Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 28 październik 2015 19:30

Thomas Cook tworzy brand hotelowy

Napisane przez MG

Grupa Thomas Cook - do której w Polsce należy Neckermann - ogłasza powstanie nowego hotelowego brandu. Casa Cook jest pierwszym produktem „lifestyle" w segmencie wakacyjnym i doskonale uzupełnia już pięć istniejących w grupie marek - SENTIDO, smartline, SunConnect, Sunwing i Sunprime.

Produkt Casa Cook jest konceptem uwzględniającym potrzeby nowej grupy klientów. Adresowany jest do mieszkańców ośrodków miejskich, zainteresowanych modą, designem i zachowaniem równowagi między pracą a życiem osobistym. Pierwszy hotel Casa Cook zostanie otwarty w maju 2016 r. w kurorcie Kolymbia na wyspie Rodos. Dwa lub trzy kolejne tego typu obiekty grupa Thomas Cook zamierza uruchomić do sezonu letniego 2017.

Nazwa CASA (z jęz. włoskiego i hiszpańskiego: „dom") wyjaśnia koncepcję marki: każdy hotel będzie miał swój indywidualny charakter dzięki atmosferze, meblom vintage czy starannie dobranym dodatkom.
Granica między restauracją, barem i basenem będzie celowo zatarta, tak aby stworzyć wspólną przestrzeń dla gości. Takie elementy wyposażania jak długie stoły, siedziska, wygodne sofy czy hamaki - wspomogą łatwą komunikację. Każdy gość będzie mógł wypoczywać we własnym rytmie, nie będzie ograniczony godzinami posiłków. Przez cały dzień goście będą mogli delektować się zdrową kuchnią przyrządzaną z wyselekcjonowanych składników lokalnych i regionalnych.

Casa Cook będzie częścią środowiska lokalnego. Koncept skierowany jest do klientów szukających autentycznych doświadczeń, którzy nie chcą być ograniczeni wyłącznie do hotelu np. chcą odwiedzać lokalne restauracje. Jednocześnie w restauracjach Casa Cook mile widziani będą goście spoza hotelu. Pracownicy Casa Cook będą ambasadorami integrującymi gości i lokalnych mieszkańców. Wszystkie hotele Casa Cook będą oferować modne rowery, którymi będzie można przemieszczać się po okolicy.

Pierwszy hotel Casa Cook zostanie otwarty w maju 2016 roku w kurorcie Kolymbia na greckiej wyspie Rodos. Obecnie obiekt jest hotelem koncepcyjnym marki Sunprime (Sunprime Resort White Pearl). Zimą będzie przekształcony w pierwszy hotel Casa Cook Rhodes z 90 pokojami. Poprzez takie zajęcia i atrakcje jak np. yoga, pilates, masaże czy dostęp do super nowoczesnej siłowni, będzie promowany tam zdrowy tryb życia.

Peter Fankhauser, CEO Thomas Cook Group powiedział: "Stworzenie własnego produktu i nowej marki koncepcyjnej jest ważnym krokiem w realizacji naszej strategii rentownego wzrostu. Dzięki Casa Cook wnosimy nową koncepcję na rynek Sun &Beach, który jest bardzo popularny. Obecnie z sześcioma już hotelowymi brandami, kierowanymi do różnych grup klientów jesteśmy przygotowani do tego, aby zwiększyć nasze portfolio i oferować klientom coraz więcej hoteli wysokiej jakości".