Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 13 luty 2014 00:53

Które hotele w Polsce wybierali klienci w styczniu

Napisane przez AG
Hotel Golden Tulip w Warszawie Hotel Golden Tulip w Warszawie archwium hotele.pl

W styczniu w rezerwacjach hotelowych można było zaobserwować niewielkie spadki lub utrzymanie się poziomów cen za pokój w porównaniu rok do roku. Umacniał się także trend wybierania podczas podróży w Polsce hoteli 3*.

Serwis hotele.pl sprawdził jak w pierwszym miesiącu 2014 roku kształtowały się tendencje na rynku rezerwacji hotelowych – zarówno podczas podróży służbowych, jak i prywatnych.
Okazuje się, że w interesach nadal najczęściej podróżowano do województwa mazowieckiego, gdzie odnotowano blisko 30 proc. wszystkich rezerwacji. Na drugiej pozycji znalazło się województwo dolnośląskie z udziałem ponad 10 proc.. Następne w kolejności, z porównywalnym udziałem (ponad 7 proc.) były województwa pomorskie, małopolskie i wielkopolskie.

W podróżach służbowych umacnia się trend rezerwacji hoteli o standardzie 3* (48 proc. rezerwacji), gdzie hotele.pl odnotowały w styczniu wzrost o ponad 3 proc.. Z kolei ponad 2 proc. spadek przypadł w udziale hotelom 4*, które stanowiły 22 proc. wszystkich rezerwacji. Niezmiennym zainteresowaniem cieszą się hotele najdroższe - 5*, które podczas podróży biznesowych wybiera 3 proc. podróżujących.

Praktycznie we wszystkich kategoriach hoteli, styczniowa średnia cena za noc w pokoju była niższa niż przed rokiem.
Serwis hotele.pl przeanalizował także z jakim wyprzedzeniem podróżujący służbowo dokonywali rezerwacji pokoju. Co ciekawe, z największym wyprzedzeniem rezerwowane są hotele 5*, bo aż ponad 7- dniowym. Z kolei ponad 4 dni podróżujący biznesowo dają sobie na rezerwację hoteli 4*, gdzie okres wyprzedzenia skrócił się o jeden dzień w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Podróże indywidualne
Wśród podróżujący prywatnie w styczniu aż 1/3 wybrała nocleg w hotelach 3*, ale tylko 6 proc. spało w hotelach 5*. Największy spadek zainteresowania wśród klientów indywidualnych odnotowały w styczniu hotele 4* - z 27 proc. udziałem w ubiegłym roku, do 13 proc. w 2014 roku. Za to z 7 proc. do 10,5 proc. wzrósł udział pensjonatów i apartamentów w składanych rezerwacjach. Ma to zapewne związek z trwającymi zimowymi feriami, podczas których wielu wyjeżdżających wybiera właśnie tę formę zakwaterowania.
Co ciekawe, w najpopularniejszych 3* średnia cena za pokojonoc spadła w styczniu o 7,5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.
Podróżując prywatnie, korzystający z hotele.pl, zapewniają sobie zdecydowanie większe niż w przypadku podróży służbowych wyprzedzenie czasowe na rezerwację wybranego hotelu. W 3* obiektach to aż 12,5 dnia, co stanowi wzrost o 5 dni w porównaniu ze styczniem 2013 roku. Również rezerwując hotel 5*, podróżujący dają sobie ponad 11 dni na rezerwację w stosunku do terminu wyjazdu. Największe wyprzedzenie czasowe w styczniowych rezerwacjach odnotowały hotele z 1* - tutaj pokoje były bookowane z 22 dniowym zapasem czasowym.