LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

czwartek, 08 grudzień 2016 14:44

Hotele droższe w październiku o prawie 7 proc.

Napisane przez MG
Hotel Courtyard by Marriott Warsaw Airport Hotel Courtyard by Marriott Warsaw Airport materiały prasowe

Średnia cena pokojonocy wyniosła w październiku wrześniu wyniosła 195,09 zł i była wyższa niż w tym samym miesiącu w roku ubiegłym o 6,77 proc.

W październiku najwyższy wzrost średniej ceny pokojonocy odnotowano w hotelach 5* - wyniósł on prawie 30 proc. w ujęciu rok do roku. Wzrost średniej ceny był również zauważalny w przypadku pozostałych kategorii obiektów, z wyjątkiem hoteli o standardzie 4*, gdzie mieliśmy do czynienia z jej spadkiem o 2,63 proc., do poziomu 235,34 zł.

Najczęściej rezerwowanymi hotelami w październiku były obiekty o standardzie 3*. Ich łączny udział w rynku rezerwacji, w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku ubiegłym, spadł jednak o 1,32 p.p. do poziomu 47,99 proc.. Klienci Hotele.pl mniej chętnie wybierali również hotele 4* i 5*, których udział w rynku również spadł, odpowiednio do poziomu 20,26 proc. i 2,07 proc.. W przypadku najbardziej luksusowych obiektów oznacza to spadek liczby rezerwacji o niemalże 33 proc. w porównaniu do października 2015 roku.

Swój udział w rynku rezerwacji poprawiły najtańsze obiekty (1* i 2*) oraz, w największym stopniu, obiekty nieskategoryzowane, których udział wzrósł o 2,28 p.p. do poziomu 14,37 proc..

Październik okazał się miesiącem, w którym zaobserwowano zwiększone zainteresowanie noclegami w Trójmieście w porównaniu do roku ubiegłego. W Gdańsku, w ujęciu r/r, liczba rezerwacji wzrosła o 25 proc., w Gdyni o 58,3 proc., zaś w Sopocie o 26,6 proc.. Na tle innych popularnych destynacji były to wzrosty ponadprzeciętne. Liczba noclegów w najpopularniejszym mieście, Warszawie, wzrosła w tym samym czasie o 8,5 proc..

Na przeciwnym biegunie znalazły się takie miasta jak Szczecin, Bydgoszcz, czy też Lublin, w przypadku których zanotowano znaczące spadki w liczbie rezerwacji w ujęciu r/r. Szczecin był wybierany 17,2 proc. rzadziej niż rok wcześniej, Bydgoszcz 14,6 proc., natomiast liczba wykupionych noclegów w Lublinie spadła o 18,8 proc..

W analizowanym okresie rezerwacje były dokonywane średnio na 8,6 dnia przed planowanym początkiem pobytu w hotelu, co oznacza wydłużenie tego czasu o 1,8 dnia w stosunku do roku poprzedniego. Z największym wyprzedzeniem rezerwowano hotele 1* (18 dni wcześniej). Z najmniejszym wyprzedzeniem wybierano obiekty nieskategoryzowane (niecałe 5 dni przed rozpoczęciem pobytu).