Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 03 październik 2016 11:34

66 nowych hoteli przyjaznych rodzinie

Napisane przez MG
Zdobywcy Certyfikatu Hotel Przyjazny Rodzinie Zdobywcy Certyfikatu Hotel Przyjazny Rodzinie materiały prasowe

W VIII edycji kampanii Hotel Przyjazny Rodzinie przyznano rekordową liczbę statuetek oraz aż 66 certyfikatów.

Już po raz ósmy organizatorzy kampanii oraz konkursu Hotel Przyjazny Rodzinie wręczyli prestiżowe wyróżnienia obiektom noclegowym, w których rodziny z dziećmi oraz przyszłe matki mogą czuć się komfortowo, spokojnie i bezpiecznie. Uroczysta gala, kończąca tegoroczną edycję plebiscytu, odbyła się w sobotę 1 października w hotelu Radisson Blu w Warszawie.
Certyfikaty Hotelu Przyjaznego Rodzinie wręczono podczas uroczystości 66 obiektom biorącym udział w tegorocznej edycji konkursu. Aż 23 z nich uzyskało podczas niezależnych audytów najwyższą ocenę, a co za tym idzie zostało nagrodzonych także statuetką HPR. To o 12 obiektów więcej niż w minionym roku. Nagrodę specjalną przyznano też hotelowi najwyżej ocenionemu w głosowaniu internatów i gości hotelowych. Łącznie w tej edycji przyznano więc 24 statuetki.

Violetta Hamerska, organizatorka przedsięwzięcia i przewodnicząca kapituły Hotel Przyjazny Rodzinie, powiedziała: “Ten rok okazał się rekordowy. Poziom konkursu był naprawdę wysoki, a hotele zaskakiwały kapitułę swoją pomysłowością, podejściem i przygotowaniem do przyjmowania najmłodszych gości. To dla mnie prawdziwy powód do dumy i potwierdzenie, że 8 lat pracy nad kampanią przynosi coraz więcej owoców w postaci miejsc gościnnych, gdzie dzieci są traktowane jak VIP-y.”

Najlepsi z najlepszych

W każdym ze zgłoszonych do konkursu hoteli przeprowadzony został niezależny audyt, podczas którego oceniany był standard świadczonych usług. Aby dotrzeć do każdego z obiektów, członkowie kapituły konkursu przebyli łącznie blisko 50 tysięcy kilometrów.

Wśród najwyżej ocenionych w 8. edycji konkursu HPR obiektów znalazły się: Kompleks Wypoczynkowy "Arena Słońca" w Łebie, Hotel & Medi-SPA Biały Kamień w Świeradowie-Zdroju, Bukowy Park Hotel Medical SPA w Polanicy-Zdroju, Pensjonat Burkaty w Białce Tatrzańskiej, Columbus w Rowach, Cottonina Villa & Mineral SPA Resort w Świeradowie-Zdroju, Hotel Europa w Starachowicach, Hotel Galaxy w Krakowie, Pałac i Folwark Galiny w Galinach, Golden Tulip Gdańsk Residence w Gdańsku, Golden Tulip Kraków Kazimierz w Krakowie, Golden Tulip Międzyzdroje Residence w Międzyzdrojach, Hotel Górski Raj w Porębie Wielkiej, Hotel Haffner w Sopocie, Villa Hoff Wellness & SPA w Trzęsaczu, Holiday Inn Warszawa Józefów w Józefowie, Hotel Lidia SPA & Wellness w Darłowie, Limanova Hotel w Limanowej, Magra Holiday Club w Dębinie, Olandia Kraina Wypoczynku i Konferencji w Prusimiu, Hotel Podklasztorze w Sulejowie, Hotel Robert's Port Lake Resort & SPA w Mikołajkach oraz Zalesie Mazury Active SPA w Zalesiu. Nagrodę od internautów i gości hotelowych otrzymał hotel Unitral w Mielnie.

Magdalena Rzepecka-Goc, menedżer sprzedaży w hotelu Golden Tulip Kraków, skomentowała: “Nagroda i certyfikat są dla nas szczególnym wyróżnieniem. Cieszymy się, że kapituła doceniła nasze starania i odpowiednie przygotowanie dla rodzin z dziećmi. Będziemy stale się doskonalić i dążyć do tego, aby dzieci czuły się u nas jak VIP-y.”

Podczas gali członkowie kapituły wręczyli również 17 specjalnych dyplomów uznania tym obiektom, które podczas przeprowadzania audytów wykazały się wyjątkowymi działaniami, takimi jak zorganizowanie niebanalnych animacji dla małych gości, stworzenie menu w oparciu o lokalne produkty czy przygotowanie zestawu informacji przydatnych dla rodziców wypoczywających z dziećmi. Dodatkowo 4 obiekty zostały nagrodzone dyplomami Mistrzów Marketingu za prowadzone na terenie obiektu kampanie edukacyjne.

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, powiedział: “Obserwuję kampanię Hotel Przyjazny Rodzinie już od wielu lat i widzę, że branża coraz bardziej się nią interesuje. Fakt, że tak wiele obiektów zostało w tym roku nagrodzonych potwierdza, że standard usług hotelarskich w ciągu ostatnich lat wzrósł, a jakość usług w polskich hotelach jest porównywalna do tej dostępnej w hotelach na całym świecie. Inwestycje poczynione w branży, rozwój infrastruktury w kraju, a także projekty, takie jak HPR, dają więc wymierne efekty. Wierzę, że pasja i zaangażowanie osób takich jak Violetta Hamerska wpłyną na dalszy rozwój hotelarstwa.”

W gali kończącej tegoroczną edycję plebiscytu wzięło udział ok. 200 gości, w tym blisko 100 przedstawicieli hoteli z całej Polski oraz członkowie kapituły konkursu z pomysłodawczynią kampanii i ekspertem ds. jakości usług hotelowych Violettą Hamerską na czele.

Miejsca przyjazne najmłodszym gościom promowane są aktywnie w społeczności na Facebooku, a także poprzez stronę internetową kampanii www.rodzinawhotelu.pl. Portal – stanowiący bazę wiedzy i informacji dla wszystkich podróżnych – w ostatnim kwartale odwiedziło blisko 24 tysiące unikalnych użytkowników.
Nowościami tegorocznej edycji były kampania edukacyjna „Kulturalny rodzic – kulturalne dziecko”, której celem jest zapoznanie rodziców z zasadami panującymi w Hotelach Przyjaznych Rodzinie oraz projekt „Pies w hotelu” – portal, gdzie goście mogą znaleźć obiekty noclegowe, przyjmujące zwierzęta domowe z otwartym sercem.

Violetta Hamerska dodała: “Choć VIII edycja kampanii dobiegła końca, nie zwalniamy tempa. Wkrótce rozpoczną się długie weekendy, święta i ferie, a więc czas rodzinnych wyjazdów. Będziemy więc dalej aktywnie promować hotele przyjazne rodzinom i zachęcać hotelarzy to włączenia się w nasze działania. Rozpoczęliśmy już także prace nad IX edycją konkursu, w której skupimy się na edukacyjnych aspektach przebywania gości w przestrzeni publicznej w hotelach.”

Rozpoczęcie IX edycji konkursu Hotel Przyjazny Rodzinie planowane jest już w połowie października 2016.