Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

środa, 02 listopad 2016 20:12

Hotele też muszą się promować i to mądrze

Napisane przez AGA
Po lewej Amelia Tomaśević Po lewej Amelia Tomaśević AGA

Hotelarze chorwaccy często nie rozumieją wagi promocji, nie są dostatecznie kreatywni - powiedziała dr Amelia Tomašević, gość I Forum Promocji Turystycznej zorganizowanego przez portal WaszaTurystyka.pl.

Amelia Tomašević jest wykładowcą z dziedziny hotelarstwa i marketingu na uczelniach na wszystkich kontynentach, doktorem ekonomii turystyki. Na Forum Promocji Turystycznej wygłosiła prezentację “Promocja chorwackich hoteli - możliwości i ograniczenia”.
W Chorwacji obecnie są 672 hotele, najwięcej z nich posiada 3 gwiazdki - 317 i 4 gwiazdki - 243. Są one usytuowane zarówno nad morzem, jak i w części kontynentalnej, m.in. w stolicy. Trzeba pamiętać, że część nadmorska i zagrzeb różnią się pod względem grup turystów z poszczególnych krajów. Podczas, gdy Chorwację najchętniej odwiedzają Niemcy (stanowili w I połowie 2016 roku 20,7 proc. wszystkich gości), Słoweńcy (9,8 proc.), Austriacy (8 proc.), Chorwaci (7,2 proc.), Włosi (6,9 proc.) i Polacy (6,7 proc.), to w Zagrzebiu w tym samym czasie najwięcej odnotowano Koreańczyków Południowych, Niemców, Amerykanów, Włochów, Hiszpanów, Brytyjczyków i Bułgarów.

Amelia Tomašević podkreśliła: “Nad Adriatyk przyjeżdża się do Chorwacji w celu wypoczynkowym, zaś do miejscowości na kontynencie - w celu biznesowym. Inne grupy docelowe determinują inne sposoby promocji. Różnią się też środki finansowe, którymi dysponują hotele nadmorskie od tych kontynentalnych. Jednak cele promocji muszą i są takie same: sprawna komunikacja z rynkiem, tworzenie u klientów i potencjalnych klientów świadomości o hotelu, tworzenie programów specjalnych, motywacja przyjazdu do danego hotelu oraz osiągnięcie jak najlepszych rezultatów finansowych.”


Jeśli chodzi o sposoby promocji, to gość z Chorwacji przyznała, że kuleje wśród chorwackich hotelarzy wykorzystanie targów turystycznych. Mają oni kłopoty z odpowiednim wyborem imprez targowych (a przecież targi berlińskie ITB różnią sią od targów lokalnych w poszczególnych krajach) a także ze zrozumieniem specyfiki targów turystycznych.

Amelia Tomašević skomentowała: “Hotele chorwackie bardzo rzadko wystawiają się i promują na targach turystycznych. Częściej uczestniczą w targach kongresowych i specjalistycznych, np. Hotel Esplanade z Zagrzebia - na targach luksusu, hotel park ze Splitu - na targach w Cannes.”

Hotelarze chorwaccy nie są przekonani także do udziału w organizowanych np. przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną workshopów, rzadko w nich uczestniczą.
Głównymi sposobami promocji hoteli pozostają: strony internetowe, banery, social media, TripAdvisor, Expedia, google ads campaign, reklamy na lotnisku, na pokładach promów, w magazynach pokładowych, wydawnictwach hotelowych, gazetach i czasopismach, telewizji i na billboardach. Wśród akcji promocyjnych najczęściej organizowane są śluby, imprezy z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.”

Amelia Tomašević skrytykowała sposoby promocji chorwackich hotelarzy. Powiedziała: “Spoty reklamowe są za długi, są nudne, stare i zrobione w języku chorwackim a więc hermetyczne i niezrozumiałe dla większości potencjalnych odbiorców.”

Jako dobre przykłady akcji podała: newslettery, akcje specjalne (np. Murder Party w hotelu Park w Splicie, z Agatha Christie Menu i Hercules Poirot Menu), tzw. “stoły szefa kuchni”, promocję Adwentu, zapraszanie dziennikarzy na doroczne wręczanie nagrody Złotego Pióra.
Dlaczego hotele chorwackie źle sią promują?

Dr Tomašević stwierdziła: “Mają za małe środki finansowe, nie są zainteresowani promocją, brak im kreatywności. A hotele chorwackie nie różnią się od tych na całym świecie. Gość sam nie przyjdzie, trzeba o niego zawalczyć.”

Amelia Tomašević była mi.n. menadżerem PR w hotelu InterContinental w Zagrzebiu, dyrektorem biura podróży w Atenach, menedżerem marketingu w hotelu Esplanade w Zagrzebiu, dyrektorem generalnym hotelu Esplanade, wieloletnim członkiem zarządu Zagrzebskiej Izby Turystyki, jest konsultantką Quality in Tourism - Hotels&Destinations. Pracowała w grupie rządowej nad strategią turystyczną Chorwacji, przygotowywała programy dla szkolnictwa turystycznego i hotelarskiego. Była prezesem Rady Hotelarzy Zagrzebia i województwa zagrzebskiego, jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Menadżerów Hoteli, członkiem zarządu IH&RA (International Hotel and Restaurant Association).

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.