Pojedynek dwóch pętli
Jak skuteczniej wykorzystać potencjał wielkich szlaków żeglarskich? To i inne pytania padną podczas pojedynku ekspertów podczas V Forum Promocji Turystycznej w Hydropolis we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
O samorządzie i turystyce
Jeszcze do końca lutego można rejestrować się na dziewiątą edycję Gremium Ekspertów Turystyki, które tym razem odbędzie się w Gdańsku. O tym, dlaczego warto to zrobić rozmawiamy z organizatorem wydarzenia, Markiem Migdalem. Impreza odbywa się pod patronatem portalu WaszaTurystyka.pl.
Czytaj więcej...
Premiera przełomowej technologii
Prezentacja możliwości Uniti, technologii, która z powodzeniem może zaoszczędzić organizatorom imprez turystycznych i wydarzeń kosztów wynajmu zestawów słuchawkowych, odbędzie się na V Forum Promocji Turystycznej. Uczestnicy przetestują aplikację na żywo.
Czytaj więcej...
ZOPOT Tokio dla jednej firmy
Jeszcze przed objęciem oficjalnie obowiązków dyrektora ZOPOT w Tokio Tomasz Fiedorowicz, były właściciel działającej na japońskim rynku firmy Melody Tours, zajął się organizacją study tour dla japońskich kontrahentów.
Czytaj więcej...
Upadek Net Holiday
Touroperator Net Holiday kończy siedmioletnią działalność na rynku turystycznym. Nowy zarząd firmy, którego nie ma jeszcze w KRS, postanowił złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez swoich poprzedników.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Pojedynek dwóch pętli
  • O samorządzie i turystyce
  • Premiera przełomowej technologii
  • ZOPOT Tokio dla jednej firmy
  • Upadek Net Holiday

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 12 wrzesień 2018 15:08

Niedo-rzecznik POT – postać z Barei

Napisane przez AG
rzecznik prasowy POT Grzegorz Cendrowski rzecznik prasowy POT Grzegorz Cendrowski archiwum UM Wrocław

Grzegorz Cendrowski, rzecznik Polskiej Organizacji Turystycznej stosuje wobec redakcji portalu WaszaTurystyka.pl metodę szatniarza z kultowego „Misia” Stanisława Barei. „Nie będę odpowiadał na państwa pytania i odbierał waszych telefonów i co mi zrobicie". No to robimy – udostępniamy mu miejsce w rubryce satyrycznej.

Czy rzecznik prasowy powinien odbierać telefony od dziennikarzy? Czy powinien sprawnie i szybko udzielać im informacji? Nie daj Boże, zapraszać na konferencje prasowe? Gdyby chodziło o firmę prywatną, to pewnie mogłoby to zależeć od jego widzimisię. Ale rzecznik zatrudniony przez państwową osobę prawną podlega rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 roku i powinien wykonywać swoje obowiązki, nie dzieląc mediów na lubiane i nielubiane. A czemu jesteśmy nielubiani? Czyżby dlatego, że nie boimy się krytykować POT-u wtedy, gdy na to zasługuje?

Od początku 2018 roku nie zdarzyło się, by rzecznik prasowy POT odpowiedział konkretnie na pytanie zadane przez dziennikarzy portalu branżowego WaszaTurystyka.pl.

Nie wiem, więc nie powiem

Na początku zasłaniał się niewiedzą, pracował dopiero kilka miesięcy. Rozumieliśmy to i za każdym razem dawaliśmy mu czas na zebranie materiałów. Na nic się to nie zdało. Najczęstszymi zwrotami słyszanymi przez nas od pana Cendrowskiego były: „Nie potrafię powiedzieć”, „O tym decyduje prezes”, „Trwa proces decyzyjny”.

