Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 12 luty 2018 08:25

Czego potrzeba hotelarzom z Gdańska?

Napisane przez MM
Czego potrzeba hotelarzom z Gdańska? MM

Jeśli masz hotel w Trójmieście, jesteś z pewnością przyzwyczajony do wysokich wymagań ze strony klientów. Sprawdź, jak zaoferować im wyjątkowy pakiet dodatkowych usług.

Gdańsk jest wyjątkowo popularnym kierunkiem na wypady typu city break, co przyczynia się do rozwoju infrastruktury turystycznej i noclegowej w Trójmieście. Wymagania klientów ciągle jednak rosną. Każdy z nich chce przeżyć coś wyjątkowego i dostosowanego do swoich potrzeb, nie martwiąc się o szczegóły. Turyści są przyzwyczajeni do tego, że dodatkowe pakiety usług są na wyciągnięcie jego ręki. Jeśli chcesz, by Twój hotel zapewniał kompleksową obsługę gości, wypróbuj współpracę z Travelgdansk.pl.

Zaczęło się od organizowania transferów z gdańskiego lotniska. Aby zaistnieć na rynku, właściciel Travel Group Paweł Czeczko, stwierdził, że przejazd z lotniska do wybranego hotelu musi być odpowiednio bezpieczny także dla najmłodszych i wymaga zapewnienia fotelików dla dzieci w każdym samochodzie. Spełniając ten wymóg, poszedł o krok dalej i dodał kolejne usługi, które można zamawiać w pakietach.

Dziś Travelgdansk.pl, oprócz przejazdów oferuje również rezerwację noclegu, zwiedzanie, kompleksową obsługę wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego, a także wycieczki indywidualne. Oferta może zawierać usługę przewodnika, atrakcje dla dzieci typu zoo lub aquapark oraz SPA oczyszczające i regenerujące organizm. Ponadto w ofercie jest też zwiedzanie okolic Trójmiasta, np. zamku w Malborku.

„Naszą ofertę zbudowaliśmy na fali popularności produktów typu city break, które wymagają indywidualnego podejścia do turysty i dostosowania pakietu do jego potrzeb. Rozwojowi tego typu produktu sprzyja charakter miasta Gdańska i jego wyjątkowość. Aby pomóc klientom zaoszczędzić czas i w najlepszy sposób wykorzystać pobyt w mieście, najlepiej jest do noclegu dodać usługi połączone w pakiet” – wyjaśnia Paweł Czeczko. 

Tym, co wyróżnia Travelgdansk.pl jest również wysokiej jakości flota wykorzystywana do transferu turystów. Została ostatnio uzupełniona i zawiera dziś najnowsze modele marki Mercedes, np. Vito dziewięcioosobowe. Firma dysponuje też nowoczesnymi modelami aut do przewozów grupowych. 

Travel Group zaprasza do współpracy hotele i apartamenty. Oferuje reklamę na jednej ze swoich stron internetowych poświęconych turystyce w Trójmieście, wewnątrz samochodów lub na wizytówkach. Gościom oferuje profesjonalne transfery, fakultatywne wycieczki i wiele innych.

„Jestem pewien, że jeśli podejmiemy działania wspólnie z hotelarzami i właścicielami apartamentów, Gdańsk ze swoją ofertą będzie zawsze o krok dalej niż konkurencja. Jeśli połączymy siły, turyści z pewnością docenią wyjątkowość Marki Gdańsk i następnym razem również wybiorą nasze usługi. Gdy zaoferuje się coś lepszego i wyjątkowego, klient zawsze wróci” – przekonuje Paweł Czeczko. 

Artykuł powstał we współpracy z Travelgdansk.pl.