. Jestem przekonany, że tegoroczna konferencja przyczyni się do dalszego dynamicznego jej rozwoju."

„Meetings Week Poland” odbywająca się jpo raz czwarty a o jej wadze świadczy przyznanie imprezie patronatu Ministra Sportu i Turystyki. Wydarzenia w ramach tej   konferencji  będą się odbywać w dniach 14-18 marca 2016 roku w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy.  

Organizatorzy spodziewają się, że w tegorocznej edycji weźmie udział ponad 1000 osób. Celem Meetings Week Poland jest zademonstrowanie skali branży spotkań w Polsce, jej znaczenia dla gospodarki oraz skupienie w jednym czasie osób z całego środowiska dla wyrażania opinii istotnych dla przyszłości profesjonalistów odpowiadających za realizację różnego rodzaju wydarzeń, konferencji i kongresów.

Podczas dyskusji panelowej o przemyśle spotkań, Joanna Jędrzejewska Debortoli, dyrektor departamentu turystyki w MSiT, powiedziała m.in.: “Przemysł spotkań przyczynia się do rozwoju infrastruktury turystycznej. Odgrywa tęż wielką rolę w kreowaniu rynku pracy, w rozwoju małych firm… Niezwykle istotne są wszelkie działania mające na celu rozbudowę infrastrukturę tego rynku. Rozwój przemysłu spotkań ma wpływ na wizerunek Polski w świecie. Polski, jako kraju bezpiecznego, gościnnego, kraju ludzi będących doskonałymi organizatorami, kraju, który ma wiele do zaoferowania.To, że Polska jest bezpiecznym krajem, wpływa na zwiększanie się liczby wielkich imprez w naszym kraju. Ministerstwo Sportu i Turystyki docenia wagę przemysłu spotkań a dowodem tego choćby fakt, że po raz trzeci z rzędu objęliśmy patronatem Meetings Week Poland.”

Z kolei Żaneta Berus, prezes EXPO XXI Warszawa, stwierdziła: “Przemysł spotkań to wciąż branża niedoceniana, bo wciąż nie jest czytelnie rozpoznawalna, nadal brakuje danych o rynku spotkań. Nie zajmuje się tym GUS, przemysłu spotkań nie ma w ogóle w jego statystykach. Naszej branży brakuje także spójnej promocji. Chociaż w tym względzie sytuacja poprawiła się, czego przykładem jest działalność Poland Convention czy Convention Bureau w Warszawie. Jednak brakuje nam promocji Polski, jako kraju - celu dla przemysłu spotkań.”

Ireneusz Węgłowski, wiceprezes ORBIS S.A., dodał: “My, hotelarze kochamy przemysł spotkań i kochamy uczestników spotkań. Kongresy, konferencje to są na ogół duże imprezy, dużo wcześniej zaplanowane. Ich uczestnicy nie korzystają tylko z usług noclegowych, ale i z usług gastronomicznych i kulturalnych. Chciałbym, żeby tam gdzie są nasze hotele powstawało  jak najwięcej centrów kongresowo-konferencyjnych. Gdy ich nie ma, hotelarze sami próbują nadrobić ten brak rozbudowując swoja infrastrukturę o sale konferencyjne. Ale w interesie nas - hotelarzy jest, by przemysł spotkań i jego infrastruktura jak najlepiej się rozwijała.”

W tym roku podczas Meetings Week Poland premierę miał raport „Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2016”. Dokument opracowany został już po raz siódmy przez Poland Convention Bureau Polskiej Organizacji Turystycznej. Jak podkreślił Krzyszto Celuch, kierownik Poland Convention Bureau POT:Współpraca z wszystkimi regionalnymi biurami marketingu miejsc (convention bureaux), rekomendowanymi organizatorami kongresów oraz podróży motywacyjnych, obiektami oraz uczelniami wyższymi umożliwiła zebranie danych dotyczących przemysłu spotkań z czternastu województw, kilkudziesięciu obiektów i dała szansę dokonania analizy liczby 33 980 spotkań i wydarzeń. Oszacowany na podstawie tych danych wkład przemysłu spotkań w gospodarkę kraju to 1577,3 mln zł, a łączny wkład w tworzenie miejsc pracy to 30 312 miejsc pracy w skali kraju. Głównym celem opracowania jest prezentacja wyników określających liczbę, rozmiar spotkań i wydarzeń organizowanych na terenie Polski w 2015 roku oraz ukazanie ich wartości ekonomicznej. Ponadto raport przedstawia profil uczestników, charakterystykę spotkań zorganizowanych przez rekomendowanych organizatorów oraz materiał dotyczący znaczenia przemysłu spotkań w kształtowaniu pozycji konkurencyjnej światowych i polskich miast."

Tegoroczna edycja raportu to obraz 33 980 spotkań i wydarzeń, wzięło w nich udział 6 960 303 uczestników. Zgodnie z założeniami UNWTO, w opracowaniach statystycznych są brane pod uwagę spotkania i wydarzenia spełniające takie warunki jak: udział minimum 10 uczestników, czas trwania co najmniej pół dnia tj. cztery godziny, miejsce (obiekt), w którym odbywa się spotkanie zostało opłacone specjalnie w tym celu.

Najlepszym miesiącem z punktu widzenia liczby spotkań i wydarzeń okazał się ponownie październik, w którym odbyło się 4342 spotkań i wydarzeń, co dało 13 proc. w skali roku. Na kolejnych miejscach zostały sklasyfikowane listopad (3995 – 12 proc.), czerwiec (3664 – 11 proc.), wrzesień (3575 – 11 proc.). Natomiast lipiec i sierpień to już tradycyjnie okres, w którym odbyło się najmniej spotkań i wydarzeń (1766 – 5 proc., 1433 – 4 proc.). Krócej niż jeden dzień trwało 71 proc. spotkań, co daje 24 275 wydarzeń. trwały dwa dni (19 proc. – 6359 spotkań) oraz powyżej dwóch dni, tj. 3346 spotkań, co dało 10 proc.

44 proc. wydarzeń organizowanych w Polsce stanowiły kongresy i konferencje, 33 proc. - wydarzenia korporacyjne, 20 proc. - wydarzenia motywacyjne, 2 proc. - targi. Jeśli chodzi o charakter wydarzeń,to 23 proc. stanowiły wydarzenia handlowo- usługowe, 22 proc. - imprezy polityczno - ekonomiczne, 18 proc. - humanistyczne, 17 proc. - techniczne, 11 proc.- medyczne, 9 proc. - informatyczno-komputerowe. Ponad jedna trzecia wydarzeń (35 proc.) miała charakter lokalny, 33 proc. - ogólnopolski, 16 proc. - wojewódzki,16 proc. - międzynarodowy. W większości, bo w 80 proc. zleceniodawcą organizacji wydarzeń byli przedsiębiorcy, w 10 proc. Były nimi stowarzyszenia oraz organizacje non profit i  w 10 proc. - instytucje rządowe. Uczestnik wydarzenia organizowanego w Polsce wydawał dziennie średnio 390,7 zł na nocleg, 150,5 zł na usługi gastronomiczne, 15,3 zł na usługi kulturalne. Według - niepełnych, jak podkreślał Krzysztof Celuch- danych raportu,najwięcej wydarzeń odbyło się w Warszawie (10 322), Krakowie (5 188), Gdańsku (3 244), Poznaniu (2 979) i Wrocławiu (2 719).

Wartość dodana wydarzeń organizowanych w Polsce w ubiegłym roku to:

Dochody z usług hotelowych -1 292 mln zł

Dochody z usług gastronomicznych - 285,3 mln zł

 

 

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.