Po pewnym czasie, rzecznik POT zmienił strategię na bardziej według niego sprytną. Przestał odpowiadać na pytania zadane mailem, przestał też odbierać telefony (służbową komórkę i służbowy stacjonarny). Na zadane pytanie o udostępnienie informacji publicznej (odpowiedział na 30 minut przed upływem ustawowych 14 dni, choć nie były to pytania wymagające tak długiego namysłu – ot , taki prztyczek dany nielubianemu portalowi).

POT jak prywatna firma

Grzegorz Cendrowski wobec nas za nic ma swoje obowiązki rzecznika prasowego. I według nas jest arogancki i niekompetentny. Dla przypomnienia, dla tych, którzy nie pamiętają, czym jest POT – to agenda rządowa wspierającą podmioty, które zajmują się turystyką. Nie jest to prywatna firma, pan Cendrowski odbiera pensję z budżetu państwa, a nie z prywatnej kieszeni szefa.

Przypomnijmy, że według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 roku, do zadań rzecznika należy m.in.: udzielanie odpowiedzi na publikacje prasowe oraz audycje radiowe i telewizyjne, a także materiały rozpowszechniane w innych środkach masowego przekazu, dotyczące działalności ministra albo wojewody oraz jednostek organizacyjnych podporządkowanych i nadzorowanych przez dany organ administracji rządowej, w tym zwłaszcza udzielanie odpowiedzi na krytykę i interwencję prasową.

Istnieją dwa wytłumaczenia sytuacji. Albo prezes POT wie o działaniach (lub raczej zaniechaniach wobec naszej redakcji) i chcielibyśmy dowiedzieć się, jaka jest przyczyna łamania prawa i nieudzielania odpowiedzi na pytania.

Albo prezes POT nie wie, co wyprawia (a raczej, czego nie robi) jego rzecznik prasowy. A wtedy niniejszym informujemy – nie pracuje, jak należy.

Oto zapiski ”kontaktów” z rzecznikiem POT z sześciu roboczych dni września (nie był na urlopie).

3 września, poniedziałek:
Nieodebrane telefony (służbowa komórka, stacjonarny) – o godzinach: 10:24, 11:34, 13:53
4 września, wtorek
Nieodebrane telefony (służbowa komórka, stacjonarny) – o godzinach: 14:59, 15:03, 15:06, 15:09, 15:36
5 września, środa
Nieodebrane telefony (służbowa komórka, stacjonarny) – o godzinach: 14:54, 15:27, 15:35, 16:31
6 września, czwartek
Nieodebrane telefony (służbowa komórka, stacjonarny) – o godzinach: 11:56, 12:05, 12:06, 12:24, 13:24
7 września, piątek
Nieodebrane telefony (służbowa komórka, stacjonarny) – o godzinach:
10:49, 13:16
10 września, poniedziałek
Nieodebrane telefony (służbowa komórka, stacjonarny) – o godzinach:
10:09, 11:31, 14:51

Do Pana rzecznika próbujemy dodzwonić się już od ok. dwóch miesięcy.

14 sierpnia
Nieodebrane telefony (służbowa komórka, stacjonarny) – o godzinach: 10:23, 11:24, 17:23, 17:25
28 sierpnia
Nieodebrane telefony (służbowa komórka, stacjonarny) – 13:40, 15:14, 15:35, 16:31

W większości tych wypadków, na początku połączenia słyszeliśmy normalny sygnał połączenia, sygnał „zajęte” odzywa się dopiero po chwili. Co oznacza, że połączenie zostało odrzucone. Oczywiście, za żadnym razem pan Cendrowski nie oddzwonił.

Sekretarka z centrali była proszona przez nas kilkakrotnie (ostatni w poniedziałek o godzinie 11:50), by przekazała panu Cendrowskiemu prośbę o kontakt – oczywiście brak odzewu.

Dwie godziny później dzwonimy z nieznanego Cendrowskiemu telefonu. Nie odbiera, ale po godzinie oddzwania do naszego znajomego. My dzwonimy po minucie z naszego telefonu. Oczywiście odrzuca połączenie.

Newsletter
Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.