Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

wtorek, 21 październik 2014 13:00

We wrześniu noclegi w hotelach 3* w kraju staniały

Napisane przez AG
Hotel Gromada Airport w Warszawie Hotel Gromada Airport w Warszawie archiwum Gromada

We wrześniu Polacy najczęściej rezerwowali noclegi w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. Najwyższą średnią cenę za dobę odnotowały obiekty w Gdańsku – 216 zł, czyli prawie 5 proc. drożej niż przed rokiem, a najniższą w Poznaniu – 164 zł, co oznacza spadek o 28 proc.

Najpopularniejsze wśród podróżujących po Polsce, hotele z 3* we wrześniu staniały i odnotowały średnią cenę za dobę na poziomie 171 zł, podczas gdy rok temu za nocleg trzeba było zapłacić w nich 181 zł. Największy wzrost ceny w porównaniu do ubiegłego roku przypadł w udziale hotelom ekonomicznym, z 1*, gdzie doba podrożała aż o 32 proc. do 103 zł.
Podczas podróży służbowych, prawie połowa z kupujących noclegi w Polsce, wybiera hotele 3* i jest to tendencja, która z miesiąca na miesiąc się umacnia. Ponad 22 proc. wszystkich rezerwacji stanowiły z kolei noclegi w obiektach z 4*. Tylko 2,5 proc. podróżujących służbowo wybierało we wrześniu najdroższe hotele 5*.
Na prywatne wojaże również najchętniej wybieramy średni standard w 3*. Podróżujący służbowo we wrześniu musieli przygotować się na lekkie wzrosty średnich cen za dobę, szczególnie w popularnych 4* - tutaj średnia cena wyniosła 261 zł i była o 7 proc. wyższa niż przed rokiem. Największy spadek z kolei zanotowały domy wczasowe i pensjonaty, gdzie można było przenocować średnio za 144 zł, czyli o 7,5 proc. taniej niż we wrześniu 2013. Rezerwujący noclegi prywatnie na największy spadek mogli liczyć w pensjonatach, gdzie średnia cena spadła do 99 zł, podczas gdy przed rokiem wynosiła 116 zł. Średnia cena za dobę w hotelach ekonomicznych 2* osiągnęła poziom 92 zł i była o 30 proc. niższa niż rok temu.
Około tydzień wcześniej noclegi rezerwowały osoby podróżująco służbowo, Wyjątek stanowią najdroższe hotele z 5*, gdzie rezerwacji dokonywano z 25-dniowym wyprzedzeniem, czyli prawie 4 dni wcześniej niż przed rokiem. Z kolei w podróżach prywatnych standardem jest dłuższy okres wyprzedzenia w rezerwowaniu noclegów, które dokonywane są średnio 20 dni wcześniej, podobnie jak rok temu.