Korzystanie z wirtualnej rzeczywistości może uczynić cię lepszą osobą w prawdziwym życiu

wirtualna rzeczywistość
fot. materiały prasowe

Okazuje się, że wcielenie się w inną postać może przynieść nam bardzo dużo korzyści. Codzienna egzystencja niezależnie od tego, co będziemy robili w życiu osobistym i zawodowym, zawsze opiera się na wyborach moralnych. Ideałem byłoby więc życie, gdy postępujemy zawsze właściwie. Może w tym pomóc wirtualna rzeczywistość. To takie swoiste pole ćwiczeń, gdy możemy się wcielać w różne osoby, które mogą uczestniczyć w bardzo różnych skomplikowanych społecznych i psychologicznych sytuacjach. Taki obszar ćwiczebny to innymi słowy, rozwiązywanie zagadek etycznych.

W realnym życiu czasami zbyt szybko podejmujemy decyzje, co nie zawsze kończy się dobrze, a niejednokrotnie możemy inne osoby krzywdzić. Badania psychologiczne oraz branży IT bardzo wyraźnie pokazują, że wirtualna rzeczywistość to nie tylko rozrywka taka, jak bonus za rejestracje bez depozytu, ale właśnie poznanie siebie, własnych reakcji i walka z własnymi uprzedzeniami. Możliwe, że w głębszym wymiarze ta technologia przyczyni się do większej emancypacji.

Avatar jako inny Człowiek

Każdy z nas na pewno kiedyś grał w gry, a niejednokrotnie fabuła polega na tym, że musimy się wcielić w inną postać. Rozmawiamy również wtedy z innymi fikcyjnymi osobami i nawiązujemy kontakt. Możemy się także wtedy wiele dowiedzieć na temat relacji międzyludzkich oraz własnych reakcji.

Od niedawna jednak mamy dopiero dostępne gry, w których wykorzystuje się wirtualną rzeczywistość i jednocześnie możemy się wcielić właśnie w inną osobę. Oczywiście może to być całkowicie inna płeć, a także możemy być przedstawicielem innej rasy. Może chodzić również o bycie postacią całkowicie fikcyjną jak np. wampiry albo zwierzę, które mówi. Ta właśnie ograniczona wolność w kreowaniu własnego wizerunku jest najbardziej pociągająca. Coraz częściej też dzięki nowoczesnym technologiom możemy mieć bardziej intensywnie poczucie doznań zmysłowych. Są osoby, które do tego stopnia się wcielają w inną postać, że czują właściwie wtedy obce ciało. To z kolei może skutkować całkiem innymi zachowaniami.

Eksploracja Świata z innego Punktu Widzenia

Wcielanie się w inne postaci i odkrywanie elementu do tej pory obcej rzeczywistości może być, jak się okazuje potem transponowane do świata rzeczywistego. To właśnie potwierdzają liczne badania naukowe. Niejednokrotnie wiele osób, przeżywając jakąś sytuację w świecie wirtualnym, uzmysłowiła sobie, że jednak postępuje źle i zmieniła swoje zachowanie. To mogło dotyczyć poglądów politycznych takich jak nietolerancja narodowa lub seksualna. Jak widać alternatywną rzeczywistość może mieć bardzo duży walor edukacyjny i to w szerokim wymiarze. A wiele osób dzięki temu:

  • zrozumiało swoje błędy
  • całkowicie zmieniło poglądy.

To przełożyło się na zwykłe codzienne praktyczne działanie w rzeczywistości.

Poszerzenie Horyzontów Myślowych dzięki VR

W myśl powiedzenia, że podróże kształcą, z wirtualnej rzeczywistości można rzeczywiście skorzystać nawet w kontekście turystycznym. Świat poznajemy zmysłami, a najważniejszym jest wzrok. To właśnie poprzez obrazy rozumiemy rzeczywistość i one mają największy wpływ na postrzeganie wszystkiego, co nas otacza oraz rozumienie innych osób.

Wirtualna rzeczywistość to także oglądanie cudzych przeżyć. To może dotyczyć nawet turystyki. W efekcie na własne oczy możemy zobaczyć i poczuć się jako osoba, która stoi na szczycie wieży Eiffla lub na wierzchołku jakieś dużej góry. Ta całkiem inna perspektywa poszerza właśnie nasze horyzonty myślowe. Możemy tak naprawdę podróżować w każdy zakątek świata, a jednocześnie nie ruszamy się z domu.

Materiał zewnętrzny