Nie piszmy ustawy o POT?
Systemu promocji turystyki w Polsce nigdy nie było - trzeba go stworzyć od nowa. Potrzeba o wiele więcej niż jedynie nowelizacji ustawy o POT.
Czytaj więcej...
Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nie piszmy ustawy o POT?
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 19 sierpień 2015 14:12

Hotele w lipcu dużo tańsze

Napisane przez MG
Hotel Qubus w Gdańsku Hotel Qubus w Gdańsku archiwum hotelu Qubus

W lipcu odnotowano spadek średniej ceny pokojonocy o 6,62 proc. w porównaniu do czerwca, do poziomu 215,46 zł.

Spośród największych miast, spadek średniej ceny był szczególnie widoczny w Warszawie i Łodzi, gdzie ceny spadły odpowiednio o 13,3 proc. oraz 10,7 proc.. Wzrost średniej ceny pokojonocy zanotowano jedynie w Gdańsku, gdzie cena wzrosła o 5,7 proc..
Duże spadki w porównaniu do miesiąca poprzedniego, zaobserwowano także w przypadku najtańszych hoteli, tj. obiektów o standardzie 2* (spadek ponad 14 proc.) oraz hoteli 1* (spadek o 10,5 proc.).
W lipcu rezerwowano hotele z wyprzedzeniem średnio 5,5 dnia. Najkrótszy okres pomiędzy datą rezerwacji a pobytem w hotelu miał miejsce w przypadku hoteli o standardzie 2*, które były rezerwowane średnio 4,3 dnia wcześniej. Z największym wyprzedzeniem rezerwowano hotele o standardzie 5* - prawie 8 dni wcześniej.

Spośród najbardziej popularnych miast, z z najmniejszym wyprzedzeniem rezerwowano hotele w Poznaniu (5,6 dnia wcześniej), natomiast z największym – w Gdańsku (prawie 13 dni wcześniej).
Kto rezerwował pobyt w hotelu w lipcu, musiał najwięcej zapłacić za nocleg w Gdańsku (289,90 zł) oraz w Warszawie (246,31). W najmniejszym stopniu uszczuplał portfel pobyt w Łodzi, gdzie średnia cena pokojonocy wyniosła 188,64 zł.

W przypadku Gdańska, zwraca uwagę znacznie wyższa od średniej, cena pokojonocy w hotelach 5*. Wyniosła ona 704,22 i była o 60 proc. wyższa od średniej ceny obiektów tej kategorii w całym kraju. Również średnie ceny innych kategorii obiektów były wyraźnie wyższe od średniej krajowej. W przypadku hoteli 2* różnica wyniosła 18 proc., w przypadku obiektów o standardzie 3* średnia cena była wyższa o 39 proc., a hotele o standardzie 4* były droższe o 58 proc..