Reklama

Reklama

wtorek, 07 sierpień 2018 20:36

Usługa turystyczna plus wiza to nie impreza

Napisane przez
Usługa turystyczna plus wiza to nie impreza Justin Vidamo

Zdarza się, że agenci turystyczni oprócz sprzedaży biletu czy noclegu pośredniczą w pozyskaniu dla klienta wizy turystycznej. Czy takie połączenie usług objęte jest zakresem nowej Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych?

Kolejny problem interpretacyjny, pojawiający się po wejściu w życie nowej ustawy 1 lipca, dotyczy specyficznej sytuacji połączenia sprzedaży usługi turystycznej i pośrednictwa w pozyskaniu wizy. Część biur podróży ma wątpliwości, czy pośrednicząc w imieniu klienta – odpłatnie bądź nieodpłatnie – w uzyskaniu wizy, staną się organizatorami turystyki w myśl Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Jeśli wiza nie jest droga i istotna dla połączenia usług

O to, jak rozpatrywać ten problem zapytaliśmy urzędników Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dowiedzieliśmy się, że:

„warunki do utworzenia imprezy turystycznej określa art. 5 ust. 1 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Co prawda można sobie wyobrazić, że w opisanym stanie faktycznym zostaną spełnione przesłanki określone w tym przepisie.

Jednakże zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy pkt 1 do utworzenia imprezy turystycznej nie dochodzi, mimo spełnienia przesłanek, o których mowa w ust. 1, w przypadku połączenia nie więcej niż jednego rodzaju usługi turystycznej, o której mowa w art. 4 pkt 1 lit. a, b albo c, z jedną lub kilkoma usługami turystycznymi, o których mowa w art. 4 pkt 1 lit. d, które stanowią mniej niż 25 proc. łącznej wartości połączonych usług turystycznych i nie są reklamowane jako istotny element tego połączenia, ani nie stanowią istotnego elementu z innych przyczyn.

W związku z powyższym, można przypuszczać, że w opisanym stanie faktycznym zajdzie powyższa przesłanka wyłączająca powstanie imprezy turystycznej. Jednakże, jak to było wspomniane wyżej, każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.”*

Wynika z tego, że jeśli koszt pozyskania wizy nie przekroczy 25 proc. wartości obu usług i jeśli usługa pozyskania wizy nie będzie reklamowana jako istotna część świadczonych usług, to wtedy nie dojdzie do utworzenia imprezy turystycznej.

*MSIT zastrzegło, że przedstawionych przez nie wyjaśnień nie można rozpatrywać w kategorii wiążących interpretacji przepisów prawa, a jedynie jako informacji o obowiązujących regulacjach.

Newsletter
Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznej



Wypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.