Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 22 grudzień 2016 15:20

Hotele w listopadzie droższe o prawie 5 proc.

Napisane przez MG
Jeden z hoteli wrocławskich Jeden z hoteli wrocławskich materiały prasowe

Średnia cena pokojonocy w listopadzie wyniosła 190,75 zł i była o 4,73 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu w roku ubiegłym.

Wzrost w największym stopniu odczuli klienci wybierający nocleg w obiektach o najwyższym standardzie, w których przypadku średnia cena pokojonocy wzrosła o niecałe 22 proc. w ujęciu r/r i ukształtowała się na poziomie 405,45 zł. Spory wzrost zanotowano również w przypadku obiektów o standardzie 1*, które podrożały o 18,62 proc.. Najmniejsze zmiany średniej ceny w porównaniu do roku ubiegłego odnotowano w przypadku hoteli 3* i 4* (odpowiednio wzrost o 3,86 proc. i 3,31 proc.).

Jakie hotele wybieramy

Listopad br. charakteryzował się sporym spadkiem popytu na pobyty w hotelach o standardzie 4*. Udział hoteli z tej kategorii w łącznej liczbie rezerwacji skurczył się w porównaniu do listopada 2015 r. o ponad 3 p.p., do poziomu 21,51 proc.. W porównaniu z rokiem poprzednim wyraźnie zwiększył się udział w rynku obiektów 3*, w których dokonano 48,48 proc. rezerwacji, tj. 2 p.p. więcej niż przed rokiem. Swój udział w rynku rezerwacji w listopadzie zauważalnie zwiększyły również obiekty nieskategoryzowane, w których klienci Hotele.pl dokonali prawie 14 proc. wszystkich rezerwacji (1,71 p.p. więcej niż przed rokiem).

Kiedy i gdzie rezerwujemy

W listopadzie br., podobnie jak w październiku, zanotowano zwiększone zainteresowanie noclegami w Gdańsku w porównaniu do roku ubiegłego. Chociaż sam udział hoteli w Gdańsku w łącznej liczbie rezerwacji wyniósł w mijającym miesiącu względnie niewiele (3,25 proc.), to w ujęciu r/r był to wzrost o 25,9 proc..

Lider rankingu popularności miast, Warszawa, zanotowała w listopadzie udział w rynku rezerwacji na poziomie 28,31 proc., co w ujęciu rocznym oznacza wzrost o 4,95 proc. Spośród największych miast swój udział w rynku w największym stopniu utraciła Bydgoszcz, która zanotowała spadek o 36,95 proc. do poziomu 1,26 proc.
W analizowanym okresie rezerwacje były dokonywane średnio na 7,8 dnia przed planowanym początkiem pobytu w hotelu, co oznacza wydłużenie tego czasu o 1,3 dnia w stosunku do roku poprzedniego. Z największym wyprzedzeniem rezerwowano hotele 1* (18 dni wcześniej). Z najmniejszym wyprzedzeniem wybierano obiekty nieskategoryzowane (niecałe 5 dni przed rozpoczęciem pobytu).