Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

środa, 25 maj 2016 21:24

KE: koniec z dominacją internetowych platform nad hotelarzami

Napisane przez MM

Europejska branża hotelarska wzywa internetowe platformy rezerwacyjne, by zaczęły stosować się do wprowadzonych dziś przez Komisję Europejską nowych regulacji.

Komisja Europejska wprowadziła 25 maja szereg nowych zasad regulujących działanie internetowych platform rezerwacyjnych, których rola w branży turystycznej staje się coraz większa i dominująca. Europejskie zrzeszenie branży hotelowej HOTREC z zadowoleniem przyjęło krytyczny głos Komisji Europejskiej w sprawie działalności prowadzonej przez portale rezerwacyjne. Instytucje europejskie zapowiadają przeprowadzenie kolejnych analiz praktyk B2B stosowanych przez internetowych gigantów sprzedażowych.

Stowarzyszenie HOTREC w szczególności cieszy się z wprowadzenia ogólnych zasad dotyczących funkcjonowania porównywarek cenowych. Nowe regulacje mają lepiej chronić konsumenta, zapewniając mu rzetelny dostęp do informacji, które mają wpływ na podejmowanie decyzji o rezerwacji. Mają zapobiegać np. ukrywaniu reklam w formie płatnych rankingów.

W opublikowanych dziś dokumentach (Communication on Online Platforms, Key Principles for Comparison Tools), Komisja Europejska zwraca uwagę na kilka problemów związanych z działalnością platform internetowych, która często prowadzona jest ze szkodą dla klientów i przedsiębiorców.

Komisja z jednej strony docenia ważną rolę platform, które ułatwiają małym i średnim przedsiębiorcom wejście na nowe rynki. Z drugiej strony, w branży hotelowej rynek rezerwacji online zdominowany jest przez trzech największych graczy, których udział w sprzedaży na terenie Europy sięga 60 proc. HOTREC uważa jednak, że dominująca rola tych gigantów sprzedaży agencyjnej wiąże się z dużym zagrożeniem monopolowym. Aby utrzymać równowagę konkurencyjną na rynku konieczne są więc stosowne regulacje zapobiegające nadużyciom ze strony dominujących graczy.

Hotelarze są również zadowoleni z tego, że Komisja Europejska wspomina o „nieuczciwych klauzulach równości cen, które działają ze szkodą dla konsumenta”. Chodzi o klauzule w umowach oferowanych hotelarzom przez platformy internetowe. Zabraniają one oferowania przez hotele klientom niższych cen niż te dostępne na platformie internetowej. Komisja Europejska podkreśla, że takie warunki umów ograniczają wolność przedsiębiorców do ustalania cen za własne usługi.

Opublikowane dziś wytyczne dotyczące działalności platform internetowych to według europejskich hotelarzy ważny krok naprzód zmierzający do ukrócenia nieuczciwych praktyk na internetowym rynku sprzedaży usług noclegowych. Zakaz ukrywania reklam pod postacią „płatnych rankingów”, precyzyjna informacja o dostępności usługi oraz jasne przedstawienie kryteriów prezentowania wyników wyszukiwania – te zasady powinny być według hotelarzy niezwłocznie wdrożone do prawa, jeśli na rynku ma być zachowana równość konkurencyjna.

Markus Luthe, prezes grupy roboczej ds. dystrybucji w HOTREC, skomentował: „Zapowiedziane zmian idą w dobrym kierunku, jednak wkrótce powinny zostać podjęte kolejne działania mające na celu przywrócenie równowagi konkurencyjnej na rynku internetowym w Europie.” 

Christian de Barrin, prezes HOTREC dodał: „Branża hotelarska jest nadal zaniepokojona brakiem równowagi między wysoce skonsolidowanym rynkiem internetowych platform sprzedażowych a bardzo rozdrobnionym rynkiem usług noclegowych. Ten ostatni staje się od platform coraz bardziej uzależniony, szczególnie pod względem dostępu do rynków zbytu. Wolność małych i średnich przedsiębiorców jest przez to często ograniczana. To musi się zmienić.”

HOTREC (Konfederacja Narodowych Organizacji Hoteli, Restauracji, Kawiarni w krajach UE) zrzesza 43 organizacje działające na terenie 30 krajów Europy.

 

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.