LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

środa, 28 wrzesień 2016 13:41

Hotele w Polsce droższe w sierpniu o ponad 6 proc.

Napisane przez MG
Hotel ibis Centrum Warszawa Hotel ibis Centrum Warszawa archiwum ibis

Średnia cena pokojonocy w hotelach polskich w sierpniu była o 6,2 proc. wyższa niż w ósmym miesiącu 2015 roku. Najbardziej podrożały hotele pięciogwiazdkowe.

Na koniec miesiąca jej poziom ukształtował się na poziomie 175,89 zł, podczas gdy w analogicznym miesiącu w roku ubiegłym wyniósł 165,64 zł. Największy wzrost miał miejsce w przypadku najdroższych hoteli 5* - średnia cena pokojonocy wyniosła 385,02 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 28,10 proc.. Z symbolicznym wzrostem mieliśmy do czynienia w obiektach 4* - zaledwie o 0,25 proc., do poziomu 239 zł. Wzrost średniej ceny pokojonocy odnotowano we wszystkich kategoriach obiektó

Najpopularniejsze hotel 3*

W sierpniu klienci Hotele.pl najchętniej rezerwowali hotele 3*, których udział w rynku rezerwacji wyniósł w tym okresie 48,59 proc.. Był on większy niż w analogicznym okresie w roku poprzednim o 0,87 p.p. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również obiekty 4*, których udział w rynku wyniósł 20,55 proc. W przypadku hoteli tej kategorii odnotowano jednak zmniejszenie udziału w ujęciu rok do roku – o 1,03 p.p. Był to największy spadek udziału w rynku pośród wszystkich kategorii obiektów.

W porównaniu do roku poprzedniego, największy przyrost udziału w rynku rezerwacji zanotowały obiekty o standardzie 1* - wzrost wyniósł 1,59 p.p., do poziomu 5,46 proc..

Gdańsk i Poznań najpopularniejsze

W sierpniu w porównaniu do roku poprzedniego, zaobserwowano znaczny wzrost zainteresowania pobytami w Gdańsku i w Poznaniu. W ujęciu r/r w miastach tych odnotowano wzrost liczby rezerwacji odpowiednio o 40,4 proc. oraz 38,2 proc.. Duże wzrosty odnotowano również w przypadku Krakowa (37,9 proc.) oraz Wrocławia (33,4 proc.). Spośród największych miast mniejszym zainteresowaniem użytkowników Hotele.pl cieszyły się Białystok (spadek liczby rezerwacji o 16,2 proc.), Szczecin (spadek o 14,7 proc.) oraz Bydgoszcz (spadek o 10,8 proc.).

Najchętniej wybieranym celem podróży w sierpniu była Warszawa, której udział w rynku rezerwacji wyniósł w tym okresie 24,4 proc.. Klienci Hotele.pl często podróżowali również do Wrocławia (udział na poziomie 8,2% wszystkich rezerwacji) oraz do Krakowa (udział na poziomie 6,8 proc.).

W badanym okresie rezerwacje były dokonywane średnio na 9,4 dnia przed planowanym początkiem pobytu w hotelu, co oznacza wydłużenie tego czasu o niecałe 2 dni w stosunku do roku poprzedniego. Z największym wyprzedzeniem rezerwowano hotele 1* (22 dni wcześniej). Z najmniejszym wyprzedzeniem wybierano obiekty nieskategoryzowane (6 dni przed rozpoczęciem pobytu).