Krzysztof Matuszczyk nowym prezesem Portu Lotniczego Lublin SA

Rada Nadzorcza Portu Lotniczego Lublin SA informuje, że 8 sierpnia podjęła uchwałę o powołaniu Krzysztofa Matuszczyka w skład zarządu spółki PLL powierzając mu funkcję prezesa zarządu.
Nowy prezes Portu Lotniczego Lublin ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu instytucjami sektora lotniczego. Posiada szereg certyfikatów i uprawnień lotnictwa krajowego i międzynarodowego. Krzysztof Matuszczyk ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie, tytuł inżyniera na kierunku pilot wojskowy. W Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie ukończył Wydział Lotniczy i Obrony Powietrznej, a w Warszawskiej Szkole Zarządzania Szkole Wyższej – studia podyplomowe w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem.
Krzysztof Matuszczyk w latach 1978-2003 pełnił służbę w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery pilota wojskowego w lotnictwie transportowym. Zaczynał od stanowiska starszego pilota, a karierę zakończył jako dowódca 36 specjalnego pułku lotnictwa transportowego będąc odpowiedzialnym za transport lotniczy najwyższych władz cywilnych i wojskowych w Polsce oraz obsługę w tym zakresie oficjalnych delegacji zagranicznych.
Jako pilot spędził w powietrzu ponad 5 tyś. godzin. W trakcie swojej służby wojskowej pełnił również obowiązki w Dowództwie Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Na tym etapie czynnie uczestniczył w restrukturyzacji Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej przygotowujących do wejścia w struktury NATO. Przygotowywał i wprowadzał nowe zasady działania służby bezpieczeństwa lotów w oparciu o porozumienia standaryzacyjne NATO. Był współautorem opracowania nowej „Instrukcji Organizacji Lotów w Lotnictwie Wojskowym RP”, które uwzględniały wymagania Sojuszu oraz opracowywał nowe programy szkolenia lotniczego dla pilotów lotnictwa transportowego.
Po zakończeniu służby wojskowej Krzysztof Matuszczyk był zatrudniony w Przedsiębiorstwie Państwowym „Porty Lotnicze” w Agencji Ruchu Lotniczego, a następnie w Porcie Lotniczym Okęcie na stanowisku Szefa Służby Obsługi Terminala. Zatrudniony był również w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, gdzie pełnił obowiązki Dyrektora Departamentu Lotniczego. Odpowiadał wówczas za proces licencjonowania personelu lotniczego oraz w zakresie bezpieczeństwa lotniczego (safety) nadzór nad działalnością firm lotniczych w Polsce. W okresie tym ULC realizował zadania integracyjne jakim było zaimplementowanie lotniczych przepisów UE do systemy prawnego Polski oraz dostosowanie struktur polskiej władzy lotniczej do wymogów UE.
W Porcie Lotniczym Lublin Krzysztof Matuszczyk pracuje od 2012 roku na stanowisku dyrektora pionu operacyjno-technicznego. Odpowiadał m.in. za przygotowanie lotniska do kolejnego procesu certyfikacji, który zakończył się uzyskaniem przez Port Lotniczy Lublin S.A. Unijnego Certyfikatu Zarządzającego Lotniskiem Użytku Publicznego.
Rada Nadzorcza Portu Lotniczego Lublin SA powołała Krzysztofa Matuszczyka na stanowisko prezesa w związku z rezygnacją Andrzeja Hawryluka z funkcji prezesa PLL, która nastąpiła 31 lipca 2024 roku.
POWIĄZANE WPISY
25 marca 2026
Setra TopClass S 516 HDH Turystycznym Busem Roku 2026
Setra TopClass S 516 HDH w barwach Funclub zdobyła tytuł Turystycznego Busa Roku 2026.…
0 Komentarzy2 Minuty
25 marca 2026
airBaltic rozwija ofertę w Polsce. Powrót połączenia z Rygą i nowe trasy na Gran Canarię
Po niemal siedmiu latach przerwy airBaltic wraca na Lotnisko Chopina w Warszawie.…
0 Komentarzy4 Minuty
24 marca 2026
Raport PPL: Lotnisko Rzeszów-Jasionka kluczowe dla rozwoju Podkarpacia
19 marca 2026 r. odbyła się konferencja poświęcona prezentacji raportu przygotowanego na…
0 Komentarzy4 Minuty
24 marca 2026
Program Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50N ogłoszony. Ruszyła sprzedaż biletów
Znamy szczegóły tegorocznej edycji Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50N.…
0 Komentarzy3 Minuty
23 marca 2026
Nowe trasy Wizz Air z Krakowa: Budapeszt, Wenecja i Rodos w letnim rozkładzie
Kraków staje się coraz ważniejszym rynkiem dla Wizz Air. W sezonie letnim 2026 przewoźnik…
0 Komentarzy2 Minuty
20 marca 2026
Ponad 150 kierunków na lato 2026 w siatce połączeń PPL
Sezon letni 2026 otwiera szerokie możliwości podróży. Polskie Porty Lotnicze zaoferują…
0 Komentarzy4 Minuty
18 marca 2026
Nowe partnerstwo Ryanair: Vola i Fru ułatwią rezerwacje lotów
Ryanair ogłosił nową umowę partnerską z platformami turystycznymi Vola i Fru,…
0 Komentarzy2 Minuty
16 marca 2026
Wizz Air połączy Gdańsk z Warną w Bułgarii
Linia lotnicza Wizz Air uruchomi nowe bezpośrednie połączenie z Gdańska do Warny w…
0 Komentarzy1 Minuty
13 marca 2026
Rzeszów-Jasionka podsumowuje lato 2025 podczas uroczystej gali: 358 tys. pasażerów i nagrody dla partnerów
Blisko 140 przedstawicieli branży turystycznej spotkało się w Hotelu Bristol w Rzeszowie,…
0 Komentarzy3 Minuty










