Nie piszmy ustawy o POT?
Systemu promocji turystyki w Polsce nigdy nie było - trzeba go stworzyć od nowa. Potrzeba o wiele więcej niż jedynie nowelizacji ustawy o POT.
Czytaj więcej...
Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nie piszmy ustawy o POT?
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 28 wrzesień 2016 13:41

Hotele w Polsce droższe w sierpniu o ponad 6 proc.

Napisane przez MG
Hotel ibis Centrum Warszawa Hotel ibis Centrum Warszawa archiwum ibis

Średnia cena pokojonocy w hotelach polskich w sierpniu była o 6,2 proc. wyższa niż w ósmym miesiącu 2015 roku. Najbardziej podrożały hotele pięciogwiazdkowe.

Na koniec miesiąca jej poziom ukształtował się na poziomie 175,89 zł, podczas gdy w analogicznym miesiącu w roku ubiegłym wyniósł 165,64 zł. Największy wzrost miał miejsce w przypadku najdroższych hoteli 5* - średnia cena pokojonocy wyniosła 385,02 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 28,10 proc.. Z symbolicznym wzrostem mieliśmy do czynienia w obiektach 4* - zaledwie o 0,25 proc., do poziomu 239 zł. Wzrost średniej ceny pokojonocy odnotowano we wszystkich kategoriach obiektó

Najpopularniejsze hotel 3*

W sierpniu klienci Hotele.pl najchętniej rezerwowali hotele 3*, których udział w rynku rezerwacji wyniósł w tym okresie 48,59 proc.. Był on większy niż w analogicznym okresie w roku poprzednim o 0,87 p.p. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również obiekty 4*, których udział w rynku wyniósł 20,55 proc. W przypadku hoteli tej kategorii odnotowano jednak zmniejszenie udziału w ujęciu rok do roku – o 1,03 p.p. Był to największy spadek udziału w rynku pośród wszystkich kategorii obiektów.

W porównaniu do roku poprzedniego, największy przyrost udziału w rynku rezerwacji zanotowały obiekty o standardzie 1* - wzrost wyniósł 1,59 p.p., do poziomu 5,46 proc..

Gdańsk i Poznań najpopularniejsze

W sierpniu w porównaniu do roku poprzedniego, zaobserwowano znaczny wzrost zainteresowania pobytami w Gdańsku i w Poznaniu. W ujęciu r/r w miastach tych odnotowano wzrost liczby rezerwacji odpowiednio o 40,4 proc. oraz 38,2 proc.. Duże wzrosty odnotowano również w przypadku Krakowa (37,9 proc.) oraz Wrocławia (33,4 proc.). Spośród największych miast mniejszym zainteresowaniem użytkowników Hotele.pl cieszyły się Białystok (spadek liczby rezerwacji o 16,2 proc.), Szczecin (spadek o 14,7 proc.) oraz Bydgoszcz (spadek o 10,8 proc.).

Najchętniej wybieranym celem podróży w sierpniu była Warszawa, której udział w rynku rezerwacji wyniósł w tym okresie 24,4 proc.. Klienci Hotele.pl często podróżowali również do Wrocławia (udział na poziomie 8,2% wszystkich rezerwacji) oraz do Krakowa (udział na poziomie 6,8 proc.).

W badanym okresie rezerwacje były dokonywane średnio na 9,4 dnia przed planowanym początkiem pobytu w hotelu, co oznacza wydłużenie tego czasu o niecałe 2 dni w stosunku do roku poprzedniego. Z największym wyprzedzeniem rezerwowano hotele 1* (22 dni wcześniej). Z najmniejszym wyprzedzeniem wybierano obiekty nieskategoryzowane (6 dni przed rozpoczęciem pobytu).