Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

czwartek, 22 grudzień 2016 15:20

Hotele w listopadzie droższe o prawie 5 proc.

Napisane przez MG
Jeden z hoteli wrocławskich Jeden z hoteli wrocławskich materiały prasowe

Średnia cena pokojonocy w listopadzie wyniosła 190,75 zł i była o 4,73 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu w roku ubiegłym.

Wzrost w największym stopniu odczuli klienci wybierający nocleg w obiektach o najwyższym standardzie, w których przypadku średnia cena pokojonocy wzrosła o niecałe 22 proc. w ujęciu r/r i ukształtowała się na poziomie 405,45 zł. Spory wzrost zanotowano również w przypadku obiektów o standardzie 1*, które podrożały o 18,62 proc.. Najmniejsze zmiany średniej ceny w porównaniu do roku ubiegłego odnotowano w przypadku hoteli 3* i 4* (odpowiednio wzrost o 3,86 proc. i 3,31 proc.).

Jakie hotele wybieramy

Listopad br. charakteryzował się sporym spadkiem popytu na pobyty w hotelach o standardzie 4*. Udział hoteli z tej kategorii w łącznej liczbie rezerwacji skurczył się w porównaniu do listopada 2015 r. o ponad 3 p.p., do poziomu 21,51 proc.. W porównaniu z rokiem poprzednim wyraźnie zwiększył się udział w rynku obiektów 3*, w których dokonano 48,48 proc. rezerwacji, tj. 2 p.p. więcej niż przed rokiem. Swój udział w rynku rezerwacji w listopadzie zauważalnie zwiększyły również obiekty nieskategoryzowane, w których klienci Hotele.pl dokonali prawie 14 proc. wszystkich rezerwacji (1,71 p.p. więcej niż przed rokiem).

Kiedy i gdzie rezerwujemy

W listopadzie br., podobnie jak w październiku, zanotowano zwiększone zainteresowanie noclegami w Gdańsku w porównaniu do roku ubiegłego. Chociaż sam udział hoteli w Gdańsku w łącznej liczbie rezerwacji wyniósł w mijającym miesiącu względnie niewiele (3,25 proc.), to w ujęciu r/r był to wzrost o 25,9 proc..

Lider rankingu popularności miast, Warszawa, zanotowała w listopadzie udział w rynku rezerwacji na poziomie 28,31 proc., co w ujęciu rocznym oznacza wzrost o 4,95 proc. Spośród największych miast swój udział w rynku w największym stopniu utraciła Bydgoszcz, która zanotowała spadek o 36,95 proc. do poziomu 1,26 proc.
W analizowanym okresie rezerwacje były dokonywane średnio na 7,8 dnia przed planowanym początkiem pobytu w hotelu, co oznacza wydłużenie tego czasu o 1,3 dnia w stosunku do roku poprzedniego. Z największym wyprzedzeniem rezerwowano hotele 1* (18 dni wcześniej). Z najmniejszym wyprzedzeniem wybierano obiekty nieskategoryzowane (niecałe 5 dni przed rozpoczęciem pobytu).