LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

wtorek, 17 marzec 2015 15:12

W lutym hotele nieco droższe niż w styczniu

Napisane przez MG
Gromada-Airport Hotel w Warszawie Gromada-Airport Hotel w Warszawie archiwum Gromady

Według badań hotele.pl, średnie ceny w polskich hotelach w styczniu wzrosły o 5,6 proc. w stosunku do stycznia, oraz wzrostem o 8,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2014.

Największy udział w tym wzroście miały rezerwacje dokonywane przez klientów indywidualnych, w przypadku których średnia cena rezerwacji wzrosła aż o 27,42 proc. (w ujęciu rok do roku). Nieco mniejszy wzrost zanotowano w przypadku rezerwacji firmowych, który wyniósł 6,26 proc. (również w ujęciu rok do roku).
W lutym niezmiennie największą popularnością cieszyły się hotele o standardzie 3*, których udział w rezerwacjach wyniósł 47,78 proc. W porównaniu do lutego poprzedniego roku ta grupa hoteli odnotowała jednak niewielki spadek liczby rezerwacji, o 2,9 proc.. Zwraca również uwagę duży spadek liczby rezerwacji w hotelach 5*, o 37 proc. w stosunku do roku 2014. Nieco większą popularnością, niż w analogicznym okresie w roku poprzednim, cieszyły się hotele 2*, w przypadku których odnotowano wzrost rezerwacji o 7,3 proc..

W lutym odnotowano znaczny wzrost popularności Wrocławia. W porównaniu do lutego 2014 roku, liczba rezerwacji w tym mieście wzrosła aż o 24,2 proc.. Przyczynili się do tego przede wszystkim klienci firmowi. Ten segment zanotował wzrost o 26,6 proc.. Spośród innych dużych miast na uwagę zasługuje wzrost liczby rezerwacji w Łodzi (12,2 proc. więcej). Spory spadek zainteresowania odnotował Kraków, gdzie liczba rezerwacji spadła o 13 proc..
Klienci korporacyjni z największym wyprzedzeniem rezerwowali hotele 5*, średnio 9 dni przed rozpoczęciem pobytu. Z kolei klienci indywidualni z największym wyprzedzeniem rezerwowali hotele 3*, aż na 22 dni przed przyjazdem.

Najkrótszy przedział czasowy pomiędzy datą rezerwacji, a początkiem pobytu, odnotowano w hotelach 2* (średnio niecałe 4 dni) w przypadku klientów firmowych, oraz w hotelach 5* (średnio nieco ponad 7 dni) w przypadku klientów indywidualnych.
Średnia cena noclegu za dobę w lutym br. pozostawała na zbliżonym poziomie do tego samego okresu w roku poprzednim, i wyniosła 212,10 zł (2,11 proc. mniej niż rok wcześniej).

W przypadku najpopularniejszych hoteli wśród klientów korporacyjnych, tj. o standardzie 3*, średnia cena pobytu za dobę wyniosła 202,18 zł, tj. o 3,63 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Klienci indywidualni, którzy również najchętniej rezerwowali hotele 3*, musieli się liczyć ze średnim wydatkiem rzędu 189,93 zł za dobę.
Największy wzrost średniej ceny za dobę odnotowano w hotelach 5*, gdzie wzrost w stosunku do lutego 2014 wyniósł 11,52 proc. (do poziomu 413,80 zł). Największy spadek średniej ceny za dobę odnotowano w hotelach 1*, gdzie wyniósł on 5,99 proc. (do poziomu 136,84 zł).