Lotnisko w Budapeszcie świętuje 75-lecie działalności
fot. materiały prasowe
W 2025 roku Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie obchodzi jubileusz 75-lecia. Od otwarcia w 1950 roku jako port lotniczy z jednym pasem startowym, lotnisko przekształciło się w jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Europy Środkowej, obsługując obecnie ponad 60 tys. pasażerów dziennie.
Port Lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie obchodzi 75-lecie działalności. Dawniej znany jako Ferihegy, od 2011 roku nosi imię węgierskiego kompozytora, choć tradycyjna nazwa nadal funkcjonuje wśród mieszkańców.
Od początku istnienia lotnisko obsłużyło ponad 302 mln pasażerów i 3,1 mln ton cargo. W 2025 roku Skytrax po raz dwunasty przyznał mu tytuł „Najlepszego lotniska w Europie Wschodniej”. ACI również wyróżniła je jako „Najlepsze lotnisko w Europie” w kategorii 15-25 mln pasażerów rocznie.
W czerwcu 2024 roku większościowy pakiet udziałów przejął węgierski rząd. Trwają przygotowania do budowy Terminalu 3 oraz realizacja inwestycji infrastrukturalnych. Zaplanowano modernizację strefy wokół Terminalu 2, parkingi, a także instalację stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Początek 2025 roku przyniósł rekordowy wzrost – lotnisko obsłużyło ponad 4 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 15,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Ruch cargo również osiągnął najwyższy poziom w historii, sięgając 94 490 ton – to o 52,6 proc. więcej niż rok wcześniej.
W letnim rozkładzie pojawiło się 11 nowych tras. Wśród nich znalazły się połączenia m.in. do Gdańska, Wilna, Szymkentu i Kuwejtu.
Z okazji 75-lecia przygotowano film przedstawiający historię lotniska, stworzony z wykorzystaniem sztucznej inteligencji dostępny TUTAJ.
POWIĄZANE WPISY
5 lutego 2026
Bookassist zaprezentował nową serię e-booków o AI w hotelarstwie
Bookassist, europejski dostawca technologii wspierających sprzedaż bezpośrednią w…
0 Komentarzy2 Minuty
4 lutego 2026
Gdzie na zimowy wypoczynek w Polsce? Internauci wskazali najlepsze miejsca
Trzecia edycja plebiscytu „Zimowe Gwiazdy Travelist” dobiegła końca. Internauci z całej…
0 Komentarzy2 Minuty
4 lutego 2026
Fru.pl: Polacy łapią okazje zimą. Styczeń najtańszym miesiącem na bilety lotnicze
Zima stała się nowym sezonem planowania podróży. Według danych FRU to właśnie w styczniu…
0 Komentarzy4 Minuty
3 lutego 2026
Pary coraz chętniej planują walentynkowe wyjazdy. eSky wskazuje romantyczne kierunki
Coraz więcej par decyduje się na walentynkową podróż, a liczba rezerwacji w tym czasie…
0 Komentarzy3 Minuty
3 lutego 2026
Wkrótce rusza III tura ferii zimowych. Ryanair podpowiada, dokąd lecieć z regionalnych lotnisk
Od 16 lutego 2026 roku w wybranych województwach rozpocznie się III tura ferii zimowych.…
0 Komentarzy3 Minuty
3 lutego 2026
Trydent otwiera sezon narciarski. Trasy i atrakcje czekają na turystów
Trydent rozpoczyna sezon narciarski po ostatnich obfitych opadach śniegu. W wyższych…
0 Komentarzy2 Minuty
3 lutego 2026
Branża turystyczna spotka się w Afryce. Przed nami Global Tourism Forum – Investment Summit Angola 2026
W dniach 7-10 maja 2026 roku Luanda w Angoli będzie gospodarzem Global Tourism Forum –…
0 Komentarzy4 Minuty
2 lutego 2026
Przez cały rok i na dłużej – Węgry rozpoczynają promocję w Polsce. W działaniach marketingowych pomoże agencja Kleber Group
Międzynarodowa agencja PR-owa Kleber Group ogłosiła nawiązanie współpracy z organizacją…
0 Komentarzy2 Minuty
2 lutego 2026
Rekordowy rok chorwackiej turystyki. Polska wśród kluczowych rynków
Polska pozostaje jednym z kluczowych rynków dla chorwackiej turystyki – w 2025 roku kraj…
0 Komentarzy3 Minuty










